توکن «شیبا ترون» کلاهبرداری است

شرکت امنیتی پک شیلد اطلاعیه‌ای در رابطه با توکنی با نام شیبا ترون (SHIBT) منتشر کرده است. به گفته این شرکت، پروژه شیبا ترون (ShibaTron) یک کلاهبرداری هانی‌پات است و کاربران نباید در آن سرمایه‌گذاری کنند زیرا قادر به فروش توکن خود نخواهند بود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل یوتودی، به گفته پک شیلد، کد قرارداد این توکن به نحوی نوشته شده است که فقط کاربرانی که در وایت‌لیست قرار دارند می‌توانند توکن‌های خریداری شده را بفروشند و سایر کاربران قادر به فروش و یا انتقال توکن‌ها نیستند.

این شرکت امنیتی به کاربران توصیه می‌کند از سرمایه‌گذاری و خرید هرگونه توکنی که توانایی کاربران در فروش یا انتقال را محدود می‌کند اجتناب کنند. گاهی اوقات توسعه دهندگان پروژه‌های کریپتویی پس از توزیع و فروش توکن‌ها توانایی برخی از کیف پول‌ها را در فروش در صرافی‌ها محدود می‌کنند.

تنها راه حل این مشکل و جلوگیری از سو استفاده جدی، فورک کردن کل این توکن‌هاست که با وجود غیرمتمرکز بودن پروژه و با توجه به تعداد هولدرهای آن تقریباً غیرممکن است.

با توجه به اطلاعات bscscan، توکن شیبا ترون ارزش بازاری ۱۳۰ میلیون دلاری دارد و تعداد هولدرهای آن به ۵۸۲۱ نفر می‌رسد که پروژه بزرگی برای چنین اکسپلویتی محسوب می‌شود. قیمت توکن SHIBT با رشد ۲۶۰۰٪ در شبانه‌روز گذشته به ۰.۰۱۳ دلار رسیده است.

علیرغم تمامی هشدارهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، کاربران بسیاری هنوز آلتکوین‌های خود را در این قرارداد با توکن شیبا ترون مبادله می‌کنند.

سواستفاده کلاهبرداران از هیجانات مقطعی و اخبارهای مرتبط با شرکت‌ها و افراد معروف تمامی ندارد. ساخت توکن در بستر شبکه BSC کار بسیار ساده‌ای است و افرادی که مطلع نیستند همواره در پروژه‌های پامپ و دامپی سرمایه خود را از دست می‌دهند. نمونه‌های این پروژه‌اه بسیار زیاد است. کلاهبرداری توکن بازی مرکب، از معروف‌ترین آنها است.

هشدارها را جدی بگیرید! در نگاه اول معلوم نیست کدام توکن کلاهبرداری است؛ اما برای آنکه تنها مطلع باشیم که از این نوع توکن‌ها در بازار کریپتو چقدر زیاد وجود دارد کافیست این لیست را تماشا کنید. در این بررسی دقیقا متوجه می‌شویم که به چه راحتی می‌توان در اینگونه توکن‌هایی که رشد نجومی پیدا می‌کنند اسیر کلاهبرداران شویم و سرمایه خود را از دست دهیم.

نظر شما !!