افزونه Yoast؛ قاتل محتوای وب فارسی!

نقش وردپرس و Yoast در سئو

وردپرس، بدون شک بهترین سیستم مدیریت محتواست که استانداردهای سئو را به درستی رعایت کرده است. بخش زیادی از موفقیت‌های وردپرس در زمینه سئو را میتوان به افزونه‌های قدرتمندی که توسط توسعه دهندگان حرفه‌ای طراحی شده‌اند مرتبط دانست. در این میان افزونه Yoast معتبرترین و شناخته‌شده ترین ابزار سئو وردپرس است که بر روی میلیون‌ها سایت اینترنتی نصب و فعال شده است.

براساس آماری که توسط سایت Builtwith جمع آوری و منتشر شده است؛ بیش از 27 میلیون سایت اینترنتی از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوای خود استفاده میکنند. نزدیک به 14.5 میلیون آنها (بیش از 50 درصد) در حال استفاده از نسخه رایگان و حرفه‌ای افزونه Yoast برای مدیریت سئو سایت خود هستند. این آمار خیره کننده به تنهایی نشان دهنده میزان محبوبیت و اثربخشی آنهاست.

تعداد سایت هایی که در دنیا از وردپرس و افزونه yoast استفاده میکنند

در ایران این آمار به مراتب پایین‌تر است، در ایران بیش از 400 هزار سایت اینترنتی با وردپرس راه اندازی شده‌اند که در میان آنها نزدیک به 25 درصد سایت‌ها از افزونه Yoast استفاده میکنند. البته که به نظر میرسد آمار واقعی بیش از این اعداد باشد ولی نسب استفاده از این افزونه به ما نشان می‌دهد که نقاط ضعف و قوت آن می‌تواند مستقیما بر سرنوشت سایت‌ها و کسب و کارهای بسیاری تاثیرگذار باشد.

بررسی آماری میزان استفاده از افزونه Yoast و وردپرس در ایران

جالب است بدانید که طبق گزارش همین سایت، Yoast محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین افزونه در سایت‌های ایرانی است. در میان استارتاپ‌های ایرانی میتوان به دیوار، دیجی کالا، علی بابا و الوپیک اشاره کرد که همگی بخش مجله یا بلاگ خود را با وردپرس راه اندازی کرده و از امکانات Yoast برای سئو آن بهره می‌برند. حالا که به اهمیت و اثرگذاری این افزونه بر کیفیت محتوای فارسی پی بردیم اجازه دهید کمی عمیق‌تر به مساله نگاه کنیم.

هدف ما در این مقاله پاسخ به این سوال است؛

آیا افزونه Yoast همانقدر که به سئو سایت‌های وردپرسی کمک کرده، در بهبود کیفیت محتوا و رضایت کاربر نیز تاثیر مثبت داشته است؟

Yoast دقیقا چیست؟ چرا انتظار معجزه از آن نداشته باشیم؟

افزونه Yoast در بهترین حالت یک ابزار برای نظارت بر سئو سایت و محتوای شماست. این ابزار به تنهایی خوب یا بد نیست، بلکه نحوه استفاده و شخصی که آن را به دست میگیرد تاثیر زیادی بر عملکرد آن خواهد داشت. اگر مدیر سایت آشنایی کامل با توانایی‌ها و کاربرد واقعی آن داشته باشد میتواند به یک بازوی عالی برای بهبود سئو و تجربه کاربر تبدیل شود و چنانچه بدون شناخت و دانش مورد استفاده قرار گیرد نتیجه‌ای جز کاهش کیفیت محتوا نخواهد داشت.

با توجه به اینکه راه‌اندازی سایت با وردپرس و نصب افزونه Yoast بر روی آن رایگان است، شاهد افزایش چشم گیر سایت‌های اینترنتی (به زبان فارسی) در 2 سال اخیر بوده‌ایم. ولی بسیاری از افرادی که وظیفه مدیریت سایت یا تولید محتوا را دارند، دانش و تجربه کافی برای استفاده از Yoast و سئو سایت خود ندارند در نتیجه براساس برداشت خود از این حوزه و استانداردهایی که افزونه برای آنها مشخص می‌کند رفتار می‌کنند.

