آشنایی کامل با شغل کارشناس تولید محتوا

چگونه کارشناس تولید محتوا شویم,شرح شغل کارشناس محتوا,کارشناس بازاریابی محتوا

در این مطلب به شما گفته خواهد شد که یک کارشناس تولید محتوا کیست و چه کارهایی باید انجام دهد و همچنین به شما می گوییم که چطور می توانید به یک کارشناس تولید محتوا تبدیل شوید.

قبل از هر چیز، باید بگوییم که در همه جای دنیا، شغلی که قرار است به معرف حضور شما عزیزان برسانیم را با عنوان کارشناس بازاریابی محتوا نیز می شناسند؛ اما از آنجایی که در بین ایرانیان، شغل کارشناس تولید محتوا رایج تر است، ما نیز در این مقاله از نیوسئو، با همین نام ادامه می دهیم.

شمای کلی مطالبی که در این پست به آن ها می پردازیم به شرح زیر است:

 • آشنایی با تخصص تولید محتوا
 • کارشناس تولید محتوا کیست؟
 • یک کارشناس محتوا چه مهارت ها و پیش نیازهایی باید داشته باشد؟
 • چگونه به یک کارشناس بازاریابی محتوا تبدیل شویم؟
 • درآمد کارشناسان و متخصصین تولید محتوا چقدر است؟

برای شرکت در بروز ترین دوره آموزش تولید محتوا کلیک کنید

آشنایی با تخصص تولید محتوا 

صرف نظر از رکود اقتصادی، چشم انداز بلند مدت بازار کار سئو و بازاریابی محتوا روشن به نظر می رسد. این صنعت از سال 2016 تا سال گذشته، سالانه رشدی 16 درصدی داشته و همچنین بازاریابی محتوا تا سال 2021 تقریباً 412 میلیارد دلار ارزش داشته است.

بین سال های 2017 و 2018، مشاغل بازاریابی محتوا 33 درصد افزایش را تجربه کرد و هنوز هم جستجوهای گوگل برای عبارت “یادگیری تولید محتوا” و “مشاغل بازاریابی محتوا” به طور پیوسته ای در حال افزایش می باشد.

یک متخصص سئو و بازاریابی تولید محتوا باید دانش و تجربه کار با مفاهیم بازاریابی ورودی را داشته باشد و با تمام کانال های بازاریابی دیجیتال و وابستگی متقابل آنها به خوبی آشنا باشد. این نقش مستلزم خلاقیت، توجه به جزئیات و مهارت های مدیریت پروژه است و “مشاغل بازاریابی محتوا” به طور پیوسته ای در حال افزایش می باشد.

یک متخصص سئو و بازاریابی تولید محتوا باید دانش و تجربه کار با مفاهیم بازاریابی ورودی را داشته باشد و با تمام کانال های بازاریابی دیجیتال و وابستگی متقابل آنها به خوبی آشنا باشد. این نقش مستلزم خلاقیت، توجه به جزئیات و مهارت های مدیریت پروژه است.

کارشناس تولید محتوا کیست؟

کارشناس تولید محتوا، کارشناس محتوا، کارشناس بازاریابی محتوا، متخصص تولید محتوا، استراتژیست محتوا و … همگی یک ماهیت دارند؛ پس هرجا در این مقاله از این عبارات استفاده شد، منظور همان شغل واحدی است که به خاطرش وارد این صفحه شده اید و قصد آشنایی با آن را دارید (البته این عنوان ها همگی با هم تفاوت دارند ولی در کشور ما متاسفانه همه آن ها را یکی می دانند و یک شرح وظایف برای آن ها مشخص می شود).

یک کارشناس تولید محتوا کسی است که مسئولیت نوشتن یا همان تولید، ویرایش و ویراستاری و تبلیغ یک محتوا در بسترهای آنلاین مثل وب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و … را بر عهده دارد.

یک کارشناس تولید محتوا، انواع محتوا را برای پلتفرم های مختلف از جمله وب سایت ها، وبلاگ ها، کمپین های بازاریابی ایمیلی، کمپین های تبلیغاتی، پست های شبکه های اجتماعی، اینفوگرافیک ها و… می نویسد، توسعه می دهد، ویرایش و منتشر می کند. همچنین در محتوای تولید شده، باید موارد بازاریابی جهت فروش محصولات یا خدمات و افزایش آگاهی از برند وجود داشته باشد.

