آثار تازه جامعه‌شناس تونسی در نمایشگاه کتاب قاهره عرضه شد

به گزارش خبرنگار مهر، رایزنی فرهنگی ایران در تونس در تازه‌ترین مطلب ارسالی خود به مهر از ارائه آثار جدید امال موسی، جامعه شناس مشهور تونسی در نمایشگاه کتاب قاهره خبر داده است. از امال موسی هیچ کتابی به فارسی ترجمه نشده و کلاً شخصیت ناشناسی در مجامع علمی ایران به شمار می‌رود.

در این خبر آمده است که در پنجاه و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره که در فاصله روزهای ۱ الی ۱۵ جولای جاری برگزار شد، دیوان شعر خانم امال موسی، شاعر و جامعه شناش تونسی با عنوان «الحیاة لم تضع بعد مساحیقها» به علاوه گزیده‌های شعری او تحت عنوان «وحدی فی شرفة النساء» و کتاب پژوهشی او با نام «جوانان تونسی و دینداری در زندگی روزمره» ارائه شد.

امال موسی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی دولتی تونس «وات» با ابراز خوشحالی از اینکه مرکز انتشارات مصری «بتانا» چاپ دوم دیوان شعر او به نام «الحیاة لم تضع بعد مساحیقها» را که در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه ادبی زبیده بشیر الحسن شد، در این نمایشگاه عرضه کرد، گفت: «این کتاب، یک تجربه شعری جدید و متفاوت از تجارب پیشین از نظر انتخاب هنری است، زیرا به شکل یک قصیده تکه‌تکه شده ارائه شد که هر تکه با یک عنوان مستقل ارائه شده و در بردارنده معانی مرگ است که زندگی را خلق می‌کند و معنای شادی و زیبائی که اشاره‌ای به رابطه انسان با زندگی است، را در آن جای می‌دهد.»

دومین اثر خانم موسی، گزیده شعری با عنوان «تنها خودم در بالکن زنان» است که توسط انتشارات عائدون در شهر عمان، پایتخت اردن در ۲۰۰ صفحه به چاپ رسید. شاعر در این اثر تلاش کرده است تا بسته به دگرگونی‌های روحی و روانی خود، گاهی به زبان ساده و گاهی به زبانی مبهم، اسرار عشق و دوست داشتن زندگی را آشکار سازد.

همچنین کتاب «جوانان تونسی و دینداری در زندگی روزمره» نیز که توسط مرکز انتشارات «مؤمنان بدون مرز» در شهر رباط در کشور مغرب به چاپ رسیده، با توجه به اهمیت جمعیت شناختی طبقه جوانان در جامعه تونس، در گروه جامعه شناسی دین و جامعه شناسی جوانان تعریف می‌شود. نویسنده تأکید کرده است که در آن به واسطه تلاش برای غور در رفتار دینی جوانان از جوانب متعدد، تلاش کرده است تا با «رویکرد کمی و کیفی» به جایگاه دین در زندگی روزمره جامعه تونس بنگرد.

نظر شما !!