تحلیل تکنیکال ۵ ارز دیجیتال؛ بیت کوین، متیک، هلیوم، کازموس و نیر

اگر قیمت بیت کوین بتواند از سطح کنونی رشد کند، ممکن است قیمت رمزارز های MATIC، NEAR، ATOM و HNT نیز در کوتاه‌مدت افزایش یابد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین پس از آنکه توانست در روز کریسمس بالاتر از ۵۰,۰۰۰ دلار بماند، در تاریخ ۲۶ دسامبر با فشار فروش مواجه شد. یکی از دلایل کاهش قیمت احتمالی قیمت بیت کوین، افزایش بیت کوین‌های وارد شده به صرافی بایننس است. یکی از تحلیلگران بیت کوین به اسم Material Scientist گفته است که ورود بیت کوین به بایننس می‌تواند به دلیل ورود بازیگر جدیدی به این عرصه باشد.

اگرچه بیت کوین احتمال دستیابی به قیمت ۱۳۵,۰۰۰ دلار مدل PlanB در ماه دسامبر را از دست داده است، اما خالق مدل انباشت به جریان هم‌چنان در خصوص قیمت بیت کوین خوش‌بین است. وی گفته است که قیمت بیت کوین بر روی ۵۱,۰۰۰ دلار مطابق با یک انحراف معیار مدل انباشت به جریان است که پیش‌بینی قیمت ۱۳۵,۰۰۰ دلار را هم‌چنان امکان‌پذیر می‌سازد. 

بازار روزانه رمزارزها

چندین شرکت مدیریت دارایی، در سال ۲۰۲۱ بیت کوین را به پورتفولیوی خود افزوده‌اند، اما لرد هموند (Lord Hammond) وزیر خزانه‌داری سابق انگلستان به خرده سرمایه‌گذاران هشدار داده است که در خصوص سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها به شدت مراقب باشند. وی گفته است که رمزارزها به عنوان یک نوع از سرمایه‌گذاری رایج قطعا مناسب خرده سرمایه‌گذاران نیست.

در ادامه به بررسی نمودارهای ۵ رمزارزی می‌پردازیم که ممکن است در روزهای آتی با رشد قیمت همراه باشند.

تحلیل قیمت بیت کوین (BTC)

بیت کوین در تاریخ ۲۳ دسامبر به بالاتر از میانگین متحرک نمایی (EMA) ۲۰ روزه بر روی قیمت ۴۹,۸۳۲ دلار رسید اما این بازیابی در سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸.۲٪ بر روی قیمت ۵۲,۳۱۴ دلار متوقف شد. این موضوع نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و در روند صعودی به فروش بیت کوین می‌پردازند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ دسامبر الگوی کندل دوجی تشکیل داده است که بیانگر عدم قطعیت در بین گاوها و خرس‌ها است. این شک و تردید به کاهش قیمت در تاریخ ۲۵ دسامبر منجر شد و قیمت بیت کوین به EMA بیست روزه کاهش یافت.

شاخص قدرت نسبی (RSI) کمتر از نقطه میانی و EMA بیست روزه قرار دارد که بیانگر توازن بین عرضه و تقاضا است.

اگر قیمت بیت کوین از سطح کنونی افزایش یابد و به بالاتر از ۵۲,۳۱۴ دلار برسد، گویای آن خواهد بود که احساس بازار مثبت شده است و معامله‌گران، کف قیمت را به عنوان فرصت خرید مدنظر قرار داده‌اند. در این صورت، قیمت بیت کوین می‌تواند به سطح فیبوناچی اصلاحی ۵۰٪ بر روی قیمت ۵۵,۵۰۰ دلار و سپس سطح اصلاحی ۶۱.۸٪ بر روی قیمت ۵۸,۶۸۶ دلار افزایش یابد.

در مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را به کمتر از EMA بیست روزه برسانند، ممکن است قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی ۴۷,۵۶۹ دلار و سپس ۴۵,۴۵۶ دلار کاهش یابد. عبور از این سطح قیمت می‌تواند فرصت را برای کاهش احتمالی قیمت به ۴۲,۰۰۰ دلار فراهم کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در صدد تشکیل الگوی فنجان است که در صورت عبور از سطح مقاومتی ۵۱,۹۳۶ دلار، این موضوع محقق خواهد شد. هدف این شرایط بازگشتی، قیمت ۵۸,۳۱۳ دلار است.

در صورتی که قیمت از سطح کنونی کاهش یابد و به کمتر از ۴۹,۶۰۰ دلار برسد، این نگرش مثبت محقق نمی‌شود. در این صورت، قیمت بیت کوین ممکن است به ۴۷,۹۲۰ دلار کاهش یابد. اگر این سطح حمایتی از دست برود، کاهش قیمت بیشتر به ۴۵,۵۵۸ دلار نیز محتمل است.

