استفاده از علائم نگارشی بر سئو تاثیرگذار است؟

هرچقدر الگوریتم‌های گوگل پیچیده‌تر شوند، یادگیری سئو و رسیدن به رتبه 1 گوگل ساده‌تر می‌شود. بله، ساده‌تر! تا همین چند سال پیش، هنگام نگارش یک محتوای جدید بیش از آن‌که به رضایت کاربر توجه کنیم، درک ربات‌های گوگل از متن و استفاده از کلمات کلیدی در فضای مناسب را در نظر داشتیم. ولی با معرفی الگوریتم‌هایی مانند Rank Brain و BERT دیگر لازم نیست نگران ربات‌های گوگل باشیم. امروز، تمام تلاش ما بر جلب رضایت کاربر، پاسخ گویی به سوالات و ایجاد حس خوب در مخاطب متمرکز شده است.

اگر با جستجو در اینترنت به این صفحه رسیده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم؛ در سطح بالایی از توجه به رضایت کاربر و اشتیاق برای موفقیت در سئو هستید.

شاید کم‎تر کسی، به این نکاتِ به‌ظاهر کوچک توجه کند ولی آن‌هایی که به این نقطه رسیده‌اند، قطعا آینده روشنی در سئو دارند.

برگردیم به سوال اصلی؛ آیا استفاده از علائم نگارشی در محتوا، به سئو سایت کمک می‌کند؟ پاسخ را با یک فرمول ساده و منطقی به دست می‌آوریم:

رعایت استانداردهای نگارشی بر خوانایی متن و تجربه کاربر هنگام مطالعه تاثیرگذار است + جلب رضایت کاربر، هدف نهایی گوگل است = استفاده صحیح از علائم نگارشی در سئو تاثیرگذار است.

ممکن است فکر کنید که درک گوگل از زبان فارسی به اندازه انگلیسی قوی نیست، بله حق با شماست ولی، خیلی بیشتر از چیزی‌ست که تصور می‌کنیم. در ادامه، با بررسی چند مثال ساده متوجه قدرت گوگل در درک محتوای فارسی و تاثیر علائم نگارشی بر معنی جملات می‌شویم.

مفهوم کلمه در جمله مشخص می‌شود

درک مفهوم واقعی یک کلمه بدون توجه به عبارات جانبی دشوار است. ذهن ما هر روز و به صورت کاملا ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهد. به عنوان مثال عبارت “شیر” معانی مختلفی در زبان فارسی دارد، حضور کلمات مرتبط در جمله مانند “جنگل”، “خوراکی”، “ساختمان” و … به ما کمک می‌کند تا معنی کلمه “شیر” را در هر موقعیتی تشخیص دهیم.

گوگل در اکتبر 2019 الگوریتم BERT را رسما معرفی کرد. الگوریتمی که گفته می‌شود بعد از معرفی رنک برین در سال 2014، مهم‌ترین تغییر در الگوریتم‌های گوگل بوده است. هدف اصلی بِرت، درک هدف کاربر از جستجو است و این کار با بررسی اثر کلمات بر یکدیگر انجام می‌شود. نتیجه شگفت انگیز است، سایت‌هایی به کاربر نمایش داده می‌شود که به‌جای تمرکز بر کلمات، هدف نهایی کاربر از جستجو را پاسخ می‌دهند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

تاثیر الگوریتم برت بر درک گوگل از مفهوم کلمات

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنیم، با اضافه شدن کلمات جانبی مفهوم عبارت “شیر” تغییر می‌کند. شما هم می‌توانید با کلمات مختلفی این تست را انجام دهید و مطمئن باشید که از پاسخ‌های گوگل شگفت‌زده خواهید شد.

اینجا سوال دیگری برای ما ایجاد می‌شود؛ تاثیر کلمات بر یکدیگر را قبول کردیم ولی چه ارتباطی به استفاده از علائم نگارشی دارد؟

حضور علائم نگارشی به درک بهتر گوگل از معنای جمله و ارتباط کلمات با یکدیگر کمک می‌کند.