روند کاری کارشناس محتوا به گونه ای است که یا باید همیشه در کنار یک مختصص سئو سایت باشد یا اینکه حداقل در زمینه سئو محتوا وب سایت، اطلاعات کامل و جامعی داشته باشد. تنها در این صورت است که می توان تضمین کرد که محتوای تولید شده، تطابق خوبی با اهداف کسب و کار اینترنتی مدنظر خواهد داشت.

بسته به مهارت و تجربه، نقش کارشناس محتوا می تواند تغییرات زیادی داشته باشد. شرکت های بزرگ، ممکن است تنها بخشی از پروسه تولید و بازاریابی محتوای کسب و کار خود را به این کارشناسان بدهند. بر همین اساس، می توان نقش هایی که یک کارشناس بازاریابی محتوا می تواند در شرکت های مختلف بر عهده بگیرد را به صورت زیر جداسازی کرد:

 • متخصص بازاریابی محتوا: مسئول تحقیق و نوشتن محتوا
 • استراتژیست بازاریابی محتوا: مسئول برنامه ریزی برای چگونگی تبلیغ و توسعه محتواهای شرکت مدنظر
 • مدیر تولید محتوا: مسئول تولید، نشر و بازاریابی محتوا
 • بازاریاب محتوا: مسئول بازاریابی محتوا و نشر محتوا در بسترهای مختلف برای جذب ورودی بیشتر شرکت مدنظر
 • مشاور تولید و بازاریابی محتوا: این شخص هیچ اقدامی را شخصا انجام نمی دهد و نقشه راه را به مدیران و تیم اجرایی شرکت مدنظر نشان می دهد

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: آموزش تولید محتواپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

ویژگی ها و مهارت های کارشناس تولید محتوا

چگونه کارشناس تولید محتوا شویم,شرح شغل کارشناس محتوا,کارشناس بازاریابی محتوا

حتما تا اینجای کار به خوبی متوجه شده اید که یک کارشناس تولید محتوا کیست و چه ماهیتی دارد. حال باید ببینیم که این کارشناس محتوا، چه مهارت ها و پیش نیازهایی باید داشته باشد تا بتواند مشغول به کار شود:

توانایی داستان نویسی

یک کارشناس بازاریابی محتوا، باید بتواند داستان‌ نویسی را به صورت خلاقانه در چارچوب استانداردهای برند انجام دهد. برای این منظور آن ها باید دستورالعمل های برند شرکت را دنبال کنند تا مطمئن شوند پیام موجود در محتوای آن ها با دستورالعمل های شرکت مطابقت دارد.

همچنین کسی که قرار است کارشناس بازاریابی محتوا شود، بخش زیادی از وقت خود را باید در حال نوشتن و تولید محتوا باشد؛ به همین دلیل طبیعی است که این فرد باید مهارت خوبی در زمینه نویسندگی داشته و یا حداقل با تمرین و ممارست آن را به دست آورده باشد.

مدرک دانشگاهی

 اگر بخواهید به صورت دورکاری فعالیت داشته باشید، ممکن است که به مدرک دانشگاهی نیازی مبرمی پیدا نکنید؛ اما اگر بخواهید در یک شرکت استخدام شوید، بدون شک باید مدرک دانشگاهی داشته باشید.

آشنایی با انواع پلتفرم ها

بهترین تولیدکنندگان محتوای دیجیتال باید بتوانند جهت موفقیت در طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های محتوای دیجیتال مانند وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، ویدیوها، موبایل، شبکه های اجتماعی و موارد دیگر، محتوا تولید کنند. به همین دلیل باید با تمامی پلتفرم های مذکور آشنایی داشته و در صورت نیاز، برای هر یک محتوای استاندارد تولید کنند.

درک کافی از سئو

در حالی که انتظار نمی رود کارشناسان تولید محتوا متخصص سئو نیز باشند، اما آن ها باید تفاوت بین نوشتن در سایت و وبلاگ را با نوشتن در شبکه های اجتماعی، درک کنند. کارشناس تولید محتوا همچنین باید بتواند محتوایی را تولید کند که موضوع و عبارات کلیدی آن توسط کاربران هدف مورد جستجو قرار گیرد. سایر موارد مربوط به مهارت های تولید کننده محتوا در زمینه سئو، به شرح زیر می باشند:

 • توانایی تحقیق کلمات کلیدی: همانطور که در بالاتر گفتیم، تولید محتوا و سئو سایت دو مقوله به هم پیوسته هستند؛ یکی از بخش هایی که این دو را به هم متصل می کند، همین تحقیق کلمات کلیدی است.
 • دانش کافی در زمینه سئو: تحقیق کلمات کلیدی به تنهایی نمی تواند محتواهای وب سایت مورد نظر را بهینه کند؛ کارشناس تولید محتوا باید اصول و مبانی سئو را بشناسد و آن ها را در روند کاری خود پیاده سازی کند. (پیشنهاد می شود که حتما در یک دوره آموزش سئو شرکت کند)
 • توانایی تحلیل رقبا: بازاریابان محتوا باید بتوانند در تمامی مراحلی که قرار است برای یک شرکت کار کنند، فعالیت رقبا را تحلیل کنند و بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده اند، بهترین استراتژی ها را ارائه دهند.

