انتخاب یک شامپو و ماسک مو مناسب برای مو…

ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو محصولی است که حاوی روغن‌ها، عصاره‌های گیاهی و سایر مواد مغذی است تا سلامت و لطافت موها را افزایش دهد. عملکرد ماسک مو نسبت‌ به شامپوی نرم‌کننده بسیار قوی‌تر است. همچنین ماسک مو قابلیت آب‌رسانی و تغذیه بهتر را به بافت موها دارد. به‌دلایل زیادی همچون تحمل حرارت زیاد، آلودگی‌های محیطی، رنگ و دکلره، بستن محکم و مداوم ممکن است موها دچار آسیب شوند و سلامت مو در خطر قرار بگیرد. بنابراین در این شرایط استفاده از ماسک مو مناسب در کنار شامپو مناسب موهای رنگ ‌شده و آسیب‌دیده توصیه می‌شود.

انتخاب یک شامپو و ماسک مو مناسب برای مو...

ماسک مو چیست؟

بسیاری از برندهای تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی همچون تولیدکنندگان بهترین کرم ضد آفتاب و شامپو، انواع مختلفی از ماسک مو را نیز تولید می‌کنند. ماسک مو محصولی است که استفاده از آن موجب شادابی و سلامت ساقه موها می‌شود و این محصول می‌تواند تا حدودی خشکی مو را برطرف کند. علاوه بر این انواع ماسک موهای باکیفیت حاوی موادی هستند که مانع از ایجاد موخوره یا شکستگی مو می‌شوند و در صورت وجود موخوره، با تغذیه و آب‌رسانی مو، آن را درمان می‌کنند.

همچنین ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو می‌تواند باعث حالت‌دادن عمیق مو و نرم‌کردن آن شود. به‌طورکلی ماسک مو نسبت به شامپوهای نرم‌کننده مو غلیظ‌تر است و عملکرد بهتری دارد.

ترکیبات موثر در ماسک مو

به‌طور معمول ترکیبات زیر در تولید انواع مختلف ماسک موها به‌کار گرفته می‌شود. بهترین ماسک مو برای ریزش مو ماسکی است که دارای این ترکیبات باشد.

 • عصاره جوجوبا
 • روغن نارگیل
 • آلوئه‌ورا
 • روغن زیتون
 • عسل
 • روغن آووکادو
 • زرده تخم‌مرغ
 • موز
 • مقدار فراوانی ویتامین A
 • ویتامین E
 • امگا 3 ،6 ، 9
 • کراتین
 • روغن آرگان

البته برخی از این ترکیبات در انواع مختلف شامپو، شامپو مناسب موهای رنگ‌ شده و بهترین کرم ضد آفتاب نیز استفاده می‌شوند. زیرا تمامی این ترکیبات موجب تقویت و آب‌رسانی مو و پوست می‌شوند.

در واقع عصاره آلوئه‌ورا از خواص ضدالتهابی برخوردار است و به‌ همین‌دلیل می‌تواند پوست سر را التیام ببخشد و باعث تغذیه موها شود. همچنین با نفوذ روغن‌های نارگیل، زیتون و جوجوبا به عمق ساقه مو می‌توان از ایجاد موخوره و وزی مو جلوگیری کرد. افزودن تخم‌مرغ و موز به ترکیبات ماسک مو نه تنها شوره سر را کاهش می‌دهد، بلکه باعث افزایش رشد مو و تقویت تارهای مو می‌شود و به براق شدن آنها کمک می‌کند.

انتخاب یک شامپو و ماسک مو مناسب برای مو...

انواع ماسک مو

به‌طورکلی ماسک‌ مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو در دو نوع تولید و به بازار عرضه می‌شود. برخی از ماسک موها برای استفاده در داخل حمام مناسب هستند و برخی دیگر را می‌توان بیرون از حمام استفاده کرد. به‌عبارت‌ دیگر ماسک موهای بیرون حمام از ترکیبات شیمیایی کمتری تشکیل شده‌اند، بنابراین عدم آبکشی آنها به موها آسیبی وارد نمی‌کند.

