آشنایی با کتابخانه دانشگاه لایپزیگ/منابع شرقشناسی کاملی دارد

به گزارش خبرنگار مهر، رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در تازه‌ترین خبر ارسالی خود به مهر درباره یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در آلمان نوشته است. کتابخانه‌ای که منابع کاملی در زمینه شرقشناسی و مطالعات اسلامی دارد. معرفی این رایزنی از کتابخانه دانشگاه لایپزیگ را در ادامه بخوانید:

کتابخانه دانشگاه لایپزیگ یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در اروپا و آلمان به شمار می‌رود. اما آنچه این کتابخانه را از سایر کتابخانه‌های مهم آلمان متمایز می‌کند، وجود بخش کتابخانه دیجیتال نسخ خطی قدیمی شرقی در آن است. این نسخ خطی که اکثراً به زبان‌های فارسی، عربی و ترکی است، اهمیت زیادی در میان دانشجویان و پژوهشگران رشته‌های شرق‌شناسی و مطالعات اسلامی دارد.

کتابخانه دانشگاه لایپزیک در سال ۱۵۴۳ میلادی تاسیس شد. در آن زمان، مسئولان شهر لاپیزیگ تصمیم گرفته بودند که کتاب‌های چند صومعه را در یک‌جا جمع‌آوری کنند. بعدها در خلال جنگ جهانی دوم، بخش زیادی از ساختمان کتابخانه نابود شد. با این وجود، بعد از وحدت دو آلمان، کتابخانه بطور کامل بازسازی شد.

در حال‌حاضر، این کتابخانه بیش از پنج میلیون هزار جلد کتاب دارد. اما همان‌طور که گفته شد، آنچه این کتابخانه را از سایر کتابخانه‌های مهم آلمان متمایز می‌کند، وجود بخش کتابخانه دیجیتال نسخ خطی در آن است. این کتابخانه دیجیتال، محصول یک پروژه برای دیجیتال‌سازی بیش از ۷۰۰ نسخه خطی مهم عربی، فارسی و ترکی است. بر اساس آنچه روی وب‌سایت کتابخانه دانشگاه لایپزیگ قرار گرفته است؛ هدف از این پروژه، دسترسی بهتر محققان و جست‌وجوی آسان آنان در داده‌های مرتبط با متون کهن است.

دانش‌پژوهان از طریق وب‌سایت کتابخانه دانشگاه لایپزیگ، می‌توانند به سه زبان آلمانی، انگلیسی و عربی به داده‌های بیش از ۷۰۰ نسخه خطی دسترسی پیدا کنند. در این مجموعه آثار مهم زیادی از متون اسلامی نیز وجود دارد که می‌تواند در مطالعات اسلامی در آلمان مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتابخانه به این نشانی بروید.

نظر شما !!