تصاویر، چقدر در سئو یک مقاله تاثیرگذارند؟

ما متخصص محتوا هستیم، نه عکاس حرفه‌ای! پس چرا باید به مقالات خود عکس اضافه کنیم، وقتی که میدانیم کلمات به قدری جذاب و هیجان‌انگیز هستند که می‌توانند مخاطب را درگیر کنند؟

حقیقت این است که؛ کلمات کافی نیستند! چون مخاطبِ فضای وب، زمان و حوصله کافی برای خواندن یک صفحه خشک و خالی را ندارد. کاربری که در گوگل جستجو می‌کند، پیش از هر چیز، دنبال ارزش است و خیلی هم سریع میخواهد به این ارزش برسد.

بخش مهمی از ارزش محتوا در تصاویر نهفته است!

مقاله‌ای که پیش روی شماست با آنچه تا امروز در مورد تصاویر و تاثیر آنها بر سئو سایت خوانده‌اید متفاوت است. اگر به این فکر می‌کنید که “در هر مقاله چند تصویر استفاده کنیم” احتمالا هنوز مفهوم سئو و تجربه کاربری را به درستی درک نکرده‌اید! ولی نگران نباشید، این سوال را از 2 منظر مهم بررسی خواهیم کرد؛ ابتدا درمورد تاثیر تصاویر بر تجربه کاربری صحبت خواهیم کرد و در ادامه به بررسی نقش آن در سئو و کیفیت محتوا می‌پردازیم.

اگر فرصت کافی برای مطالعه ندارید پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی 3 دقیقه‌ای زیر را مشاهده کنید:

1- تصاویر، چطور تجربه کاربری را بهبود می‌دهند؟

وقتی برای اولین بار محتوایی در اینترنت را مشاهده می‌کنیم، قبل از هرچیز، صفحه را تا انتها اسکرول کرده و به عکس‌ها و عنوان‌های اصلی نگاهی گذرا می‌کنیم، اگر این عناصر توجه ما را جلب کنند، به ابتدای صفحه بازگشته و محتوای متنی را با دقت بیشتری مطالعه می‌کنیم.

تاثیر عکس ها در نرخ مشارکت کاربران

به عبارت دیگر، تصاویر اولین و مهمترین ابزار ما برای نگه داشتن کاربر در صفحه هستند. استفاده هوشمندانه و به‌جا از تصویر نقش مهمی در افزایش حس رضایت در کاربر دارد. البته حضور تصویر به تنهایی یک ارزش نیست و همانقدر که در بالابردن رضایت کاربر نقش دارد در پایین آوردن آن نیز موثر خواهد بود!

تصویری ارزشمند است که؛ ارتباط مفهومی با موضوع صفحه داشته و پیام مشخصی را به کاربر منتقل کند.

علاوه بر ارتباط موضوعی باید به حجم تصویر و تاثیر آن بر سرعت صفحه هم توجه کنیم. زمان بارگذاری یک صفحه از سایت ما تاثیر زیادی بر تجربه کاربری داشته و تصاویر هم نقش مهمی در آن دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین با موضوع روش‌های کم کردن حجم عکس و تاثیر آن بر سئو را مطالعه کنید.

انتقال پیام؛ مهمترین فاکتور ما هنگام انتخاب یک تصویر است

اگر تصاویر ما امکان برقراری ارتباط با مخاطب و انتقال پیام به او را نداشته باشند هیچ کمکی به بهبود تجربه کاربری نخواهند کرد.

برای بررسی کیفیت تصاویر و تاثیر آنها بر تجربه کاربر یک آزمایش ساده وجود دارد؛ همه المان‌های محتوایی شامل متن، لینک، لیست و … را از صفحه حذف کنیم و فقط تصاویر را حفظ کنیم. حالا این صفحه را در اختیار دوست خود گذاشته و بخواهیم تا از بالا به پایین اسکرول کرده و تلاش کند تا موضوع مقاله را درک کرده یا مفهوم مشخصی را در آن پیدا کند. اگر مفهومی که درک کرده با موضوع مقاله ما یکسان است یعنی در انتخاب تصاویر آن بسیار موفق عمل کرده‌ایم.

