ابزار لوله کشی ساختمان شامل چیست؟

ابزار و تجهیزات را می‌توانیم لازمه هر کار فنی بدانیم. انتخاب ابزار مناسب نه‌تنها باعث سهولت در انجام کار می‌شود، بلکه سرعت و کیفیت کار را هم افزایش می‌دهد. لوله کشی ساختمان مانند هر کار فنی دیگری به ابزارآلات خاصی نیاز دارد که انجام کارهایی مانند اندازه‌گیری و برش لوله‌ها و همچنین نصب آن‌ها در جای مناسب را ممکن می‌کند. در این مقاله قرار است به معرفی ابزار لوله کشی ساختمان بپردازیم. اگر شما هم در زمینه لوله‌کشی آب و گاز فعالیت دارید، اطلاعات این مقاله قطعا برایتان مفید و کاربردی خواهد بود.

ابزار لوله کشی ساختمان شامل چیست؟

انواع لوله‌برها؛ ضروری‌ترین ابزار لوله کشی ساختمان

لوله‌برها از اصلی‌ترین ابزار کار لوله‌کشان محسوب می‌شود که از آن برای برش لوله‌ها استفاده می‌شود. بسیاری از افراد لوله‌بر را با اره اشتباه می‌گیرند. هرچند عملکرد این دو ابزار تاحدودی مشابه یکدیگر است، اما با استفاده از لوله‌بر می‌توانید لوله‌ها را دقیق‌تر، تمیزتر و حتی راحت‌تر برش دهید. برای بریدن لوله با کمک لوله‌بر، ابتدا باید آن را با استفاده از گیره در یک محل ثابت کنید و سپس ابزار لوله‌بری را حول آن دوران دهید.

هنگام خرید لوله‌بر باید به این نکته توجه داشته باشید که این ابزارها دامنه محدودی دارند و مدل آن را باید متناسب با جنس لوله انتخاب کنید. از مهم‌ترین انواع لوله‌بر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمان اره: کمان اره ابزاری متشکل از یک تیغه و کمان است که از آن برای برش لوله‌های گالوانیزه، فولادی و لوله‌های سیاه استفاده می‌شود.

 • لوله‌بر چدن: این ابزار برای برش لوله‌های چدنی استفاده می‌شود. نحوه کار این ابزار به این صورت است که ابتدا زنجیری با طول متغیر، دور لوله محکم می‌شود؛ سپس چرخ‌های تیغه‌ای که در میان زنجیر قرار دارد، با حرکت دورانی خود، لوله را برش می‌دهند.

 • لوله‌بر مشتی: لوله‌بر مشتی قابلیت‌تنظیم ندارد و برای لوله‌های مسی با قطرهای ۸، ۱۰، ۱۵، ۲۲ و ۲۸ میلی‌متر استفاده می‌شود. این ابزار حداقل تولید براده فلزی را به همراه خواهد داشت.

 • لوله‌بر تلسکوپی: با استفاده از این ابزار می‌توانید لوله‌هایی با ضخامت ۶ تا ۳۵ میلی‌متر را برش دهید.

علاوه‌بر موارد بالا، با استفاده از قیچی لوله بر رونیکس، می‌توانید به‌راحتی و بدون نیاز به فشار مضاعف، انواع لوله‌ها را برش دهید. دوام بالا، تیغه‌های قابل‌تعویض فولادی ضدزنگ و مجهز بودن به قفل ایمنی از مهم‌ترین ویژگی‌های قیچی لوله بر رونیکس است.

ابزار لوله کشی ساختمان شامل چیست؟

ابزارهای اندازه‌گیری هنگام لوله کشی ساختمان

اندازه‌گیری دقیق و بدون خطا در لوله‌کشی ساختمان از مهم‌ترین مواردی است که به ابزارهای تخصصی نیاز دارد. از پرکاربردترین ابزارهای لوله کشی ساختمان برای اندازه‌گیری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • متر: مترها در جنس‌های مختلف فلزی، چوبی، پلاستیکی و چرمی تولید می‌شوند. پرکاربردترین نوع متر برای اندازه‌گیری لوله فلزی است؛ زیرا این نوع مترها آسیب‌پذیری کمتر و دقت بالاتری دارند.

 • کولیس: کولیس دقت بالایی در اندازه‌گیری پارامترهای مختلف دارد و برای محاسبه اندازه قطر خارجی و قطر داخلی لوله‌ها و همچنین عمق اجسام استفاده می‌شود.

 • خط‌کش: از خط‌کش برای اندازه‌گیری طولی لوله استفاده می‌شود که بر اساس اینچ و میلی‌متر درجه‌بندی شده است.

