ایران در پارالمپیک 2020 توکیو| پارادوچرخه‌سواری؛ از خاطره تلخ بهمن گلبارنژاد تا چهارمین حضور باز هم با یک نماینده

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو از روز سه‌شنبه 2 شهریور ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز می‌شود و کاروان ورزشی ایران با 62 ورزشکار در 10 رشته در این رویداد شرکت خواهد کرد. یکی از رشته‌های اعزامی ایران، دوچرخه‌سواری است. تنها رکابزن ایران شاید امیدی به کسب مدال نداشته باشد، اما می‌تواند بهترین نتیجه پارادوچرخه‌سواری ایران در این بازی‌ها را رقم بزند.

مهدی محمدی؛ سومین رکابزن ایران در پارالمپیک

رشته پارادوچرخه‌سواری از سال 1984 به جمع رشته‌های حاضر در پارالمپیک اضافه شود. البته نخستین حضور نماینده ایران 20 سال بعد صورت گرفت؛ یعنی در سال 2004 و جایی که محمود میلی از ایران به آتن رفت.

در پارالمپیک 2008 پکن نماینده‌ای از دوچرخه‌سواری ایران حضور نداشت، اما در پارالمپیک‌های 2012 لندن و 2016 ریو بهمن گلبارنژاد شرکت کرد، هر چند که به توفیق خاصی دست نیافت.

حضور گلبارنژاد در ریو، یکی از تلخ‌ترین اعزام‌های کاروان ایران در تاریخ پارالمپیک را رقم زد. این رکابزن در زمان مسابقه استقامت جاده دچار حادثه شد و از دنیا رفت، اتفاقی که چند روز پایانی بازی‌ها را تحت تأثیر خود قرار داد.

پس از گذشت پنج سال از آن روزها، حالا مهدی محمدی نماینده پارادوچرخه‌سواری ایران است و قصد دارد بهترین عملکرد را از خود بر جا بگذارد. محمدی در بازی‌های پاراآسیایی 2018 به مدال برنز دست یافت. وی همچنین سابقه کسب مدال‌های طلا و نقره در مسابقات قهرمانی آسیا را نیز دارد.

* سهمیه چگونه کسب شد؟
اگر قرار بود پارالمپیک توکیو همان سال گذشته برگزار شود، هیچ رکابزن معلولی از کشورمان نمی‌توانست در آن حضور داشته باشد. عدم برنامه‌ریزی مناسب از سوی فدراسیون دوچرخه‌سواری باعث شد که سهمیه‌ای به ایران تعلق نگیرد، اما تغییر مدیریت شرایط جدیدی را رقم زد و پس از رایزنی‌های فدراسیون با کمیته ملی پارالمپیک و متعاقب آن، نامه‌نگاری‌های این نهاد با سازمان‌های جهانی، سرانجام یک سهمیه به ایران در رشته پارادوچرخه‌سواری اختصاص داده شد تا مهدی محمدی که امتیازات خوبی را نیز داشت، در فهرست مسافران توکیو قرار بگیرد.

نگاهی به تاریخچه پارادوچرخه‌سواری
رشته پارادوچرخه‌سواری برای اولین بار در سال 1984 وارد پارالمپیک شد و حالا قرار است نهمین دوره حضورش را تجربه کند. در طول هشت دوره قبلی بریتانیا، استرالیا و آمریکا بیشترین مدال‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و تاکنون 36 کشور توانسته‌اند در ادوار مختلف برگزاری مسابقات این رشته در پارالمپیک صاحب مدال شوند.

نکته مهم اینکه در هر دوره نزدیک به 150 مدال در پارادوچرخه‌سواری توزیع می‌شود، اما ایران تاکنون هیچ سهمی در آنها نداشته است.

برنامه رقابت تنها رکابزن ایران

مهدی محمدی در سه ماده در بازی‌های 2020 توکیو به میدان می‌رود. برنامه رقابت این دوچرخه‌سوار به شرح زیر است:

* جمعه 5 شهریور – ماده پیست تعقیبی انفرادی 4 کیلومتر C4 – مرحله مقدماتی ساعت 6:54 به وقت تهران – فینال (در صورت صعود) ساعت 11:25

* سه‌شنبه 9 شهریور – ماده تایم تریل جاده – ساعت 9 صبح

* جمعه 12 شهریور – ماده استقامت جاده – ساعت 5 صبح

 

انتهای پیام/

نظر شما !!