بچه کوچک به غیرتش برخورد و تشویقم کرد؛/ منصوریان: در اهواز احساس غریبی می‌کنم

به گزارش “ورزش‌سه”، علیرضا منصوریان سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان پس از پیروزی دو بر صفر تیمش مقابل نساجی مازندران در خانه اینطور حرف‌هایش را در نشست خبری این مسابقه خانگی آغاز کرد: می‌دانستیم بازی بسیار سنگینی است. راه دیگری به جز اینکه فشار را از بالا بگذاریم و مالکانه فوتبال بازی کنیم، نداشتیم. می‌دانستیم که تیم نساجی سعی می‌کند پلکانی بر بازی مسلط شود. در بازی استقلال با اینکه یک هیچ عقب بودند، از فوتبال دست نکشیدند و امروز هم دیدند که به هیچ وجه ضد فوتبال بازی نکردند. این می‌توان هم اسیب باشد و هم نقطه قوت. امیدوارم روند ما و نساجی به سر منزل خوب برسد.
سرمربی فولاد خوزستان ادامه داد: خسته نباشید به تیم نساجی می‌گویم ولی لحظاتی که ما خسته می‌شدیم به داخل باکس ما می‌آمدند و خطرساز می‌شدند. خیلی زحمت کشیدند، اما از بچه‌هایم بسیار راضی هستم که با اینکه در آغاز راه کارهای تاکتیکی هستیم، به خوبی برنامه‌های تاکتیکی را اجرا می‌کنند. سعی کردیم با 5 تعویض ساختارمان تکان نخورد. دو بازیکن جوان دیگر را هم امروز اضافه کردیم. از بچه ها راضی هستم. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد. به نظرم بازی بسیار خوبی بود.

منصوریان در واکنش به این سوال که گفته بود خودش را به هواداران ثابت می‌کند و به نوعی موفق به این کار شده است، بیان کرد: ما مسیر سختی داریم. قول و قراری که با بچه ها گذاشتیم، را تا حالا انجام دادیم. هفته آینده یک بازی بسیار سخت داریم. حالا نمی‌خواهم بازی جام حذفی با گل گهر را واشکافی کنم. اما شاید بازی هفته آینده با گل گهر متفاوت تر از سایر بازی‌های ما باشد. ما به رقیب‌هایمان نگاه نمی‌کنیم. فقط جلو را می‌بینیم. امروز هم دیدید که بازیکنان نگاهی به ساق پا ندارند و با تمام وجود بازی می‌کنند. یک تیم به اسم فولاد داریم و یک نفر هم برای همه می‌جنگد. یک خانواده هستیم و سعی داریم وحدت تاکتیکی را اجرا کنیم. بچه‌ها در حال خارج شدن از مشکلات روحی و روانی هستند. می‌توانیم خیلی بهتر باشیم ولی باید این روند را ادامه بدهیم تا به یک بلوغ تاکتیکی برسیم. خیلی از بچه‌ها و به خصوص نیمکت‌نشینان راضی هستم که یکدل هستند با تیم. تیم برای رسیدن به هدف نیاز به این همدلی دارد.
سوال بعدی از منصوریان درباره کارهای تاکتیکی شاگردانش در طول مسابقه بود و خبرنگار اهوازی با تمجید از روند تیمش از سرمربی فولاد خواست در اینباره صحبت کند. سرمربی فولاد گفت: ما خیلی فشرده تمرین کردیم و به خصوص روی آبشک خیلی فشار گذاشتیم. روی بوحمدان فشار گذاشتیم. ما وینگرهای باز نیمه دوم را بازی کردیم. بازیکنان ما خیلی دوندگی دارند. من در انتخاب بازیکنان جایگزین غفلت کردم و مانند دیدار برابر ملوان 10،15 دقیقه را از دست دادیم. تیم نساجی تیم خوبی بود و تعویض های خوبی هم داشتند. ما با توجه به اینکه سه مینی کمپ قبل از این مسابقه داشتیم، سعی داریم ریکاوری را با کارهای تاکتیکی جبران کنیم. با این حال از نحوه بازی خیلی راضی بودم، اما نیمه دوم دو سه شانس پشت باکس داشتیم که باید روی آنها تمرین کنیم. ساسان، غبیشاوی، کوشکی و تورس این ضربات را می‌زنند و باید شرایط را بهتر کنیم.