اگر این آزمون ساده را در چند سایت و صفحه متفاوت انجام دهیم، به سادگی درک می‌کنیم که تنها دو راه برای انتقال پیام از طریق تصویر به مخاطب وجود دارد؛ درج توضیحات (Caption) در پایین تصویر یا نگارش مستقیم متن بر روی تصویر.

استفاده از heading برای ایجاد تجربه کاربری بهتر در تصاویر

تصویر بالا، دو نمونه از درج توضیحات را نمایش می‌دهد. در نمونه سمت راست، متن با استفاده از فتوشاپ در خود تصویر درج شده و از نظر زیبایی و تجربه کاربری شرایط بهتری دارد. نمونه سمت چپ، متن را در زیر تصویر درج کرده، با اینکه تجربه کاربری بهتری ندارد ولی احتمالا درک آن برای ربات‌های گوگل ساده‌تر است. حالا تصور کنید که تنها خود تصویر را (بدون توضیحات) قرار داده بودیم، به نظر شما کاربر با مشاهده آن چه اطلاعاتی را دریافت می‌کرد؟ احتمالا هیچ!

انتخاب از میان این دو حالت بستگی مستقیم با ماهیت محتوا و هدف کاربر از مطالعه آن دارد. برای یک سایت گردشگری؛ به طور حتم مدل سمت راست جذابیت بیشتری خواهد داشت ولی برای یک سایت علمی و تخصصی؛ درج توضیحات زیر تصویر انتخاب بهتری خواهد بود.

استفاده از کپشن روی خود تصویر به ما کمک می‌کند تا یک تصویر یا کارتن به ظاهر نامرتبط را در مقاله استفاده کرده و توجه کاربر را به آن بخش جلب کنیم. دقیقا کاری که تصویر زیر موقع اسکرول این صفحه برای شما انجام داد!

انتخاب عکس نامرتبط به مقاله آفت مقالات سئو

درک ماهیت محتوا، انتخاب تصاویر را ساده می‌کند

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا توجهی به ماهیت محتوا نکرده و به دنبال یک فرمول تکرارپذیر برای همه سایت‌ها می‌گردند. مثلا به‌ازای هر 300 کلمه حتما یک تصویر داشته باشیم یا در هر مقاله حداقل 4 تصویر درج شود. درحالی‌که، موضوع و هدف مقاله باید در تعیین تعداد و نحوه نمایش عکس‌ها در نظر گرفته شود.

برای درک بهتر این موضوع، عناوین زیر را در نظر بگیرید:

  • مقاله آموزشی جامع؛ که یک موضوع مشخص را قدم به قدم  آموزش می‌دهد
  • نظر یا تجربه شخصی؛ در مورد یک محصول، برند، فرصت شغلی و …
  • نقد و بررسی محصول؛ معرفی امکانات و مقایسه با محصولات مشابه
  • خبر سیاسی یا ورزشی؛ متن مصاحبه یا یک اعلان عمومی از طرف دولت

مقاله ما در هر یک از این گروه‌ها که قرار بگیرد، تعداد عکس‌های آن متفاوت خواهد بود. مثلاً اگر یک پست آموزشی در مورد پیدا کردن کلمه کلیدی از سرچ کنسول گوگل می‌نویسیم، اطلاعاتی که از طریق تصاویر به کاربر منتقل می‌شود حتی از متن نیز بیشتر است. در چنین محتوایی هرچه تعداد تصاویر بیشتر باشد کیفیت محتوای ما بالاتر خواهد بود.

برای انتشار یک خبر شرایط متفاوتی می‌توان تصور کرد؛ در مصاحبه، درج یک تصویر از محل مصاحبه یا فرد مصاحبه شوند کفایت می‌کند. حتی اگر نباشد تاثیری در انتقال پیام به مخاطب نخواهد داشت. ولی در گزارش یک سانحه یا تصادف، انتشار تصاویر از محل حادثه، عمق فاجعه را برای کاربر مشخص می‌کند.

