آشنایی با توکن های Play To Earn؛ بررسی عملکرد توکن‌ های P2E در بازار نزولی

توکن های P2E یا همان توکن‌های مرتبط با بازی‌های مبتنی بر الگوریتم Play to Earn عملکرد بسیار مطلوبی را در طول هفته‌های گذشته از خود نشان داده‌اند. کوین گالا (GALA‌) پیشگام این جنبش بوده و توکن‌های مربوط به بازی‌های بلاک چینی نیز از زمان رکود بازار در ماه ژانویه ۲۰۲۲ (اواسط دی تا اواسط بهمن ماه ۱۴۰۰) تا به امروز بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته‌اند. در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا با چندین توکن Play To Earn محبوب و نحوه عملکرد توکن‌ های P2E آشنا شوید.

آشنایی مختصر با الگوریتم Play to Earn

بازی‌های Play to Earn یا به اختصار P2E‌، یکی از به روز‌ترین و داغ‌ترین تیتر‌های امروزی دنیای کریپتو محسوب می‌شود. همانطور که از نام این الگوریتم پیداست‌، Play to Earn بخشی از صنعت گیمینگ است، که پلیر‌های آن می‌توانند به واسطه بازی کردن درآمد کسب کنند. خیلی از ما با بازی کردن Call of Duty و League of Legends سرگرم می‌شویم و لذت می‌بریم، چنین بازی‌هایی توانسته‌اند سطح گیمینگ را به مرحله بسیار نوینی ارتقا دهند.

هنگامی که پتانسیل‌های حوزه گیمینگ و رمزارز را با هم ترکیب می‌کنیم، می‌توانیم انتظار پدید آمدن اتفاقات بزرگی را داشته باشیم. آیا می‌توانید تصور کنید که امکان بازی کردن بازی مورد علاقه خود به مدت چندین ساعت را داشته باشید و در طول این فرایند درآمد مالی نیز داشته باشید؟ این در حقیقت هدفی است که بستر P2E به دنبال محقق کردن آن است. به صورت کلی‌ چنین بازی‌هایی به گیمرها پاداش‌هایی در قالب توکن‌های بازی یا توکن‌های بی‌همتا (NFT‌) اعطا می‌کنند که قابل استفاده درون بازی هستند و حتی می‌توان آنها را در ازای دریافت پول واقعی به فروش رساند.

لازم به ذکر است که شیوه کارکرد P2E چندان متفاوت با عملکرد بازار‌های غیرقانونی در رابطه با آیتم‌ها یا اقلام درون بازی نیست. خیلی از ما کوین‌های بازار سیاه فیفا (FIFA‌) و یا اسکین‌ها و لباس‌های درون بازی کانتر (CS:GO) را در طول بازه زمانی زندگی گیمینگ خود خریداری کرده‌ایم. تنها تفاوت این دو حیطه در این نقطه است که شرکت‌های سازنده آنها یعنی EA و Valve به صورت مداوم و فعالانه قوانین و سیاست‌های حول محور معامله کردن اقلام درون بازی را به روزرسانی می‌کنند؛ اما انجام چنین اعمال و معاملاتی در بستر بازی‌های P2E کاملا مجاز است. در حوزه بازی‌های بلاک چینی تا زمانی که بازی مورد نظر از محبوبیت لازم برخوردار و در نتیجه آن میزان تقاضا نیز بالا باشد، مردم به روند کسب درآمد از طریق بازی کردن آن گیم ادامه می‌دهند.

معرفی توکن های P2E محبوب و شناخته شده

در حال حاضر ۴ فعال بزرگ در عرصه بازی‌های Play to Earn در حال فعالیت کردن هستند. با توجه به نمودار زیر می‌توان دید که دیسنترالند (Decentraland‌) با توکن مانا (MANA‌)، سندباکس (The Sandbox‌) با توکن سند (SAND‌)‌، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity‌) با توکن AXS و گالا (GALA‌) فرسنگ‌ها جلوتر از رقیبان خود در این عرصه هستند و ارزش بازار آنها نیز چندین برابر نزدیک‌ترین رقیبان خود در صنعت بازی‌های بلاک چینی است.

