احیای بناهای تاریخی گامی برای توسعه گردشگری در استان سمنان است/ واگذاری کاروانسرای دامغان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی

به گزارش خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین از سمنان ، سمنان یکی از پهناورترین و پرترددترین استان های کشور محسوب می‌شود؛ استانی که برخوردار از جاذبه‌های فراوان تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی برجسته‌ای است و اینها همه ظرفیت‌هایی برای توسعه هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

وجود بیش از یک هزار و 147 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان که بیش از نیمی از آنها در فهرست آثار ملی ثبت و ضبط شده است، خود گویای ظرفیت بسیار بکر و بی نظیری است که این استان در حوزه گردشگری از آن برخوردار است.

پس لازم است این ظرفیت‌های برجسته را شناساند و گام‌ها را محکم به سوی تبدیل استان سمنان از یک معبر به مقصدی برای گردشگری برداشت.

در این میان اما احیای بناهای تاریخی و گردشگری خود یک الزام مهم و جدی در راستای توسعه گردشگری محسوب می‌شود که هر چند در این راستا اقداماتی انجام شده است؛ اما باید همچنان بیش از گذشته به این موضوع پرداخته و توجه شود.

بناهای تاریخی از دوره قاجار در سمنان شامل دروازه ارگ و خانه‌های تاریخی، آرامگاه بزرگان عرفان در شاهرود، مسجد تاریخانه بازمانده از اولین دوران مسجدسازی در ایران، حضور زنجیروار کاروانسراهای دست‌نخورده ازغرب تا شرق استان و در حاشیه جاده عبوری و وجود برج و محراب و حمام و موزه‌های غنی و تاریخی همه و همه جاذبه‌هایی برای استان سمنان به وجود آورده است که نباید نادیده گرفته شود و برای احیا، مرمت و شناساندن آن به صورت ویژه‌ای برنامه‌ریزی شود.

یکی دیگر از مباحثی که در توسعه صنعت گردشگری و جذب توریسم باید بدان توجه شود واگذاری ظرفیت‌ها در این بخش به بخش خصوصی با هدف احیاء مرمت و بهره‌برداری از این ظرفیت‌هاست.

مهدی قاسمی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان در ارتباط با این موضوع اظهار می‌کند: یکی از اولویت‌های این اداره در دامغان شهر صددروازه استان سمنان رویکرد توسعه صنعت گردشگری و جذب توریسم است.

وی اضافه می کند: در این راستا اقداماتی نظیر واگذاری کاروانسرای تاریخی شاه عباسی دامغان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان عنوان می‌کند: با واگذاری این کاروانسرای تاریخ به بخش خصوصی در حقیقت گامی بلند برای احیا، مرمت و بهره‌برداری از این مکان برداشته می‌شود و قطعاً این مهم تأثیر بسیار زیادی در  جذب گردشگر نیز دارد.

قاسمی با اشاره به اینکه این کاروانسرا در مرکز شهر دامغان واقع شده است بیان می‌کند: مزایده کاروانسرای تاریخی دامغان از طریق صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور انجام و پس از طی مراحلی به سرمایه گذار جدید تحویل داده شده است.

وی با اشاره به اینکه برای احیای کاروانسرای تاریخی دامغان 40 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: این کاروانسرا پس از احیا به مکانی با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی تبدیل و مورد استفاده عموم مردم قرار خواهد گرفت.

استان سمنان در سه بخش گردشگری، صنعتی و کشاورزی دارای ظرفیت‌های کم نظیری است که ضروری است برنامه ریزان امر برای بهره‌برداری مطلوب آن با هدف توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی بیشتر در استان، برنامه‌ریزی کارشناسی اتخاذ کنند.

انتهای پیام/363/ی

نظر شما !!