افزایش ۷۸٪ قیمت لونا در یک ماه؛ دلیل آن چیست؟

عملکرد خیره‌کننده قیمت لونا رمزارز بومی شبکه ترا یکی از اتفاقات جالب روزهای اخیر بوده است. LUNA در ماه فوریه (بهمن) توانست از تمام رقبای مهم در بازار رمزارزها از نظر عملکرد قیمتی پیشی بگیرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، ترا (Luna) یکی از بهترین دارایی‌ها از نظر عملکرد در ماه فوریه (بهمن) بود. با وجود اینکه بازار رمزارزها در میان تنش‌های سیاسی در اوکراین و کانادا شاهد یکی از پرنوسان‌ترین دوره‌های خود بود، ترا توانست ۷۸٪ رشد را در این ماه ثبت کند و تا ۹۷ دلار رشد کند.

برای مقایسه عملکرد لونا با سایر رمزارزها، بیت کوین و اتریوم در ماه فوریه تنها شاهد افزایش قیمت به ترتیب ۱۵.۲۵٪ و ۱۴٪ بودند. سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مانند سولانا و آوالنچ شاهد افزایش ۳.۹٪ و ۲۲٪ بودند. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای رمزارزها روی لینک کلیک کنید.

بیشتر اوج‌گیری لونا در آخرین روز‌های ماه ظاهر شد. قیمت لونا در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) ۲۶٪ جهش کرد که بخشی از آن به دلیل حرکت صعودی کل بازار ارزهای دیجیتال بود. به عنوان مثال، BTC و ETH در همان روز به ترتیب ۱۴.۵٪ و بیش از ۱۱.۵٪ افزایش قیمت داشتند.

قیمت لونا در مقایسه با بیت‌کوین و اتر با تمرکز به ماه فوریه

جالب است که جفت LUNA/BTC در ماه فوریه به بالاترین حد تاریخی خود رسید و بیش از ۵۶٪ افزایش یافت و به ۲۱٬۱۷۱ ساتوشی رسید، که نشان می‌دهد معامله‌گران با رشد همبستگی بیت‌کوین با بازار سهام نزولی، در جستجوی امنیت به لونا روی آورده‌اند.

نمودار روزانه جفت معاملاتی LUNA/BTC – ثبت ATH جدید

ارزش بازار لونا اکنون ۳۴ میلیارد دلار است که از این مقدار حدود ۳۰ میلیارد دلار در پلتفرم‌های مختلف به طور مستقیم سپرده‌گذاری (استیک) شده‌است. به این ترتیب لونا از نظر ارزش کل استیک شده از اتریوم پیشی گرفته است که موفقیت خیره‌کننده‌ای محسوب می‌شود.

اثر توکن‌سوزی لونا بر افزایش قیمت

در مورد اینکه چرا معامله‌گران لونا را به عنوان پناهگاه امن در نظر گرفته‌اند، شاید در اقتصاد این توکن نهفته باشد.

داده‌های ارائه‌شده توسط پلتفرم تحلیلی اسمارت استیک (Smart Stake) نشان داد که پروتکل Terra اخیرا حدود ۲۹ میلیون توکن لونا (LUNA) به ارزش ۲.۵۷ میلیارد دلار را سوزانده است. علت این توکن سوزی افزایش عرضه استیبل کوین UST است که توسط لونا پشتیبانی می‌شود. عرضه UST از حدود ۱۱.۲۶ میلیارد در ۱ فوریه (۱۲ بهمن) به تقریبا ۱۲.۹۲ میلیارد در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) افزایش یافت که نشان‌دهنده رشد نزدیک به ۱۴.۷۵٪ است.

روند صعودی عرضه استیبل کوین UST فوریه ۲۰۲۲

افزایش عرضه UST کاتالیزور افزایش قیمت لونا است؛ چرا که برای حفظ برابری UST در مقابل دلار، وقتی ارزش UST به بالای ۱ دلار می‌رود، Terra کاربران خود را تشویق می‌کند تا LUNA بسوزانند و UST ضرب کنند تا با افزایش عرضه UST قیمت آن برای برابری با دلار پایین بیاید. اما زمانی که عرضه UST کم شود، ارزش لونا به دلیل کندی مکانیسم سوزاندن کاهش می‌یابد. به این ترتیب ارزش لونا با افزایش عرضه UST رشد می‌کند.

کاهش عرضه لونا (تصویر بالا) همزمان با افزایش عرضه UST (تصویر پایین)

در ۲۲ فوریه (۲۳ بهمن)، بنیاد محافظان لونا (LFG) اعلام کرد برای ثبات بخشیدن به استیبل کوین شبکه ترا یک میلیارد دلار از طریق فروش توکن LUNA جمع‌آوری کرده است. این موضوع پشتوانه مهمی به افزایش پایدار عرضه استیبل کوین UST محسوب می‌شود. قیمت لونا از زمان اعلام این خبر تقریبا ۹۰٪ افزایش یافته‌است. در حالیکه مجموع ارزش کل رمزارزها در همین مدت تنها ۱۳٪ افزایش یافته است که نشان می‌دهد معامله‌گران ارزهای دیجیتال به بازار ترا هجوم آورده‌اند.

افزایش قیمت توکن Rune

از جمله تحولاتی که باعث هیجان هواداران RUNE شده است، ادغام Terra (LUNA) در پروتکل THORChain است. این ادغام پشتیبانی از تمام پروژه‌های مبتنی بر کازموس را در بلاکچین THOR ممکن می‌کند. در توییت زیر میخوانیم‌:

ادغام با ترا تکمیل شده است و تنها منتظر تأیید تیم امنیتی ترافرم هستیم.

ادغام Terra، رمزارز LUNA و استیبل کوین UST را به اکوسیستم THORChain می‌آورد و گزینه‌های بیشتری را برای معامله و استیک کردن در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ثورچین اکنون از ۶ نوع کیف‌پول و هشت بلاک‌چین در صرافی غیرمتمرکز THORSwap پشتیبانی می‌کند.

داده‌های کوین‌تلگراف مارکتزپرو نشان می‌دهد که این خبر تأثیر چشمگیری بر قیمت Rune توکن بومی بلاکچین THOR داشته است.

نمودار ۴ ساعته قیمت Rune

قیمت Rune پس از رسیدن به سطح ۳ دلار در ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، با ۷۴.۲٪ افزایش به ۵.۲۳ دلار در روز اول مارس (۱۰ اسفند) رسید و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز ۳۸۸٪ افزایش داشته است.

نظر شما !!