علائم نگارشی چه تاثیری بر مفهوم جمله و کلمات دارند؟

هرچقدر هم در این مورد صحبت کنیم قادر به انتقال مفهوم مورد نظر به شما نخواهیم بود. اجازه دهید تاثیر علائم نگارشی را با چند مثال ساده بررسی کنیم. به تصویر زیر دقت کنید، همانطور که در مثال قبلی دیدیم استفاده از کلمه “وحشی” در کنار “شیر” مفهوم حیوان را به آن اضافه می‌کند.

تاثیر علائم نگارشی بر درک مفهوم جمله توسط گوگل

وقتی همین ترکیب را در یک جمله استفاده می‌کنیم، سایر کلمات نیز بر مفهوم آن اثرگذار هستند. مثلا حضور کلمه “خرید” وزنه را به سمت “خوراکی” بودنِ “شیر” سنگین‌تر کرده ولی به دلیل عامیانه و پیچیده بودن جمله، ترجمه درستی توسط گوگل انجام نشده است.

با اضافه کردن ویرگول (،) در جای مناسب، مفهوم این جمله به صورت دقیق برای گوگل مشخص می‌شود.

یک مثال آشنا، که از کتاب ادبیات فارسی به یاد داریم، جمله معروف “بخشش لازم نیست، اعدامش کنید” است. این جمله با تغییر جایگاه ویرگول معنی متفاوتی پیدا می‌کند و گوگل به خوبی قادر به درک تفاوتِ این دو است.

یک ویرگول معنای جمله را به کلی تغییر میدهد

نبود علائم نگارشی همیشه موجب تغییر مفهوم جمله نمی‌شود. اگر ساختار جمله استاندارد باشد، گوگل قادر به درک مفهوم اصلی بوده و خودش علائم نگارشی مورد نیاز را به آن اضافه می‌کند. در مثال زیر می‌بینیم که نبود ویرگول تاثیری در معنای جمله نداشته است ولی گوگل خودش در ترجمه آن را اضافه کرده یا در انتهای جمله یک نقطه (.) قرار داده است.

گوگل استفاده از علائم نگارشی را اصلاح میکند

درست است که تغییری در معنای جمله ایجاد نشده است ولی به نظر شما کدام یک از این جملات خوانایی بیشتری از نظر کاربر دارند؟ ممکن است مفهوم متن نگارش شده به خوبی توسط گوگل درک شود ولی رضایت کاربر و خوانایی متن به خوبی رعایت نشده است. این اتفاق یک امتیاز منفی برای کیفیت محتوای ما محسوب می‌شود.

فکر می‌کنم تا همین‌جا، به اهمیت و تاثیر علائم نگارشی در تولید محتوا آگاه شده باشیم. برای استفاده صحیح از این علائم باید کاربرد و معنای هرکدام را بشناسیم، کاری که در ادامه همین مقاله با هم انجام می‌‌دهیم.

معرفی علائم نگارشی و کاربرد هرکدام در محتوا

علائم و استانداردهای نگارشی در زبان فارسی تفاوت زیادی با سایر زبان‌ها ندارد. لیست علائم و کاربرد هرکدام در نگارش متن یک مبحث طولانی و البته تخصصی در حوزه محتواست. آن‌چه در این مقاله معرفی می‌کنیم، مهمترین و پرکاربردترین نشانه‌ها در نگارش محتوای سایت است.

نقطه؛ یک مفهوم کامل و مستقل

استفاده از نقطه (.) در انتهای جملات، رایج‌ترین روش نشانه گذاری در محتواست. حضور نقطه به معنی پایان یک جمله و ارائه یک مفهوم کامل و مستقل است. اگر جملات ما با علامت سوال یا تعجب به پایان برسد دیگر نیازی به استفاده از نقطه در انتها نیست.

ویرگول؛ ارتباط معنایی میان دو مفهوم وابسته

استفاده از ویرگول (،) به ما کمک می‌کند تا جملات و عبارات مرتبط را در قالب مفهومی کلی‌تر و در کنار هم استفاده کنیم. همچنین حضور ویرگول، با ایجاد مکثی کوتاه در ذهن مخاطب، خوانایی محتوا و قدرت درک مفهوم را بیشتر می‌کند.