نتیجه‌ی این اتفاق، شیوع گسترده یک بیماری عمومی در وب فارسی است که نام آن را “سندروم چراغ سبز سئو” گذاشته‌ایم.

نگاه ابزاری و آماری به سئو موجب شده است تا هر روز با سوالاتی مواجه شویم که برخواسته از نبود دانش در جامعه است. سوالاتی که پاسخ به آنها همانقدر گمراه کننده است که پاسخ ندادنش! شاید شما هم تجربه پرسیدن چنین سوالاتی را داشته باشید:

 • محتوای مقاله چند کلمه باشد تا جایگاه بهتری در نتایج جستجو داشته باشد؟
 • در مقالات خود از چند عکس استفاده کنیم؟
 • چند لینک داخلی و خارجی در محتوای مقاله استفاده کنیم؟
 • چند مقاله در هفته یا روز تولید کنیم؟
 • و…

این سوالات به قدری در فضای وب فارسی تکرار میشوند که عملا برای بسیاری از متخصصین سئو پاسخ به آنها کلافه کننده شده است، به همین دلیل ما در سایت آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بخش جدیدی را راه اندزی کرده‌ایم با عنوان اصول سئو در مقاله نویسی و تلاش کرده‌ایم تا پاسخ‌هایی کامل و کاربردی برای هریک از آنها ارائه کنیم.

در ادامه برخی از مشکلاتی که با استناد به Yoast برای محتوای سایت شما ایجاد میشود را بررسی میکنیم.

چرا افزونه yoast تاثیری بر سئو ندارد؟

Yoast، یک چاقوی برنده است

افزونه Yoast یک چاقوی برنده است؛ اگر در دستان یک پزشک متخصص باشد می‌تواند برای نجات جان صدها نفر استفاده شود و زمانیکه به دست یک قاتل دیوانه بیافند زندگی چندین نفر را به خطر خواهد انداخت! زمانیکه استانداردهای سئو محتوا را نمی‌شنایم، مواردی که توسط این افزونه بررسی می‌شوند ما را به اشتباه خواهند انداخت و موجب می‌شوند تا به جای توجه به رضایت کاربر به دنبال رسیدن به چراغ سبز آن باشیم.

برای درک بهتر این مساله به تصویر زیر دقت کنید، براساس آنالیز این افزونه خطاهای مهمی، مثل تکرار پایین کلمه کلیدی، در نگارش این محتوا وجود دارد ولی آیا این مشکلات مانع حضور این صفحه در جایگاه مطلوب خواهد شد؟

نمونه ای از آنالیز اشتباه توسط افزونه yoast

این تصویر مربوط به یکی از صفحات سایت آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین که هم اکنون با عبارت کلیدی “آموزش تولید محتوا” که بسیاری پر رقابت و مهم است در 3 رتبه اول نتایج جستجو حضور دارد.

به عنوان مثال یکی از ایراداتی که این افزونه از محتوای شما میگیرد، نداشتن لینک خارجی در محتواست. حال آنکه لینک به سایت‌های دیگر زمانی ارزشمند است که با محتوای مقاله مرتبط بوده و برای کاربر مفید باشد. اگر شما به صفحه‌ای کم ارزش ولی مرتبط (مثلا به ویکی پدیا) لینک بدهید این مشکل از نظر افزونه برطرف شده است ولی آیا برای کاربر هم مفیده بوده؟

از این بدتر زمانی‌ست که؛ به صفحه‌ای بدون کاربرد و حتی بدون ارتباط معنایی لینک بدهید، بازهم افزونه Yoast این کار شما را به عنوان یک تغییر مثبت در نظر گرفته و امتیاز بالاتری به محتوا می‌دهد.