 • گونیا: در بسیاری از اوقات، عمود بودن قطعات بر یکدیگر، اهمیت بالایی در لوله‌کشی دارد. برای محاسبه زاویه‌های قائم از گونیا استفاده می‌شود.

قبل از هرگونه جوشکاری یا پرس لوله‌ها، باید با استفاده از ابزار لوله کشی بالا از اندازه و زاویه قرارگیری آن‌ها مطمئن باشید. برای پرس لوله‌ها نیز می‌توانید از اتو لوله رونیکس استفاده کنید که قطورترین لوله‌ها را به‌سرعت و به‌راحتی به هم جوش می‌دهد.

انواع گیره؛ اصلی‌ترین ابزار لوله کشی گاز و آب هنگام برش‌کاری

برای انجام کارهایی مانند اندازه‌گیری، برش دادن و جوشکاری لوله‌ها، باید آن‌ها را در یک محل ثابت کنید تا دقت کار بالا برود. به‌عنوان مثال، در برش‌کاری، حرکت دورانی لوله‌بر ممکن است باعث جابه‌جایی لوله و درنهایت خراب شدن آن حین کار شود. به‌همین‌منظور گیره‌های مخصوصی تولید شده است که دور تا دور لوله را دربرمی‌گیرد و از چرخش لوله حین برش، حدیده‌کاری و رزوه کردن آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از گیره‌های مخصوص لوله‌کشی از لهیدگی و خراب شدن قسمت خارجی لوله جلوگیری می‌کنند؛ درصورتی‌که استفاده از گیره‌های معمولی باعث ماندن جای گیره روی لوله می‌شود. انواع گیره‌های مورداستفاده در لوله‌کشی عبارت‌اند از:

 • گیره لوله رومیزی
 • گیره لوله صحرایی
 • گیره لوله زنجیری

اگر قصد لوله کشی ساختمان را دارید، حتما به موتور پمپ آب نیز نیاز پیدا خواهید کرد. از این دستگاه‌ها برای توزیع مناسب آب در ساختمان‌های با فشار آب کم استفاده می‌شود.

ابزار لوله کشی ساختمان شامل چیست؟

انواع آچار مورداستفاده در لوله کشی آب، گاز و ساختمان

آچارها از مهم‌ترین ابزارها در انجام کارهای فنی محسوب می‌شوند که انواع و کاربردهای متنوعی دارند. از مهم‌ترین آچارها به‌عنوان ابزار لوله کشی ساختمان، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آچار شلاقی یا آچار لوله‌گیر: از این آچار برای گرفتن لوله در اتصالات و چرخاندن آن استفاده می‌شود. این ابزار دور لوله قفل می‌شود و آن را نگه می‌دارد تا عمل چرخاندن لوله راحت‌تر انجام شود.

 • آچار تسمه‌ای: از آچار تسمه‌ای برای باز و بسته کردن لوله‌ها بدون وارد شدن هیچ‌گونه آسیبی به آن‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، از آچار شلاقی نمی‌توان برای لوله‌های مسی استفاده کرد؛ اما آچار تسمه‌ای هیچ‌گونه آسیبی به لوله‌های مسی وارد نمی‌کند.

 • آچار زنجیری: از آچار زنجیری برای باز و بسته کردن لوله‌های بزرگ استفاده می‌شود.

 • آچار فرانسه: از آچار فرانسه می‌توان برای باز و بسته کردن انواع پیچ‌های شش یا چهارگوش در سایزهای مختلف استفاده کرد؛ زیرا فک این ابزار قابلیت تنظیم دارد.

علاوه‌بر مواردی که بررسی کردیم، ابزارهای تخصصی‌تر دیگری نیز برای لوله‌کشی نیاز است. به‌عنوان مثال، از ابزار برقوزن و قلاویز برای صاف کردن لبه‌های تیز و زائده‌هایی که حین برش لوله به وجود می‌آید، استفاده می‌شود.

رونیکس؛ مجموعه کاملی از باکیفیت‌ترین ابزار لوله کشی ساختمان

در این مقاله به بررسی ابزار لوله کشی ساختمان پرداختیم و کاربرد هرکدام از آن‌ها را توضیح دادیم. به یاد داشته باشید که صحیح و تمیز انجام شدن کارهای فنی تا حد قابل‌توجهی به استفاده از ابزار مناسب و استاندارد بستگی دارد. ازهمین‌رو توصیه می‌کنیم از ابزارهای باکیفیت و شناخته‌شده برای لوله‌کشی استفاده کنید.

مجموعه رونیکس، کلکسیون کاملی از بهترین ابزارهای لوله‌کشی ساختمان را با کیفیت مرغوب و قیمت مناسب عرضه کرده است. برای خرید این ابزارها کافی است به نمایندگی‌ها و عاملین مجاز رونیکس در سراسر کشور مراجعه کنید.

نظر شما !!