جهان درگیر کرونا،‌ ایران زیر چتر واکسن

همشهری: در حالی که در جهان، اروپا و آمریکا به کانون اصلی بحران کرونا تبدیل شده‌اند ایران با واکسیناسیون گسترده توانسته این بیماری را تا حد زیادی مهار کند. جدیدترین نتایج تحقیقات جامعه علمی دنیا حاکی از اثربخشی قابل توجه دوز سوم واکسن کرونا در مقابله با اومیکرون است. براساس اعلام آژانس امنیت سلامت انگلستان تزریق دوز سوم یا بوستر می‌تواند در ایجاد ایمنی بالا و مقابله با نوع حاد ابتلا به اومیکرون در افراد بالغ و سالمندان تأثیرگذار باشد.

آنها اعلام کرده‌اند که حدود 3ماه پس از دریافت دوز سوم، میزان بستری در بیمارستان در افراد بیش از 65سال، 90درصد کاهش خواهد یافت. این در حالی است که آمار ابتلا به اومیکرون هم در کشور ما شیب افزایشی کندی دارد و براساس اعلام وزارت بهداشت تا ظهر دیروز تعداد موارد قطعی مبتلا به کووید-۱۹ با واریانت اومیکرون به ۴۶۷ مورد در 22استان رسیده است. 5استان هم با بیشترین ابتلا در صدر قرار دارند؛ هرمزگان: ۱۲۲ مورد، تهران: ۸۵ مورد، خراسان رضوی: ۷۸ مورد، اصفهان: ۳۸ مورد و مازندران: ۳۶ مورد.

این در حالی است که انتظار از افزایش موارد ابتلا به اومیکرون بیش از این عدد بوده و در ابتدای شناسایی این ویروس در کشور، بسیاری از متخصصان نسبت به روند انفجاری ابتلا به این سویه جدید هشدار می‌‌دادند. البته حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معتقد است نباید نسبت به وضعیت کنونی و کمتر بودن موارد ابتلا به اومیکرون در کشور در مقایسه با سایر کشورهای درگیر با این سویه آفریقایی خوش‌بین بود.

او به همشهری می‌گوید: «تا همین چند روز پیش طبق داده‌های سازمان جهانی بهداشت، رتبه نهم را در موارد شدید ابتلا داشتیم و درگرفتن تست کرونا رتبه 116جهان به ما اختصاص داشت. هم‌اکنون، در دنیا، میانگین ابتلا، 65درصد افزایش پیدا کرده است و ایران 26درصد کاهش. در این میان ترکیه 75درصد در زمینه ابتلا رشد داشته است. اما این وضعیت نباید منجر به خوش‌بینی و عادی‌انگاری شود.» به‌گفته سوری هم‌اکنون هیچ مداخله دیگری به جز واکسیناسیون در مدیریت بیماری کرونا در کشور انجام نمی‌شود.

البته طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت رتبه ایران در واکسیناسیون 2دوز 84است و این یعنی 83کشور دیگر ازجمله تقریبا تمام کشورهای اروپایی و بیشتر کشورهای منطقه درصد بالاتری را کامل واکسینه کرده‌اند، این در حالی است که رعایت پروتکل‌ها هم زیر 50درصد رسیده و در مرزها افزایش موارد ابتلا گزارش می‌شود. او ادامه می‌دهد:« 130کشور جهان ازجمله کشورهای همسایه مانند ترکیه و عراق و پاکستان و امارات افزایش موارد ابتلا به کرونا دارند و این می‌تواند به نوعی هشدار آتش زیر خاکستر در صعودی شدن موارد ابتلا به کشور باشد که با عادی‌انگاری‌های رخ داده قابل پیش‌بینی‌ است.» سوری، البته به عوامل دیگری در افزایشی‌نشدن موارد ابتلا به اومیکرون هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در پاندمی دلتا و آلفا درصد بزرگی از مردم در پیک چهارم و پنجم درگیر بیماری شدند و موارد مرگ بالایی در افراد پرخطر و حتی عادی ثبت شد.

همچنین تأخیر در واکسیناسیون نسبت به سایر کشورها هم منجر شده تا مردم ایمن‌تر باشند.» به‌گفته او، نکته قابل توجه، همزمانی ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا با کروناست، برخی موارد ابتلا به کرونا ممکن است 2بیماری دیگر درنظر گرفته شود. به همین دلیل برای آنها تست انجام نمی‌شود و پیگیری و غربالگری صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل نباید از وضعیت کنونی ذوق‌زده شد و رعایت پروتکل‌ها و تکمیل دوز 2و 3واکسن‌ها می‌تواند تا حدودی تداوم وضعیت کنونی را رقم بزند.