تاج: تعداد زیاد داوران باعث اشتباهات شده است

به گزارش “ورزش سه”، رییس فدراسیون فوتبال ایران در ابتدای صحبت‌های با تبریک ولادت حضرت فاطمه  و خوشنودی بابت حضور در جمع اهالی داوران و پیشکسوتان، یاد و خاطره پیشکسوتان مرحوم را نیز زنده نگه داشت. او در ادامه گفت: پیشکسوتانی هم که اکنون هستند یادشان را گرامی میداریم مثل صالحی، نظری، زمانی، خوشخوان، غیاثی و …. از همه آن ها نیز استفاده می‌کنیم.

رییس فدراسیون فوتبال در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به عملکرد داوری و نحوه برگزاری مسابقات جام جهانی گفت: دیدن این مسابقات و عملکرد داوری به صورت اتفاقات مهم و تصمیمات مهم را حتما در کلاس‌ها موردتوجه قرار بگیرد. اتفاقات بزرگی افتاد و به زعم من داوری خیلی کم اشتباه بود. بعضا هم اشتباهاتی هم با وجود VAR، دوربین‌های زیاد و حساسیت زیاد و حضور شخصیت‌های وجود داشت. اینفانتینو در بیشتر مسابقات شخصا حضور داشت. هیچ مسابقه‌ای نبود که ایشان نبود. قطر کشور کوچکی است و امکان حضور ایشان در تمامی ورزشگاه‌ها بود. همه بازی‌ها را ایشان از نزدیک دید. با تمام این اوصاف و حضور این امکانات و توجه شخصیت‌ها، باز هم اشتباهات داوری بود اما تاثیرگذاری آن کمتر بود و آنها جام جهانی را به نحو احسن  مدیریت کردند. این ‌ها یک درس خوبی برای ما دارد. خودم قبول دارم که به لحاظ چرخه پرداختی فوتبال در این چرخه بخش داوری کمترین مزایا را از نظر مالی و مادی در اختیار دارد. اگر چرخه فوتبال بازیکن، مربیان و مجموعه عوامل اجرایی و … را حساب کنیم، داوری کمترین درآمد را در این چرخه دارد اما اهمیت و حساسیت فوق العاده مهم است. دو جا فدراسیون فوتبال برایش خیلی مهم تر است، یکی تیم ملی و دیگری کمیته داوران. همه بخش‌های مهم است اما سیبل ارزیابی مردم این دو است.

وی ادامه داد: ما 30-20 کمیته دیگر داریم و همه آنها مهم هستند اما کمیته داوران و نتایج تیم ملی مورد ارزیابی مردم است. در تیم ملی امیدوار هستیم که تیم ملی جوانان و نوجوانان به جام جهانی برود، فوتسال و فوتبال و فوتبال ساحلی هم به جام جهانی رفته‌اند و اینکه هر پنج تیم روند از نظر فیفا خیلی هم خوب است. از نظر فیفا و ای اف سی و ارزیابی آنها حضور پنج تیم در جام جهانی خوب است و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

رییس فدراسیون فوتبال در بخش بعدی صحبت‌هایش با اشاره وضعیت داوری در فوتبال ایران گفت: در بخش داوری بی انتقاد نیستیم و انتقاداتی به اشتباهات می‌شود. این کلاس‌هایی که آقایان افشاریان و همکارانش زحمت کشیدند و برگزار کردند برای رشد کیفی داوران است. از لحاظ کمی وضع‌مان خوب است و تا دلتان بخواهد داور داریم. ۱۲۵ نفر آورده و یک روز هم  ۱۲۵۰!  آقای افشاریان به نظرم هر 10 سال یک بار یک نفر بیاید سوت بزند. وقتی تعداد زیاد می شود هر 5 سال و دو سال یک بار داور سوت می زند و اشتباهات زیاد می شود. اشتباهات باید در کوران مسابقات و با سوت و فشار سکوها رشد می کند اما وقتی هر از گاهی داوری به یک نفر می‌رسد ممکن است یک داور اشتباهات تاثیرگذار کند.

تاج در شرایطی که هنوز زیرساخت‌ها برای داوری شکل نگرفته مدعی شد که برای آموزش این موضوع باید شرایط به شکلی باشد که تعداد کمی از داوران فعال تحت آموزش قرار گیرند: به همین دلیل برای VAR باید ابتدا داوران کم و بهترین‌ها را آموزش بدهیم. باید تعداد 80-70 نفر را زیر نظر آقای افشاریان آموزش دهیم. زیرا در مرحله اول فرصت دیگری نیست. این اتفاق به زودی می‌افتد. کار ساده اما پردردسری است‌. با توجه به شرايط کشور با هر مجموعه‌ای صحبت می‌کنیم یک جایی به گره می‌خوریم و متوقف می‌شویم. اما باید بیشتر مذاکره کنیم، بیشتر وقت بگذاریم تا این موانع حل شود. موانعی که شاید در کشورهای دیگر وجود نداشته باشد و باید حل کنیم. نگران زیادی نیستیم و به زودی آموزش را شروع خواهیم کرد.

نظر شما !!