از چه عکسی در مقالات استفاده نکنیم؟

راست‌ش را بخواهید وضعیت محتوای تصویری در مقالات فارسی اصلاً خوب نیست! قبل از انتخاب یک تصویر به موارد زیر توجه کنید:

حذف آن هیچ تاثیری در کیفیت محتوا ندارد

بیشتر عکس‌های استفاده شده در مقالات فارسی برگرفته از تصاویر batch سایت‌های بانک عکس است. این تصاویر هیچ مفهوم و منظور خاصی ندارند و تنها هدف استفاده از آن‌ها، بودن عکس در مقاله است! فراموش نکنیم که هدف نهایی ما بهبود تجربه کاربری است در نتیجه؛ نداشتن تصویر از درج عکس‌های استوک و بی‌ربط بهتر است!

شناخت نیاز کاربر در هنگام انتخاب عکس های مقاله و تاثیر آن ها در سئو

در سایت‌های مشابه استفاده شده‌ است

جستجوی کلمه کلیدی هدف در گوگل و پیدا کردن تصاویر مرتبط با آن، ساده‌ترین و همزمان بدترین روش برای انتخاب عکس است. الگوریتم‌های گوگل به‌قدری باهوش شده‌اند که با دیدن نسخه‌های تکراری از یک تصویر، تنها یکی را در نتایج جستجو نشان می‌دهند.

2- استفاده از تصاویر چطور به سئو کمک می‌کند؟

ربات‌های گوگل بعد از ورود به یک صفحه تلاش می‌کنند تا موضوع آن را درک کرده و براساس کیفیت محتوای ارائه شده، جایگاه‌ش را در نتایج جستجو مشخص کنند. همانطور که گفتیم تصاویر بخش مهمی از محتوای ما را تشکیل می‌دهند. شاید تصویر کنید که حضور تصویر در صفحه کفایت کرده و گوگل برای درک مفهوم به محتوای متنی بسنده می‌کند. ولی سخت در اشتباهید!

گوگل قادر به درک محتوای تصویر و ارتباط معنایی آن با محتوای متنی است.

شرکت مایکروسافت ابزاری به نام Computer Vision را معرفی کرده که قادر به درک محتوا و موضوع تصاویر است. برای بررسی توانمندی آن، عکس یکی از دوره‌های آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین را بارگذاری کردیم، کپشن پیشنهادی جمله “a organisation of people in a room” بوده است.

درک موضوع و محتوای تصویر با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی

همچنین گوگل، نرم افزاری به نام Lens را برای گوشی‌های اندرویدی معرفی کرده که می‌تواند با استفاده از دوربین گوشی جستجوی اینترنتی را انجام داده، متن را ترجمه کند و نتایج مرتبط را به ما نمایش دهد. در نتیجه درک تصاویر و محتوای آن‌ها دیگر به فیلم‌های علمی تخیلی محدود نمی‌شود.

متن جایگزین؛ پل ارتباطی میان تصویر و متن

ابزارها تنها مفهوم کلی تصویر را درک می‌کنند ولی در بیشتر حالات قادر به تشخیص ارتباط آن با محتوای صفحه نیستند. برای ایجاد ارتباط مهمترین ابزار ما متن جایگزین تصاویر است. به عبارت دیگر، در متن جایگزین به گوگل اعلام می‌کنیم؛ افرادی که در این اتاق جمع شده‌اند در حال انجام چه کاری هستند و چرا چنین تصویری در یک مقاله با موضوع سئو درج شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله‌ی متن جایگزین (Alt Text) چیست را مطالعه کنید.

توضیحات متنی (Caption)؛ فراتر از انتقال پیام به کاربر

در بخش تجربه کاربری دیدیم که، استفاده از متن چقدر در انتقال پیام به کاربر و ایجاد حس رضایت تاثیرگذار است. فراموش نکنیم که این متن برای ربات‌های گوگل نیز قابل بررسی و تحلیل هستند و نقش مهمی بر درک مفهوم تصویر و ارتباط آن با متن دارند. ربات‌های گوگل به قدری هوشمند هستند که حتی متن‌های قرار گرفته در تصویر را به خوبی شناسایی می‌کنند!

