تلاش قطر برای خرید بخشی از سهام شرکت نفتی «توتال» در عراق

به گزارش ایرنا به نقل از العربیه، سه منبع آگاه در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند که قطر در حال انجام مذاکرات برای خرید بخشی از پروژه های شرکت فرانسوی «توتال انرژی » در عراق است که ارزش آن ۲۷ میلیارد دلار است.

در این گزارش آمده است که بغداد امیدوار است تلاش برخی شرکت های انرژی غربی برای خروج از این کشور را متوقف کند.

یکی از منابع تاکید کرد که قطر تلاش می کند که تقریبا ۳۰ درصد از پروژه شرکت توتال را در دست بگیرد.

بر اساس این گزارش شرکت های انرژی معمولا ۱۰۰درصد پروژه ها را در اختیار نمی گیرند و ترجیح می دهند که با شرکت های دیگر سهیم شوند تا خطرات را کاهش دهند و اکنون برخی شرکت های نفتی به دلیل درآمد کم تلاش می کنند که عراق را ترک کنند.

در بخشی از این گزارش آمده است که شرکت فرانسوی «توتال انرژی» در سال ۲۰۲۱ توافقی مبنی بر ایجاد چهار پروژه عظیم انرژی در زمینه انرژی خورشیدی، گاز، برق و آب در جنوب عراق با بغداد امضا کرد.

بعد از امضای این توافق که ۲۵ ساله است امیدها برای ماندن شرکت های غربی در عراق بیشتر شد.

پیش از این شرکت های اکسان موبیل، شل و بی بی تلاش کردند که عملیات خود در کشور عراق را کاهش دهند.

توافق شرکت توتال با عراق پس از سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به بغداد در سپتامبر ۲۰۲۱ انجام شد و این پروژه برای فعالیت اولیه به سرمایه ای به میزان ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارد.

برخی منابع مطلع از این پروژه در فوریه ۲۰۲۲ به رویترز اعلام کردند که شروط این توافق که نه اکنون و نه پیش از این اعلام نشده است موجب نگرانی سیاستمداران عراقی شده است.

منابع رویترز سال گذشته اعلام کردند که اختلافاتی درخصوص شروط توافق وجود دارد و این امر ممکن است منجر به لغو توافق شود.

بر اساس این گزارش تا این لحظه نه فرانسوی ها و نه قطری ها این خبر را تایید نکردند.

یک مسئول عالی رتبه در وزارت نفت عراق نیز اعلام کرد که اطلاعی از برنامه شرکت انرژی قطر برای در دست گرفتن بخشی از پروژه توتال ندارد.

یک منبع به رویترز اعلام کرد که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق که به فرانسه سفر کرده است قرار است با رئیس شرکت توتال دیدار کند تا این بحران را حل کند.

دو منبع مطلع به این خبرگزاری اعلام کردند که شرکت انرژی قطر و توتال انرژی در حال انجام مذاکرات هستند و علیرغم اینکه تا کنون به توافق نهایی نرسیده اند اما در نهایت با هم توافق خواهند کرد.

نظر شما !!