Yoast، یک اسلحه خطرناک است

این افزونه ما را تشویق می‌کند تا تعداد کلمات به کار رفته در محتوا را بیشتر کنیم! ولی به ما نمی‌گوید که افزایش تعداد کلمات باید همراه با ارائه اطلاعات مفید و مرتبط به کاربر باشد. نتیجه چیزی جز آب بستن! به محتوا و اضافه کردن جملات کم ارزش و تکراری نیست. در حالیکه اگر خود را جای مخاطب بگذاریم به خوبی تشخیص می‌دهیم که هرچقدر سوالات کاربران را سریعتر و دقیق‌تر پاسخ دهیم حس بهتری هنگام مطالعه آن خواهند داشت.

اگر هنوز به اهمیت تجربه کاربری و تاثیر آن در سئو پی نبرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم مقاله تجربه کاربری حرف اول (و آخر) را میزند را مطالعه کنید.

همین مشکل هنگام استفاده (بیش از حد) از کلمه کلیدی در محتوا نیز رخ می‌دهد. افزونه Yoast میزان تکرار عبارت هدف در مقاله را محاسبه می‌کند ولی قادر به درک تکرار مفهوم کلیدی نیست. در حال حاضر ربات‌های گوگل به قدری هوشمند هستند که قادر به درک مفاهیم در یک جمله، شناسایی کلمات هم معنی و هم خانواده و ارتباط معنایی مفاهیم هستند.

تکرار کلمه کلیدی یک سم کشنده است که هم تجربه کاربر هنگام مطالعه را نادیده می‌گیرد و هم شانس شما برای رسیدن به رتبه 1 گوگل را کاهش می‌دهد.

تصور می‌کنید که گوگل آنقدرها هم باهوش نیست؟! شاید آشنایی با دو الگوریتم Rank Brain و Bert نظر شما را تغییر دهد.

Yoast، یک اعتیاد کشنده است

اعتیاد به نوشتن، تولید محتوا و از همه بدتر چراغ سبزِ سئو! اتکای بیش از اندازه به این افزونه می‌تواند اعتماد به نفس شما هنگام نگارش محتوا و ارتباط با مخاطب را کاهش دهد. ممکن است ناخودآگاه جمله یا عبارت جذابی که نوشته‌اید را تغییر دهید فقط با این هدف که یک بار دیگر کلمه کلیدی خود را در آن تکرار کنید. فراموش نکنیم که:

 • تولید محتوا بدون توجه به رضایت کاربر، ارزشمند نیست.
 • تعداد مقالات و یا حتی تعداد کلمات به کار رفته در آنها ملاک گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو نیست.
 • زمان انتشار یک محتوا و نرخ به روزرسانی سایت تاثیری بر کیفیت محتوا یا اعتبار سایت شما ندارد.

اگر تصور می‌کنید که انتشار 3 مقاله در هفته و آن هم در ساعات مشخصی از روز (مثلا دوشنبه‌ها ساعت 12) به اعتبار سایت شما کمک می‌کند یا شانس کسب جایگاه را افزایش می‌دهد؛ نشانه‌هایی از این اعتیاد خطرناک را دارید.

اگر Yoast خوب نیست از چه افزونه‌ای استفاده کنیم؟

اگر پاسخ این سوال را نمی‌دانید احتمالا تا اینجای مقاله را به دقت مطالعه نکردید! همه صحبت ما این است که؛

افزونه Yoast به تنهایی خوب یا بد نیست. بلکه دانش ما در حوزه سئو و نحوه استفاده از آن است که به این افزونه اعتبار می‌بخشد یا آن را به یک قاتل خطرناک تبدیل می‌کند.

برای یک متخصص سئو یا کارشناس تولید محتوا، افزونه‌های سئو شبیه به دستیاری تازه کار هستند که ابتدایی‌ترین اشتباهات انسانس را رصد کرده و به آنها اطلاع می‌دهند. در حالیکه برای یک تازه کار هر خطا در این ابزارها، یک اشتباه مهلک به نظر میرسد و تمام تلاش خود را برای برطرف کردن آن (درست یا غلط) می‌کند.