عجیب ولی واقعی؛ اگر عبارتی که به صورت عکس-نوشته در خود تصویر قرار گرفته است را جستجو کنیم، شاهد نمایش آن در بخش جستجوی تصاویر گوگل خواهیم بود. این قابلیت در حال حاضر برای زبان فارسی نیز فعال شده و نمونه‌های بسیاری را می‌توان از آن مثال زد.

گوگل محتوای متنی که در تصویر درج شده را تشخیص میدهد

تصویر بالا نمونه‌ای از جستجوی عبارت در گوگل و نمایش تصویری است که همان عبارت را در خود دارد. جالب است بدانید که؛ جمله جستجو شده در هیچ کجای متن مقاله یا متن جایگزین تصویر استفاده نشده است و تنها راه گوگل برای پیدا کردن این تصویر خواندن محتوای متنی قرار گرفته در تصویر بوده است. هنوز هم باورش سخته؟ یک مثال دیگه رو باهم بررسی کنیم.

ربات های گوگل کپشن درج شده در تصویر را ایندکس میکنند

کلمه “شکننده” در هیچ جایی از محتوای این مقاله درج نشده، حتی خود مقاله در عبارت “استراتژی محتوایی” یا “استراتژی محتوایی شکننده” جایگاهی ندارد ولی زمانی‌که به بخش تصاویر مراجعه می‌کنیم تصویر مورد نظر اولین پیشنهاد گوگل است.

وقتی تصویر از متن مهم‌تر است

اگر وابستگی محتوا به تصویر زیاد باشد، یا به بیان دیگر، با حذف تصاویر مفهوم صفحه تغییر کند؛ نحوه نمایش در نتایج جستجو نیز تغییر می‌کند. در چنین شرایطی گوگل گزیده‌ای از تصاویر موجود در صفحه را به کاربر نشان می‌دهد چرا که این محتوا نقش مهمی بر تصمیم گیری کاربر برای ورود به آن سایت دارد.

نمایش تصاویر مقاله در نتایج جستجو

شناخت هدف کاربر از جستجو به ما کمک می‌کند تا تعادل میان متن و محتوا را تعیین کنیم. به عنوان مثال در معرفی یک مکان گردشگری تصویر اهمیت زیادی برای مخاطب ما دارد و بهتر است تنوع و تعداد تصویر را تا جای امکان بالا ببریم. ولی در یک محتوای خبری یا علمی محتوای متنی اهمیت بیشتری دارد و نباید مفهوم آن وابستگی شدیدی به تصاویر داشته باشد.

در دوره‌های آموزشی آکادمی فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین توجه ویژه‌ای به شناخت هدف مخاطب و طراحی ساختار محتوا براین اساس داشته‌ایم. اگر به حوزه تولید محتوا علاقه‌مندید شرکت در دوره آموزش تولید محتوا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سخن پایانی؛ تصاویر، برگ برنده شما هستند

با توجه به اهمیت سئو و تاثیر محتوا بر آن، بیشتر کسب و کارهای اینترنتی توجه ویژه‌ای به تولید محتوای اختصاصی و باکیفیت داشته‌اند ولی هنوز بیشتر فعالان این حوزه تمرکز خود را بر روی متن گذاشته و زمان کمی برای طراحی تصاویر اختصاصی و هدفمند صرف می‌کنند. توجه به این خلاء محتوایی و تمرکز بر انتشار تصاویر اختصاصی و ارزشمند می‌تواند برگ برنده‌ی ما در این رقابت باشد.

این نکته را یادمان باشد که تعداد تصاویر، کیفیت مقاله را تعیین نمی‌کند. توجه به ماهیت محتوا، انتقال پیام به کاربر و ایجاد ارتباط معنایی با محتوا مهمترین مواردی هستند که در انتخاب تصاویر یک مقاله باید در نظر بگیریم.

نظر شما !!