نقطه ویرگول؛ ارتباط معنایی میان دو مفهوم مستقل

همان‌طور که از نام‌ش پیداست، نقطه ویرگول (؛) را می‌توان ترکیبی از نقطه و ویرگول دانست. به عبارت دیگر، استفاده از نقطه ویرگول به معنی استقلال دو جمله از یکدیگر و هم‌زمان وجود ارتباط معنایی میان آن‌هاست. از نقطه ویرگول برای تاکید بیشتر روی یک مفهوم و ارائه توضیحات تکمیلی در مورد آن نیز استفاده می‌کنیم. دقیقا مشابه کاری که در عنوان بندی همین بخش انجام داده‌ایم.

دو نقطه؛ ارتباط معنایی میان چند مفهوم وابسته با یک مفهوم مستقل

کاربرد دو نقطه (:) و نقطه ویرگول (؛) به یکدیگر شبیه است. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در ایجاد ارتباط با مفاهیم بعدی در متن است. هنگامی که از نقطه ویرگول استفاده می‌کنیم عملا دو جمله را به یکدیگر مرتبط کرده‌ایم ولی با دونقطه می‌توان چند مفهوم وابسته را به جمله پیشین آن ارتباط داد. بعد از دونقطه معمولا مجموعه‌ای از مفاهیم به صورت لیست یا جدا شده با ویرگول دیده می‌شود. به 2 مثال زیر توجه کنید:

1- برای موفقیت در سئو نیازمند تدوین استراتژی هستیم؛ بدون استراتژی فعالیت‌های ما در تولید محتوا بی‌نتیجه است.

جمله اول و دوم مستقل از یکدیگر نیز معنادار هستند ولی با استفاده از ؛ میان آن‌ها ارتباط معنایی ایجاد کرده‌ایم.

2- برای تدوین استراتژی محتوا باید به چند فاکتور توجه کنیم: پرسونای مخاطب، وضعیت رقبا، تحقیق کلمات کلیدی و طراحی ساختار محتوایی سایت.

در این مثال، چند مفهوم کاملا مرتبط را با استفاده از ویرگول معرفی و ارتباط معنایی میان آن‌ها با جمله اول را مشخص کردیم.

علاوه بر این، از دونقطه برای نقل قول و نتیجه‌گیری نیز می‌توان استفاده کرد.

سخن پایانی، گوگل و الگوریتم‌هایش را فراموش کنیم!

هدف از کسب جایگاه در نتایج جستجو، جذب مخاطب است ولی کار ما به همین‌جا ختم نمی‌شود. پس از ورود کاربر به سایت، هدف بزرگ‌تر؛ که تبدیل او به مشتری است، نمایان می‌شود. هیچ قطعیتی در مورد تاثیر نشانه گذاری بر کیفیت محتوا از دید گوگل و بهبود سئو سایت وجود ندارد، اصلا بهتر است فرض کنیم که کاملا بی‌تاثیر است. ولی برای کاربر چطور؟ پاسخ به سوالات زیر به تصمیم‌گیری بهتر ما کمک می‌کند:

  1. آیا استفاده از علائم نگارشی می‌تواند بر درک بهتر مخاطب از مفهوم محتوا و رضایت او از مطالعه تاثیرگذار باشد؟
  2. محتوایی که پر از غلط‌های املائی یا اشتباهات نگارشی باشد، شانسی برای جلب اعتماد مشتری دارد؟
  3. زمانی‌که برای یادگیری و رعایت این استانداردها صرف می‌کنیم چقدر است؟
  4. امروز خوانایی محتوا یکی از 200 فاکتور گوگل نیست، فردا چطور؟

کمی به این سوالات فکر کنید و خودتان تصمیم بگیرید که استفاده از علائم نگارشی تا چه اندازه بر رضایت کاربر و کسب جایگاه در نتایج جستجو تاثیرگذار است. نظرات خود را در همین صفحه با ما به اشترک بگذارید.

نظر شما !!