در حقیقت تاثیر هر نمونه از ماسک مو بر اساس مواد و ترکیبات به‌کار رفته در آن مشخص می‌شود. هر دو نمونه از ماسک مو باتوجه‌به نیاز مصرف‌کننده و کاربردهای متفاوتی، دارای مدل‌های متنوعی هستند. برای برخی از افراد انواع ماسک مو دارای خواص آب‌رسانی، ترمیم‌کنندگی، ضد وزی، ضد موخوره مناسب است. درحالی‌که برخی افراد دیگر تمایل دارند از انواع ماسک مو دارای خواص حجم‌دهنده و تثبیت‌کننده رنگ استفاده کنند. از انواع ماسک‌ مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو که قبل یا بعد از حمام قابل استفاده هستند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ماسک مو تقویت‌کننده
 • ماسک مو مرطوب‌کننده
 • ماسک مو نرم‌کننده
 • ماسک مو ترمیم‌کننده
 • ماسک مو محافظت‌کننده
 • ماسک موی کراتینه
 • ماسک مو برای موهای سالم

مزایا و فواید استفاده از ماسک مو

استفاده از انواع مختلف ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو، فواید و مزیت‌های بسیاری به‌همراه دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. تثبیت رنگ در موهای دکلره ‌شده و رنگ ‌شده
 2. براق‌تر و درخشان‌تر شدن موها و همچنین نرم‌تر شدن موها
 3. افزایش آب‌رسانی به مو و جلوگیری از شکستن موها
 4. جلوگیری از ایجاد موخوره
 5. حفظ سلامت پوست سر
 6. حفظ سلامت ریشه و پیاز مو
 7. تقویت موهای آسیب‌دیده و وز
 8. از بین بردن و کاهش آسیب‌های ناشی از عدم مراقبت صحیح مو
 9. جلوگیری از تاثیر آلودگی‌های محیطی روی مو

نحوه استفاده از ماسک مو

افرادی که می‌خواهند از ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند، باید با نحوه استفاده از آن آشنا شوند.

شست‌وشوی موها با شامپو قبل از استفاده از ماسک مو

این نکته مهم است که قبل از استفاده از ماسک مو، موها تمیز و پاک شوند. زیرا آلودگی‌ها بر روی ساقه موها تاثیر می‌گذارد، باعث خشکی و وزی مو می‌شود و حتی ممکن است مانع از رسیدن مواد مغذی به ساقه شوند. بنابراین قبل از استفاده از ماسک مو توصیه می‌شود افراد موهای خود را با شامپو بشویند.

ماساژ ساقه موها با ماسک مو

بهتر است افراد استعمال ماسک مو را از 5 تا 10 سانتی‌متر بالاتر از ریشه مو تا قسمت‌های انتهایی ساقه انجام دهند. پس از آغشته‌کردن موها به ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو بهتر است، افراد ساقه موهای خود را حدود 3 الی 5 دقیقه ماساژ دهند تا مواد مغذی و ترکیبات ماسک مو جذب شود.

شست‌وشوی موها پس از جذب

در صورتی که افراد از ماسک مو مناسب داخل حمام استفاده می‌کنند، باید پس از ۳ تا ۵ دقیقه ماساژ ساقه موها، آن را با آب ولرم بشویند. درحالی‌که ماسک موهایی که در بیرون از حمام استفاده می‌شوند، نیاز به شستشو ندارند.

انتخاب یک شامپو و ماسک مو مناسب برای مو...

جمع‌بندی

اغلب ماسک مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو در ترکیبات خود حاوی روغن نارگیل، آرگان، زیتون و انواع ویتامین‌ها هستند. با وجود این ترکیبات در ماسک مو از وز شدن، خشکی و ایجاد موخوره در مو جلوگیری می‌شود و همچنین فولیکول مو را تقویت می‌کنند.

نظر شما !!