تاکید رییس بانک مرکزی اروپا بر قانون‌گذاری رمزارزها؛ روسیه می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند

کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپا (ECB) از قانون‌گذاران اروپایی خواست تا چارچوب نظارتی رمزارزها را تصویب کنند. او بر اهمیت این موضوع در جلوگیری از دور زدن تحریم‌های اقتصادی توسط روسیه تاکید کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، لاگارد روز جمعه در حاشیه نشست غیررسمی وزرای اقتصاد و دارایی در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

بانک مرکزی اروپا تحریم‌هایی را که قانون‌گذاران اروپایی در واکنش حمله به اوکراین، علیه روسیه اعمال کرده‌اند، با قوت و جدیت اجرا خواهد کرد.

رییس بانک مرکزی اروپا در پاسخ به سوالی در مورد استفاده احتمالی روسیه از رمزارزها برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، خواستار اقدام در مورد طرح موجود برای چارچوب نظارتی دارایی‌های دیجیتال شد. لاگارد گفت:

هرگاه مکانیزمی برای تحریم یا ممنوعیت وجود داشته باشد، همیشه راه‌های مجرمانه‌ای پیدا می‌شود که سعی در دور زدن آن‌ها دارد. بنابراین بسیار مهم است که طرح MiCA در سریع‌ترین زمان ممکن تصویب شود، تا یک چارچوب نظارتی داشته باشیم که بتواند دارایی‌های کریپتویی را به دام بیاندازد.

طرح MiCA مخفف (Markets in Crypto Assets)، طرحی برای «ایجاد یک چارچوب نظارتی برای بازار دارایی‌های کریپتویی است که از نوآوری پشتیبانی می‌کند و از پتانسیل دارایی‌های رمزارزی به نحوی استفاده می‌کند که ثبات مالی حفظ شود و دارایی‌های سرمایه‌گذاران به خطر نیافتد». این طرح بار اول در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) به کمیسیون اروپا ارائه شد و در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) توسط شورای اروپا تصویب شد و قرار بود ۲۸ فوریه (۹ اسفند) در پارلمان اروپا در مورد آن رای‌گیری شود. با این حال، انتقادها به متن این طرح که ابهامات موجود در آن می‌توانست به صورت «ممنوعیت استخراج رمزارزهای مبتنی بر گواه اثبات کار» تعبیر شود باعث شد تا رای‌گیری در مورد آن به آینده‌ای نامعلوم موکول شود.

پنجشنبه هفته قبل، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را با هدف تحمیل «هزینه‌های ویرانگر» بر روسیه اعمال کرد. بایدن اعلام کرد که ایالات متحده و متحدانش در واکنش به حمله به اوکراین، تحریم‌هایی را علیه پنج بانک بزرگ مستقر در روسیه و جمعی از چهره‌های سیاسی اقتصادی آن کشور اعمال خواهند. این اقدامات اقتصادی قطع ارتباط روسیه با سیستم سوئیفت یا انتقال ارزهای دیجیتال را شامل نمی‌شود.

نظر شما !!