تحلیل قیمت متیک (MATIC)

رمز ارز شبکه پالیگان (MATIC) در روند صعودی قوی قرار داشته است. اگرچه خرس‌ها چالش دشواری بر روی قیمت ۲.۷۰ دلار ایجاد کرده‌ بودند، اما گاوها تسلیم نشده و امروز قیمت این رمزارز را به رکورد جدیدی رسانده‌اند.

نمودار روزانه قیمت متیک (MATIC)

اگر گاوها قیمت متیک را بالاتر از ۲.۷۰ دلار حفظ کنند، قیمت این رمزارز می‌تواند روند صعودی دیگری را آغاز کند. متیک ابتدا می‌تواند به قیمت ۳.۴۱ دلار برسد و اگر از این سطح عبور کند، روند صعودی ممکن است به سطح مهم ۵ دلار برسد.

شیب صعودی EMA بیست روزه بر روی قیمت ۲.۳۰ دلار و قرار داشتن RSI در محدوده صعودی بیانگر آن است که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. کاهش قیمت به کمتر از EMA بیست روزه بیانگر آن خواهد بود که افزایش قیمت کنونی، تله‌ای برای گاوها بود. در این صورت قیمت متیک ممکن است به ۲ دلار و پس از آن به ۱.۷۳ دلار کاهش یابد. 

نمودار ۴ ساعته قیمت متیک (MATIC)

پس از آنکه گاوها سه بار سعی کردند قیمت متیک را به بالاتر از ۲.۷۰ دلار برسانند و در این سطح حفظ کنند، سرانجام توانستند بر این سطح مقاومتی غلبه کنند. هرچند بعید است خرس‌ها به آسانی تسلیم شوند و مجددا سعی می‌کنند تا در خط مقاومتی کانال صعودی، روند صعودی متیک را متوقف کنند.

اگر قیمت این رمزارز از سطح کنونی کاهش یابد و به کمتر از EMA بیست روزه برسد، احتمال کاهش قیمت به ۲.۴۲ دلار وجود دارد. این قیمت، سطح حمایتی مهمی برای گاوها است زیرا در صورت عبور از این سطح حمایتی، قیمت متیک می‌تواند به سمت میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه کاهش یابد.

در مقابل، اگر گاوها قیمت را به بالاتر از این کانال برسانند و حفظ کنند، روند صعودی ادامه می‌یابد.

تحلیل قیمت نیر (NEAR)

رمز ارز NEAR پس از عبور از الگوی وِج نزولی در تاریخ ۲۳ دسامبر، روند صعودی در پیش گرفته است. این موضوع باعث شد که قیمت نیِر به بالاتر از سطح مقاومتی قوی ۱۳.۲۳ دلار برسد و گویای ادامه روند صعودی باشد.

نمودار روزانه قیمت نیر NEAR

خرس‌ها نمی‌خواهند به گاوها اجازه دهند تا به مسیر خود ادامه دهند و به شدت در حال دفاع از سطح قیمت ۱۶ دلار هستند. قیمت نیِر در تاریخ ۲۵ دسامبر، الگوی Inside Day شکل داده است که بیانگر شک و تردید بین خرس‌ها و گاوها است.

اگر قیمت به کمتر از ۱۴ دلار برسد، احتمال کاهش قیمت به ۱۳.۲۳ دلار و سپس EMA بیست روزه بر روی قیمت ۱۱.۱۱ دلار وجود دارد. بازیابی قیمت به هر سطحی بیانگر آن خواهد بود که احساس بازار مثبت است و معامله‌گران در حال خرید در کف قیمت هستند.

اگر گاوها قیمت را به بالاتر از ۱۵.۹۳ دلار برسانند، قیمت این رمزارز می‌تواند به ۱۷.۹۵ دلار برسد. اگر خرس‌ها قیمت را کمتر از EMA بیست روزه حفظ کنند، این پیش‌بینی خوش‌بینانه محقق نخواهد شد.

نمودار ۴ ساعته قیمت نیر NEAR

نمودار قیمت ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت NEAR در محدوده ۱۴.۲۰ الی ۱۵.۹۳ دلار قرار دارد که نشانه مثبتی محسوب می‌شود. EMA بیست روزه در روند صعودی و RSI نیز در محدوده مثبت قرار دارند. در نتیجه می‌توان گفت که گاوها کنترل را در دست دارند.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالاتر از ۱۵.۹۳ دلار برسانند، قیمت نیِر می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد. از طرف دیگر، اگر قیمت به کمتر از EMA بیست روزه کاهش یابد، احتمال کاهش قیمت به ۱۳.۲۳ دلار وجود دارد. این سطح قیمت به عنوان سطح حمایتی قوی عمل می‌کند، اما اگر قیمت نیِر از این سطح عبور کند، سطح حمایتی بعدی ۱۱.۵۰ دلار است.

