ایده شکست‌خورده دالیچ مقابل آرژانتین هم جواب نداد / کرواسی، تیمی که بدون مهاجم بازی می کند

به گزارش “ورزش سه”، رسانه های کرواسی بعد از شکست سه بر صفر تیم ملی فوتبال این کشور مقابل آرژانتین مواضع متفاوتی از خود نشان داده اند. vecernji در تحلیلی فنی، به این شکست پرداخته و یکی از تصمیمات دالیچ را مورد نقد قرار داده است. رسانه یاد شده در مقدمه خود با تحسین کار شاگردان دالیچ نوشته: “بعد از شکست مقابل آرژانتین به رهبری مسی، چیزی برای حسرت و پشیمانی وجود ندارد؛ نه برای شکست، نه برای تکرار نشدن فینال دور قبل و نه برای جوایز طلایی! حضور در نیمه نهایی یک نمایش باشکوه بود و قصه هنوز تمام نشده است. نبرد برای رتبه سوم، یک نبرد تشریفاتی نخواهد بود و چالشی است که ارزش تلاش دارد تا کمی از درد شکست مقابل آرژانتین بکاهد و پایانی در خور شان تیم سختکوش دالیچ رقم بزند.”

باخت به آرژانتین؟ این سوالی است که در ادامه متن یاد شده مطرح و در پاسخ و بهتر است بگویم توجیه آن نوشته شده: “کرواسی در این تورنمنت فقط یک پیروزی (از پنج بازی) در جریان بازی (90 دقیقه) کسب کرد. در این شرایط باید صعود به نیمه نهایی را یک موفقیت معجزه آسا نامید. آنها دوباره فراتر از انتظار ظاهر شدند و همه را با شخصیت، صلابت ذهنی و تلاش خود برای رقم زدن نتایج جالب توجه، شگفت زده کردند.”

یک نتیجه عالی در جام جهانی همیشه مشروط به حضور یک مهاجم نوک ششدانگ بوده است. در کرواسی قبلا این وظیفه بر عهده شوکر بود، بعد از او مانژوکیچ در حالی این مسئولیت را در روسیه گردن گرفت که برای بلژیکی ها لوکاکو، کین برای انگلیسی ها ، ژیرو برای فرانسوی ها و… این جای خالی مهم را پر کرده بودند. متاسفانه بعد از خداحافظی مانژو، کرواسی  دیگر مهاجمی در این کلاس ندارد و درخشش پتکوویچ مقابل برزیل فقط یک جرقه بود.
در نبود راه‌حال های بهتر، دالیچ دو بار مجبور شد به ایده محکوم به شکست استفاده از کراماریچ به عنوان مهاجم مرکزی متوسل شود. این ایده در بازی با مراکش جواب نداد، پس سرمربی کرواسی چگونه انتظار گرفتن نتیجه از آن در تقابل به مراتب سخت‌تر مقابل آرژانتین داشت؟! با نگاهی دقیق تر به سازه هجومی متزلزل کرواسی، به یک نتیجه مهم دست پیدا می کنیم.

نتیجه به دست آمده این است که کرواسی در بخش‌های دیگر آنقدر قدرتمند، موفق و توانمند است که حتی بدون مشارکت ملموس و چشمگیر مهاجمان، تمام جهان را شگفت‌زده می‌کند. این تیم معمولا در تورنمنت ها با همین شیوه موفقیت کسب می کند؛ از جام جهانی فعلی تا لیگ ملت هایی که شاگردان دالیچ برای فتح آن نیز مدعی به شمار می روند. کرواسی با ذهنیت برنده خود پیش می رود و گاهی هم ممکن است شکست های مثل شکست سه شنبه شب مقابل آرژانتین کمی این تیم را از ریل خارج کند اما قطع منحرفش نخواهد کرد.

نظر شما !!