خبرنگاری از سرمربی فولاد خوزستان درباره شرایط الکس الگریا پرسید و منصوریان در واکنش به این سوال و اضافه کردن او به لیست گفت: من الگریا را از لیست بیرون گذاشته بودم و این را هم دیروز به او اطلاع دادم. ما منتظر پالس خودش هستیم وقتی او را در 18 نفر می‌گذاریم. بازیکنی که در لالیگا بازی کرده، اگر قرار باشد از بیرون بودن ناراحت نشود، من او را بیرون می‌گذارم. من جوان‌ها را با خودم می‌برم. 27 نفر با خودم بردم با توجه به امکاناتی که دارم و الگریا را نبردم. آمد سراغ من و به او از دوران فوتبالم گفتم. به نظرم در آن مقطع سال 74 بد بازی نمی‌کردم. او بازیکنی است که می‌تواند بازی کند و وقتی دیروز سراغ من آمد و گفت می‌توانم بازی کنم، به بچه‌ها گفتم که حالا وقت استفاده کردن از اوست تا بازدهی کامل از  او بگیریم. گفتم اسپانیا را برای کمک کردن به ما دیگر فراموش کن. من هم یک زمانی خیلی خوب بودم. اگر اینطور باشد قطعا در 5 بازی باقی مانده چه در جمع 11 بازیکن چه به عنوان بازیکن ذخیره از او استفاده خواهم کرد.
علیرضا منصوریان درباره عملکرد حزباوی و گلزنی او و خستگی‌اش اینطور توضیح داد: او خیلی تحت فشار است. به حزباوی استراحت می‌دهیم. باید مواظب او باشیم. درست است که از نظر فیزیکی شرایط خوبی دارد، اما باید مراقب باشیم. فولاد با توجه به امکاناتی که دارد باید سالی 10 حزباوی درست کند. من باویه را به زمین فرستادم ولی با توجه به فشار هوادار و .. ضربه‌ای که به توپ زد، 5 درصد توانایی او بود. اما اگر اینکار شکل استاندارد بگیرد، بعد از میداوودی و مبعلی ندیدم کسی مثل باویه ضربه بزند. ما باید این بستر را فراهم کنیم. از حزباوی خیلی راضی هستیم. آفرهای مختلف هم برای او آمده. 
او سپس درباره پیشنهادی حزباوی گفت: اگر قرار باشد من به جای او تصمیم بگیرم، با توجه به اینکه یکی از استعدادهای واقعی فوتبال ماست، تصمیمم را برای اروپا برمی‌داشتم. درنهایت باید خودش و پدرش تصمیم بگیرند. اینکه در فولاد می‌ماند یا می‌رود.