عملکرد پیشگامان عرصه Play to Earn و ارزش بازار آنها

دلیل عملکرد خوب توکن های P2E چیست؟

دلایل مختلفی برای این سوال وجود دارند. در وهله اول باید به بدیهی‌ترین دلیل اشاره کنیم: کل بازار رمزارز‌ها شاهد رشد مطلوبی پس از پشت سر گذاشتن رکود طولانی مدت بوده است. تصویر زیر نشان‌دهنده عملکرد قیمت بیت کوین در طول چند ماه گذشته در مقایسه با عملکرد قیمت گالا که با خط سفید نمایش داده شده است.

مقایسه نوسان قیمت گالا (منحنی سفید) و بیت کوین

همانطور که می‌توان مشاهده کرد‌، عملکرد هر دوی آنها بسیار نزدیک به یکدیگر است. تفاوت بزرگ بین آنها این است که گالا و سایر توکن های P2E در کنار گالا حرکت‌های شدید‌تری را در نمودار خود به ثبت رسانده‌اند. جایی که بیت کوین به میزان ۵۲ درصد در طول ماه‌های گذشته اصلاح قیمت داشته، گالا به میزان ۸۲ درصد ریزش داشته است. سپس بیت کوین ۳۸ درصد رشد قیمت داشته و در حالیکه قیمت گالا ۱۶۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این نوسانات قیمت بالاتر، در اصطلاحات امور مالی تحت عنوان بتا (Beta‌) شناخته می‌شوند.

بتا در حقیقت به معنای نوسان قیمت یک دارایی در قیاس با یک شاخص است. در بازار رمزارز‌‌ها بیت کوین معمولا به عنوان شاخص مقایسه با سایر توکن‌ها در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که یک دارایی‌، بتای بیشتری (بیشتر از ۱) داشته باشد‌، روند حرکتی شدید‌تری در هر دو جهت نزولی و صعودی‌، حتی در جهتی همسو با شاخص مورد نظر خواهد داشت. بنابراین‌ بخش بزرگی از عملکرد بسیار خوب توکن های P2E را می‌توان به سادگی به یک پروکسی با بتای بالاتر از BTC نسبت داد.

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم‌، ثبت نقاط اوج قیمتی اخیر توکن های P2E را نمی‌توان تنها به بتا نسبت داد. در ابتدای این مقاله در مورد بخش‌های مختلف مربوط به این بحث صحبت کردیم. بیایید کمی بیشتر به این مبحث و جزئیات آن بپردازیم. در طول بازار صعودی، شاهد رشد قیمت تمام مارکت کپ بازار بوده‌ایم، اما همواره سبدی از کوین‌ها بوده‌اند که در چنین شرایطی عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته‌اند.

معمولا چنین دارایی‌هایی که در دسته یا به اصطلاح سبد متفاوتی قرار می‌گیرند به یکدیگر مرتبط هستند و از جمله آنها به رونق بازار NFT‌، رونق دیفای (DeFi‌) در تابستان سال ۲۰۲۰ و یا ترند اخیر شبکه‌های بلاکچینی مانند Fantom ،Harmony ،Atom، Near می‌توان اشاره کرد. هنگامی که چنین بخش‌هایی عملکرد خوبی دارند، وارد کانون توجه خاصی می‌شوند و مقاله‌هایی مثل همین مقاله نوشته می‌شوند و جنون خرید این کوین‌ها نیز آغاز می‌شود. بنابراین‌‌ با شناسایی سبدی که عملکرد بهتری دارد‌، می‌توانید درآمد خوبی را کسب کنید.

نقش گیمرها در عملکرد توکن های P2E

با توجه به تمام رویداد‌های کنونی‌، این بخش نیز پتانسیل این را دارد تا در آینده به سبد کوین‌هایی با عملکرد عالی تبدیل شود. با وجود اینکه در حال حاضر تمامی کوین‌های این بخش عملکردی شبیه به بیت کوین دارند، اما لزوما در آینده چنین نخواهد بود. با فکر کردن در مورد این بخش متوجه می‌شوید که نسبت به سایر سبد‌های رمزارز جنبه خرید و نگهداری کمتری دارد.

اگر صنایع رمزارز و گیمینگ با یکدیگر تلفیق شوند، می‌توان آینده‌ای را برای آنها متصور شد که توکن‌های Play to Earn حرکت آزادانه‌تری جدا از احساسات دخیل در بازار عمومی داشته باشند. اگر گیمرها سهم بزرگ‌تری از بازار توکن های P2E را در اختیار داشته باشند، حدس گمان‌های ما نیز کمرنگ‌تر می‌شوند و در نتیجه این امر نیز واکنش این کوین‌ها نسبت به پامپ و دامپ‌ها یا ریزش و صعود قیمت سایر رمزارز‌ها شدت کمتری خواهد داشت.

