حمله طرفداران بولسونارو به کاخ ریاست جمهوری و کنگره برزیل

هواداران ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری سابق برزیل روز یکشنبه به ساختمان‌های کنگره ملی (پارلمان)، دیوان عالی و کاخ ریاست جمهوری این کشور یورش بردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان از موانعی که در اطراف ساختمان کنگره ملی بر پا شده بود، عبور کرده و خود را به پشت بام آن رساندند.

پلیس برای مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

خبرگزاری برزیلی LUSA تایید کرد که صدها نفر از هواداران بولسونارو به ساختمان کنگره ملی یورش برده و خواستار مداخله ارتش برای برکناری لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا از ریاست جمهوری شدند.

بر اساس این گزارش، تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که صدها نفر از هواداران بولسونارو وارد ساختمان کنگره ملی که شامل سنا و مجلس نمایندگان است، شده‌اند.

هواداران بولسونارو هنوز پیروزی لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته‌اند و بعضی از آنان از سی‌ام اکتبر در مقابل مقر ارتش در برازیلیا تحصن کرده و خواستار مداخله نظامیان هستند.

به گزارش رویترز، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری برزیل هنگام حمله هواداران بولسونارو در کاخ ریاست جمهوری حضور نداشت و برای سفری رسمی به ایالت سائوپائولو رفته بود.

همچنین دیوان عالی و کنگره ملی نیز تا ماه فوریه در تعطیلات به سر می‌برند. به همین دلیل، نمایندگان و اعضای دیوان عالی در سر کار خود حاضر نبوده و افراد زیادی در ساختمان‌های این نهادها نبودند.

روز یکشنبه ۸ آبان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در برزیل برگزار شد و شهروندان این کشور همچنین برای انتخاب ۱۲ فرماندار کشورشان به پای صندوق‌های رأی رفتند.

لولا داسیلوا در دور دوم انتخابات موفق شد با کسب ۵۰.۸ درصد آرا در برابر ۴۹.۲ رقیب خود، بار دیگر رئیس جمهوری برزیل شود.

بولسونارو معروف به ترامپ برزیل در اولین سخنرانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری از پذیرفتن شکست در برابر داسیلوا خودداری کرد.

نظر شما !!