او در ادامه به شعارهای هواداران فولاد خوزستان علیه خودش پرداخت و افزود: اگر یک مقدار صبوری باشد و به ما مدد بدهند بهتر است. من در اهواز احساس غریبی می‌کنم. ما مسیر خودمان را می‌رویم. ما دو هیچ هم می بریم علیه مان شعار می دهند. من ۴ سال سرمربی تیم المپیک بودم و ۲۵۳ بازیکن معرفی کردم. مرتضی تبریزی را از تیم لیگ دو امیدها از همدان آوردم. بالای ۲۰ گلر ‌و کلی فوتبالیست در لیگ برتر داشتم. می خواهم بگویم وقتی به گنجی می رسم یعنی اینکه می‌توانم اینجا هم کار انجام بدهم. پریروز اینجا میزبان گروه آکادمی بودم. توقعم این بود متوجه شوند ما کار آکادمی می‌کنیم با آقای مهدی پور، کوروش بختیاری زاده، خدریان و میثم‌ سلیمانی کار کردیم. امروز با تمام فشار روحی روانی اول به رختکن نونهالان رفتم برایشان یک پاداش ماقبل فینال و یک پاداش برای قهرمانی گذاشتم. کار من آکادمیک است، کار در نفت تهران،آبادان و ذوب آهن را ببینید، اما کم لطفی نکنید. 
او با اشاره به برخوردهایی که علیه او می‌شود، اضافه کرد: ما نمی دانیم جریان پشت صحنه چیست، بچه کوچک ها به غیرتشان برخورده بود و‌ ما را تشویق می کردند. نمی خواهم بگویم همکاران من نمی‌توانند استعداد پیدا کنند، مجتبی حسینی پنج، شش استعداد به پیکان آورده، نساجی استعداد آورده. دل من که بیشتر برای پرچم ‌مملکت می سوزد. نه این ور میزی و‌نه آن ور میزی دارم. وقتی با سرعت قبل بازی به رختکن می روم و می گویم من را جا گذاشتید من هم با بچه ها هستم. این همبستگی را ما ایجاد می کنیم. 
منصوریان ادامه داد: من سال ۱۳۷۱ تا ۷۴ تختی را تجربه کردم. هیچ جای ایران با من اینگونه برخورد نکردند، پرسپولیس را دو هیچ بردم اینگونه برخورد نکردند. وقتی ما به تختی می آمدیم آقای لفته سرمربی جنوب بود و یک گل من باعث شد جنوب بیفتد و  آقای هیبدی ماند. من با خود آقا سیاوش داخل رختکن رفتم. نمی دانم این چیز ها از کجا درآمده؟ در هر صورت ما جانمان را برای فولاد می گذاریم زیرا اینجا استعداد دیدیم. در نونهالان هفت بازیکن تاپ مدل حزباوی دیدم. 
منصوریان در ادامه با انتقاد از عملکرد سرمربیان سابق تیم ملی بیان کرد: اگر آقای قلعه نویی سرمربی تیم ملی نبود حزباوی و‌آغاسی دعوت نمی شدند. باز لیست عریض و طویل را می دادند و یک عده خاص می آمدند. ایشان در تیم ملی را برای همه باز کرد. فوروارد سپاهان و گوش راست ذوب را هیچ وقت به تیم ملی دعوت نمی کردند. به شما قول می دهم حزباوی اگر همین روند را ادامه دهد در جام ملت ها یک بازیکن تاثیر پذیر است. یک مربی ایرانی دل می سوزاند. آقای قطبی به ایران آمد و گفت باید برای تیم ملی هواپیمای چارتر داشته باشیم، شش ماه بعدش آقای کی روش گفت تیم ملی باید هواپیما چارتر داشته باشد، این را که همان ایرانی هم گفت و امیر خان در ۲۰۰۷ گفت من چارتر می خواهم. وقتی یک نفر از بیرون به ما چیزی می گوید فکر می کنیم بهتر می گوید. چطور ممکن است سالی ۱۰۰۰ مغز از کشور ما خارج شود و هر سال در رشته های هوا فضا، ریاضی محض اول تا سوم شویم. ما سالی ۲۰ هزار تولید داریم، باید خودمان را باور کنیم. نه تیم برای من کم است و نه مربی برای فولاد ولی باور کنید من منصوریان بیشتر دلم برای علی باویه می‌سوزد که مثل ایمان مبعلی ضربه می زند. باید از او مراقبت کنم.
او در خصوص کم بازی کردن سلجوقی در چند سال اخیر گفت: ابراهیم سلجوقی  دفاع چپ به گوش چپ بردم. من یک بازیکن دیگر را مثال می زنم؛ سینا مریدی یک‌ فوتبالیست شش دانگ تاپ است چطور ممکن است این بچه مثل آسانسور برود بیاید؟ این یک بازیکن فوق العاده خوب است و اگر یک مربی برایش از روز اول وقت می گذاشت خیلی خوب بود. همه آپشن های یک فوتبالیست تاپ را دارد و امروز نمایشش را مشاهده کردید. هم پست هایش هم خیلی خوب هستند. یک ماه است دارم در تمرین نگاهش می‌کنم و یکروز به کادر گفتم این بازیکن چقدر جابجا می شود. یکی از دلایلی که خوشحالم پسرم فوتبالیست نشد برای اینکه بین او و یک فوتبالیست در ایذه فرق بگذارم. اگر یک نفر بد باشد رودروایسی ندارم. دیگر بالاتر از بازیکن خارجی که نیست، به او گفتم ترجیحم بازیکن ایرانی است چون دارد بیشتر از تو زحمت می‌کشد. حالا که می‌خواهی کمک کنی‌ باید بیشتر کمک کنی. من از این زاویه به این موضوع نگاه نکردم. من عقبه همه را می دانم اما این داستان که شما می گویید را در جریان نیستم.

نظر شما !!