تاثیر یوگا بر نحوه زایمان و پیامدهای بارداری

به گزارش فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، ورزش در دوران بارداری یکی از راه‌های مناسب برای کاهش عوارض بارداری از جمله بی خوابی، احساس خستگی، افزایش بی رویه وزن مادر، دردهای پشت و پایین کمر، دردهای لگنی، یبوست، عدم کنترل ادرار، افزایش فشارخون، دیابت حاملگی، افسردگی و اضطراب است.

یوگا در دوران بارداری به مادران باردار اجازه می‌دهد ارتباطات خود را با ذهن، بدن، روح و جنین ایجاد کنند. انجام یوگا در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس،  محدودیت رشد داخل رحمی و پره اکلامپسی (فشار خون بالای بارداری) را کاهش دهد، همچنین باعث کاهش احتمال تولد سزارین اورژانسی و خطر مرگ جنین ناشی از آن می‌شود.

با توجه به اینکه یوگا بارداری، تکنیکی غیر تهاجمی با عوارض جانبی اندک است و همچنین توسط اکثر زنان باردار قابل اجرا است، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه تاثیر یوگا بر پیامدهای زایمان، پیامد بارداری و پیامد نوزاد را بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که تمرینات یوگا بر میزان القاء زایمان طبیعی تاثیر معناداری دارد. همچنین تمرینات یوگا بر پیامد زایمان زودرس در بارداری در گروه آزمون تاثیر معناداری وجود داشت و باعث کاهش زایمان زودرس شد.

در این مطالعه حدود ۸۳ درصد از زنان گروه یوگا و نزدیک به ۶۶ درصد از افراد گروه کنترل زایمان طبیعی داشتند و مابقی به دلایلی مختلف سزارین اورژانسی انجام دادند. بررسی‌ها نشان داد که این اختلاف از نظر آماری معنی‌دار است.

 همچنین تمرینات یوگا بر وزن نوزادان زنان نخست زا تاثیر معنی داری داشت. یافته‌ها نشان داد که یوگا بر کاهش مدت زمان شروع درد تا زایمان طبیعی نیز موثر است.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می‌کنند مطالعه‌ای با حجم نمونه بیشتر با در نظر گرفتن سایر عوامل مؤثر بر پیامدهای زایمان و نوزادان و استفاده از مقیاس‌های دیگر انجام شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه تاثیر یوگا آیینگر و هاتا بر پیامدهای زایمان در زنان باردار مراجعه کننده به مرکز درمانی منتخب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی قزوین» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و لیلا دهقانکار، لیلی یکه فلاح، پیمان نامدار، فرشته گلستانه، صغری طاهری، فرحناز محمدخانیها؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

انتهای پیام

نظر شما !!