با تمام این تفاسیر‌‌، بخش اعظم مشارکت‌کنندگان بازار تنها در حال بازی کردن این بازی‌ها هستند و به صورت خودکار اهمیت کمتری به نوسان قیمت سایر بازار می‌دهند. یک گیمر در وهله اول یک گیمر است و پول در حاشیه مزایا برای او قرار می‌گیرد.

با این حال‌ جدا شدن کامل این بخش از حیطه رمزارز بسیار بعید است. در نهایت‌، تمام بازار‌های امور مالی به نحوی به یکدیگر مرتبط هستند و بازار‌های رمزارز نیز همواره طبیعت خرید و فروش و به تبع آن نگهداری ارزش خود را حفظ می‌کنند.

آینده بازی‌های Play to Earn

Play to Earn هنوز در مراحل نوپای خود به سر می‌برد و با این حال بسیاری از متخصصان بر این باورند که P2E به آینده گیمینگ مبدل خواهد شد و دلیل این امر نیز کاملا واضح است؛ اگر مدل مورد استفاده در این الگوریتم به اهداف خود دست پیدا کند‌، می‌تواند برای همیشه شیوه کارکرد گیمینگ را متحول کند. در واقع در نتیجه چنین دستاوردی به جای پرداخت پول برای بازی کردن، می‌توانید در ازای بازی کردن آن گیم، پول هم دریافت کنید.

تنها زمان نشان‌دهنده این است، که آیا این مدل به اوج شکوفایی خود دست می‌یابد یا خیر و سوالات زیادی نیز در مورد کارآمد بودن این مدل در بلند مدت وجود دارد. یکی دیگر از مسائل مطرح شده در این زمینه این است که آیا Pay to Earn یا مدل خرج کردن برای کسب درآمد موجب از بین رفتن سرگرمی و لذت موجود در بستر گیمینگ در بلند مدت می‌شود یا خیر. در هر صورت‌‌، سیستم گیمینگ مبتنی بر Play to Earn یکی دیگر از جذاب‌ترین جنبش‌های حیطه رمزارز‌ها است و پروژه‌های جدید زیادی نیز در حال ظهور کردن در این بستر هستند. همه ما مشتاقیم تا دستاورد بعدی P2E در آینده را ببینیم.

سخن پایانی

مدل Play to Earn یکی از موفق‌ترین مدل‌های ارائه شده در دهه اخیر بوده است و توانسته توجه گیمر‌های بسیار زیادی را که سال‌ها وقت‌، انرژی و پول صرف بازی کرده‌اند را به خود جلب کند. در بسیاری از کشور‌ها از جمله کشور خودمان، صنعت گیمینگ آینده روشنی برای افراد ندارد و همواره قشر گیمر در دسته ضعیف‌ترین دسته‌بندی‌ها از نظر جایگاه و منزلت اجتماعی قرار دارند‌. عملکرد درخشان و شروع قدرتمند فعالیت این مدل مبتنی بر کسب درآمد از بازی در نوسان و رشد قیمت توکن های P2E نمایان است. در حال حاضر قیمت بیت کوین تاثیر زیادی بر روی کوین‌های این عرصه می‌گذارد اما تلفیق بستر رمزارز و گیمینگ می‌تواند به رهایی و استقلال حوزه بازی‌های بلاک چینی منجر شده و نوسان شدید قیمت بازار رمزارز‌ها را از حیطه بازی جدا کند. پیش از این نیز شاهد قرار گرفتن کوین‌های عرصه دیفای در کانون توجه بوده‌ایم‌، بنابراین‌ کسب موفقیت هر یک از زمینه‌های گوناگون حوزه رمزارز‌ها می‌تواند استقبال و پذیرش عمومی افراد را در آن حوزه به همراه داشته باشد. بر اساس تمامی مباحثی که در این مقاله مطرح کردیم انتظار داریم تا الگوریتم Play to Earn‌ به آینده درخشانی برای عرصه گیمینگ مبدل شود.

نظر شما در رابطه با عملکرد توکن‌ های P2E چیست؟ آیا این مدل ارزش لازم برای رقابت بازی‌های بلاک چینی با بازی‌های سنتی را به همراه دارد؟ آیا کیفیت و گرافیک بصری نیز در این روند تاثیر‌گذار است؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

نظر شما !!