افزونه Yoast بهتر است یا Rank Math

اگر عبارت کلیدی مرکزی (Focus Keyword) انتخاب شده در پنل مدیریت را تغییر دهید هیچ تاثیر مثبت یا منفی بر جایگاه شما در گوگل نخواهد داشت. مهم نیست که مدیریت عنوان و توضیحات صفحه را با Yoast انجام دهید یا All in one SEO و یا حتی Rank Math. چیزی که اهمیت دارد محتوایی‌ست که در صفحه قرار گرفته و در دسترس کاربر یا ربات‌های گوگل است.

استانداردهای سئو محتوا را چطور یاد بگیریم؟

این یک پرسش درست است. به شما تبریک می‌گوییم چرا که در ابتدای مسیر درست هستید. برای یادگیری سئو مسیرهای متنوعی پیش روی شماست و انتخاب آنها بستگی مستقیم به زمان و بودجه شما دارد. اگر زمان کافی برای یادگیری شخصی را دارید از منابع رایگان استفاده کنید و در صورتیکه دوست دارید مسیر حرفه‌ای شدن را به سرعت طی کنید در دوره‌های تخصصی آموزش سئو و تولید محتوا شرکت کنید.

1- وقت زیادی دارم و نمی‌خواهم هزینه کنم

شما مسیر طولانی و البته رایگان را انتخاب کرده‌اید، اصلا نگران نباشید چیز پنهانی (فن استاد!) وجود ندارد که در سطح اینترنت و به صورت رایگان آموزش داده نشده باشد. برای شروع یادگیری این مسیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. مطالعه کتاب سئو برای همیشه؛ به طور متوسط به دو ساعت زمان نیاز دارد
 2. مطالعه همه مقالات در دسته بندی اصول سئو در مقاله نویسی
 3. شرکت در آزمون سئو محتوا، که هدف آن یادآوری و جمع بندی چیزهایی‌ست که آموخته‌اید

اگر پس از طی کردن این 3 قدم هنوز هم تشنه یادگیری بیشتر هستید پیشنهاد می‌کنیم به صفحه فیلم آموزش سئو در سایت آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین مراجعه کرده و با دریایی از آموزش‌های جذاب و رایگان روبرو شوید.

2- زمان برای من ارزشمند است، دوست دارم حرفه‌ای باشم

شاید تصور کنید که با شرکت در دوره یا هزینه بیشتر مسیر ساده‌تری پیش روی شماست ولی سخت در اشتباهید! حتی اگر مسیر دوم را انتخاب می‌کنید طی کردن مسیر اول برای شما الزامی‌ست. در واقع شرکت در دوره آموزشی نمی‌تواند همه مفاهیم را از صفر تا صد به شما بیاموزد بلکه کمک می‌کند تا تکه‌های پازل (مقالاتی که مطالعه کردید) را به درستی در کنار هم چیده و به درک عمیقی از آموخته‌های خود برسید.

دوره آموزش تولید محتوا، که به صورت مستمر در آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین برگزار می‌شود؛ به شما کمک می‌کند تا همه ابهاماتی که در ذهن داشتید را برطرف نموده و پاسخ سوالات خود را از یک مرجع معتبر و متخصص دریافت کنید. برای آن دسته از عزیزانی که ساکن تهران نیستند یا نمی‌توانند تا زمان برگزاری مجدد این دوره صبر کنند امکان خرید بسته‌های آموزش ویدئویی را در صفحه آموزش غیرحضوری سئو فراهم کرده‌ایم.

تجربه شما چقدر به مثال‌های این مقاله نزدیک است؟

کمی به گذشته (شاید هم همین حالا) برگردیم:

چقدر سوالاتی که در این مقاله مطرح شد ذهن شما را آزرده است؟

چند بار پیش آمده که محتوای خود را با اینکه میدانستید عالی نوشته‌اید تغییر دادید تا چراغ افزونه سبز شود؟

چند بار به صفحات و سایت‌های دیگر لینک داده‌اید (بدون در نظر گرفتن هدف کاربر) به این امید که جایگاه بهتری در نتایج جستجو داشته باشید؟

تجربیات خود را در قالب یک دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. اگر سوال جدیدی در ذهن شما نقش بسته بهترین جا برای پرسیدن آن، بخش نظرات همین صفحه است.

 

نظر شما !!