استاندار زنجان: حرکت اقتصادی استان در قالب یک کتابچه تدوین می‌شود

به گزارش خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین از زنجان، هشتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان زنجان امروز 29 آذرماه با تبیین لایحه بودجه سال 1401 و تشریح اهداف رشد اقتصادی و ساختار لایحه بودجه در بُعد ملی و استانی در سالن جلسات پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محسن افشارچی استاندار زنجان اظهار داشت: با توجه به اتفاقات پیش‌رو نیازمند تعریف پک حرکت اقتصادی برای استان در سه ماه آینده و تا پایان سال هستیم که مسئولیت تهیه این پک با خود بنده بوده و حوزه معاونت اقتصادی و سایر دستگاه‌های مربوطه نیز اقدامات لازم را در این رابطه انجام خواهند داد.

وی به اقدامات مختلفی که بر اساس پک حرکت اقتصادی برای استان باید انجام شود گفت: چانه‌زنی و رایزنی‌های لازم برای تغییر در فصل‌های مختلف بودجه ابلاغی به استان با استفاده از ظرفیت و پتانسیل مجمع نمایندگان استان است که انجام خواهد شد.

استاندار زنجان با اشاره به وظایف دستگاه‌های اجرایی استان در پک حرکت اقتصادی استان افزود: پک حرکت اقتصادی استان در قالب یک کتابچه تدوین خواهد شد و در این پک تمرکز ما باید به افزایش بودجه استان برای سال 1401 باشد و باید پیگیری‌های لازم را در این مورد داشته باشیم و از همان روز نخست حواسمان به طور خاص به دنبال جذب سرمایه برای استان باشد. 

وی افزود: باید انرژی بیشتری برای پیگیری صندوق توسعه ملی داشته باشیم که مشخص می‌کند در کدام بخش‌ها چه اقداماتی برای تحقق بودجه و اعتبار مورد نظر برای استان باید انجام شود.

افشارچی به حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: باید انرژی خاصی برای حوزه مسکن گذاشته شود زیرا یکی از بخش‌های رشد اقتصادی استان در سال آینده در بخش مسکن است که اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌های اجرایی موظف به همکاری هستند نه اینکه فقط به فکر پروژه‌های خود باشند تاکید کرد: تا پایان سال جاری به دنبال این موضوع هستیم که به‌صورت متمرکز بدانیم برای تحقق اهداف پیش رو و رسیدن به رشد اقتصادی 8.7 درصد چه اقداماتی باید انجام دهیم.

رامین میرزایی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در ادامه جلسه گفت‌: اقتصاد ما در چندین سال گذشته دچار بیماری بوده و باید ریل‌گذاری بودجه مالی و اصلاح ساختار بودجه‌ای 1401 را تغییر دهیم.

وی به سه محور اساسی بودجه سال 1401 اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی و ارتقای بهره‌وری که منجر به تولید و اشتغال خواهد شد، عدالت محوری و ایجاد ثبات اقتصادی و ارتقای کیفیت بودجه‌ریزی است تا به هدف مشخص برسیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به هدف‌گذاری سازمان برنامه بودجه و وزارت اقتصاد گفت: طبق برنامه‌های ابلاغی به استان، باید رشد اقتصادی استان به 8.7 درصد برسد.

وی افزود: اگر به روند رشد اقتصادی 20 ساله نگاه کنیم ناگزیر هستیم تا سال 1407 هر سال رشد اقتصادی 8.7 درصد را داشته باشیم تا به میانگین رشد سه درصد دهه 90 برسیم.

میرزایی به رشد اقتصادی به تفکیک عوامل تولید اشاره کرد و گفت: رشد بهره‌وری برابر 3.5 درصد هدف‌گذاری شده، رشد اشتغال معادل ایجاد حداقل یک میلیون شغل جدید و معادل 4.5 درصد رشد از محل سرمایه باید تحقق یابد.

وی افزود: در رشد بهره‌وری و سرمایه‌گذاری باید توجه به آمایش سرزمین مد نظر باشد و بودجه سال 1401 باید از پروژه محور خارج شده و به برنامه محور تبدیل شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان به نحوه تدوین لایحه کشور اشاره کرد و گفت: لایحه برای مهار تورم و بدون توجه به مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها بسته شده و هدف اصلی لایحه رونق اقتصادی و مهار تورم در کشور است.

وی افزود: خط قرمز دولت در لایحه 1401 بر عدم استقراض از بانک مرکزی و عدم افزایش پایه پولی کشور است.

انتهای پیام/ح

نظر شما !!