تحلیل قیمت کازموس (ATOM)

قیمت رمز ارز شبکه کازموس (ATOM) در تاریخ ۲۵ دسامبر به بالاتر از خط مقاومتی کانال نزولی رسیده است که نشان می‌دهد روند نزولی ممکن است پایان یافته باشد.

نمودار روزانه قیمت کازموس (ATOM)

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۲۵.۹۱ دلار روند صعودی در پیش گرفته و RSI نیز به محدوده مثبت وارد شده است. این شرایط بیانگر آن است که گاوها کنترل را در دست دارند. اگر خریداران بتوانند قیمت را بالاتر از این کانال حفظ کنند، قیمت کازموس می‌تواند به ۳۳.۶۰ دلار و سپس به ۳۸ دلار افزایش یابد.

اگر قیمت از سطح کنونی کاهش یابد یا به کمتر از EMA بیست روزه برسد، گویای آن است که معامله‌گران به فروش خود ادامه می‌دهند. در این صورت، قیمت این رمزارز می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی قیمت ۲۴.۱۲ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت کازموس (ATOM)

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت ATOM پس از عبور از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه، روند صعودی در پیش گرفته است. خرس‌ها سعی کرده‌اند تا روند صعودی را بر روی قیمت ۳۰ دلار متوقف کنند و قیمت را کاهش دهند اما گاوها موفق شدند تا از EMA بیست روزه دفاع کنند.

شرایط کنونی بیانگر آن است که احساس بازار مثبت شده است و معامله‌گران در حال خرید در کف قیمت هستند. قیمت کازموس می‌تواند به محدوده ۳۳.۶۰ الی ۳۴.۱۵ دلار افزایش یابد که در این محدوده قیمت، خرس‌ها سطح مقاومتی قوی ایجاد کرده‌اند. اگر قیمت کاهش یابد و به کمتر از EMA بیست روزه برسد، می‌توان گفت که عرضه از تقاضا پیشی گرفته است. در این صورت، فرصت برای کاهش قیمت احتمالی به ۲۶.۳۷ دلار و سپس میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه فراهم می‌شود.

تحلیل قیمت هلیوم (HNT)

قیمت رمز ارز HNT در تاریخ ۱۶ دسامبر از سطح حمایتی ۲۵ دلار افزایش یافت و به بالاتر از EMA بیست روزه بر روی قیمت ۳۵.۳۸ دلار رسید. خرس‌ها در صدد کاهش قیمت به کمتر از EMA بیست روزه بودند اما گاوها در کف قیمت به خرید این رمزارز پرداختند و در تاریخ ۲۳ دسامبر، قیمت هلیوم را به ۴۳.۴۰ دلار بازیابی کردند.

نمودار روزانه قیمت هلیوم (HNT)

خرس‌ها در حال دفاع از سطح اصلاحی فیبوناچی ۵۰٪ بر روی قیمت ۴۲.۱۴ دلار و سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸٪ بر روی قیمت ۴۶.۱۸ دلار هستند. این موضوع باعث شده است که قیمت هلیوم به EMA بیست روزه برگردد که سطح بسیار مهمی محسوب می‌شود.

اگر قیمت هلیوم از سطح کنونی افزایش یابد، خریداران در صدد افزایش بیشتر آن به سطوح بالاتر خواهند بود. در صورت موفق شدن خریداران، قیمت این رمزارز می‌تواند به ۵۱.۹۴ دلار برسد.

در مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را به کمتر از EMA بیست روزه برسانند، قیمت هلیوم به ۲۹.۹۴ دلار کاهش می‌یابد. کاهش قیمت به کمتر از این سطح ممکن است به ریزش بیشتر تا ۲۵ دلار منجر شود.

نمودار ۴ ساعته قیمت هلیوم (HNT)

خرس‌ها در حال دفاع از سطح مقاومتی ۴۲ دلار هستند. اگرچه گاوها قیمت را به بالاتر از این سطح مقاومتی رسانده‌اند، اما نتوانستند به سطوح بالاتر دست یابند. این شرایط توانست گاوها را به دام بیاندازد و به اصلاح قیمت منجر شود.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ثابت و بدون نوسان شده است و RSI نیز نزدیک به نقطه میانی قرار دارد. این شرایط، توازن بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

اگر خرس‌ها قیمت را به کمتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه برسانند، ممکن است اصلاح قیمت شدیدتری انجام شود و قیمت هلیوم به ۳۰ دلار برسد. در مقابل، عبور از سطح قیمت ۳۹.۵۰ دلار می‌تواند قیمت این رمزارز را به ۴۲ دلار برساند. عبور از این سطح قیمت نیز به معنای ادامه روند صعودی خواهد بود.

نظر شما !!