چگونه به یک کارشناس بازاریابی محتوا تبدیل شویم؟

مراحلی که باید برای تبدیل شدن به یک کارشناس و متخصص در این زمینه طی کنید به شرح زیر هستند:

 • درک اینکه بازاریابی محتوا چیست و چگونه کار می کند
 • ارتقا مهارت های نویسندگی
 • شناسایی تمامی ابزارهای بازاریابی محتوا و جداسازی بهترین آن ها
 • کسب دانش استفاده از ابزارهای بازاریابی محتوا
 • توانایی تحقیق کلمات کلیدی
 • کسب دانش و مهارت کپی رایتینگ
 • داشتن بلاگ شخصی
 • کسب دانش کافی در زمینه دیجیتال مارکتینگ
 • شروع کار خود به صورت فریلنسر
 • تبلیغ کار خود در وب سایت های برتر
 • بروز بودن در مورد ترفندهای بازاریابی و تولید محتوا

درآمد کارشناسان و متخصصین تولید محتوا چقدر است؟

کارشناس تولید محتوا,کارشناس محتوا

مشخص کردن عدد برای درآمد کارشناس تولید محتوا کار درستی نیست. به این دلیل که یک نفر در این می تواند درآمد زیادی کسب کند و در عین حال ممکن است کسی حتی نتواند ریالی از این تخصص خود به دست بیاورد. همه این ها به میزان فعالیت و کیفیت کار شما بر می گردد.

اگر می خواهید تازه شروع به کار در این زمینه بکنید، پیشنهاد ما این است که کار خود را به صورت فریلنسر انجام دهید. این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید با شرکت های متعددی کار کنید و همین مسئله درآمد شما را بیشتر خواهد کرد.

اگر به دنبال عدد هستید، باید بگوییم که یک کارشناس محتوا از 2 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان می تواند درآمد داشته باشد. معمولا افرادی که می توانند درآمد بالایی از این تخصص به دست بیاورند، به صورت تیمی کار می کنند و همین امر سبب می شود تا پروژه های بیشتری را برای خود جذب کنند.

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: کسب درآمد اینترنتی | 100% کارسازپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

با یادگیری تولید محتوا، در کجا جذب کار شویم؟

می توان به تولید محتوا به عنوان یک شغل پاره وقت و حتی تمام وقت نگاه کرد. از مزیت های فوق العاده خوب این حرفه، باید به قابلیت دورکاری آن اشاره کنیم که نیاز به حضور در مکان خاصی مانند شرکت ندارد و شما می توانید کار را از هر شهری بدون محدودیت خاصی انجام دهید؛ در صورتی که هیچ عاملی نمی تواند در کاهش درآمد شما تاثیر بگذارد.

در ایران شغل تولید محتوا به عنوان یک حرفه نوپا شناخته می شود که بسیار جای پیشرفت دارد. امروزه شرکت ها و استارتاپ های زیادی به کارشناسان محتوا نیاز دارند که با بررسی رزومه افراد، آنها را استخدام و به سرعت وارد بازار کار می کنند.

حتی تعداد زیادی از این شرکت ها، پکیج های آموزشی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند تا با این تخصص آشنا و جذب کار شوند.

جمع بندی نهایی

شغل کارشناس محتوا بسیار شیرین بوده و همواره نیاز به آن در کسب و کارهای متعدد دیده می شود. اما به این مسئله دقت داشته باشید که اگر علاقه زیادی به کار تولید محتوا ندارید و یا اینکه سازوکار بازاریابی را درک نمی کنید، ورود به این عرصه ممکن است در سال های ابتدایی برای شما خوب باشد اما رفته رفته جذابیت خود را از دست می دهد و همین موضوع است که سبب می شود شما در کارتان موفق نشوید.

امیدواریم تصمیم درستی در این زمینه بگیرید و خوشحال می شویم که اگر سوالی در مورد تبدیل شدن به یک کارشناس تولید و بازاریابی محتوا داشتید، آن را با ما در پایین همین پست به اشتراک بگذارید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

نظر شما !!