خارجی‌ها با مشکل مشابه لیگ ایران چه می‌کنند؟/ صدرنشینی لیگ ایران فعلا واقعی نیست!

به گزارش “ورزش سه” در پایان هفته بیست و ششم رقابت های لیگ برتر، امتیازات سپاهان و استقلال در شرایطی برابر شد که حتی تفاضل گل این دو تیم هم در عدد 24 مساوی شده است. وضعیت کم‌سابقه‌ای که حالا جدول مسابقات را به چالش کشیده است.

ماجرا از این قرار است که با اعلام سازمان لیگ پیش از شروع رقابت های این فصل، تعیین رتبه تیم های درتلاش برای کسب سهمیه و تیم‌های پایین جدول که گزینه سقوط به دسته پایین تر هستند، بر اساس بازی رو در رو خواهد بود و در ادامه اولویت با تفاضل گل بازی های رو در رو و پس از آن اولویت با تفاضل گل کلی و گل زده خواهد بود.

اما نکته‌ای که سازمان لیگ با در نظر گرفتن آن، جدول رده‌بندی مسابقات را اعلام می‌کند، مبنا قرار دادن تفاضل گل برای تعیین رتبه تیم ها تا پیش از پایان فصل است. موضوعی که باعث شده اکنون، استقلال با وجود شکست در دو بازی رفت و برگشت برابر سپاهان، به لطف گل زده بیشتر نسبت به طلایی پوشان، در صدر جدول رده بندی قرار بگیرد.

دلیل سازمان لیگ برای اعمال نکردن این قانون تا پیش از پایان مسابقات به موضوع شناوری بازی‌ها و تکمیل نبودن تمام بازی‌های رو در رو است. نکته‌ای که البته با نگاهی به جداول لیگ‌های معتبر اروپایی هم می‌شود آن را درک کرد که در ادامه می‌آید؛

در لالیگای اسپانیا، اولویت اول برای تعیین رتبه تیم‌ها، بازی رو در رو است و در جدول رده‌بندی هم تا پایان فصل، تفاضل گل ملاک می‌باشد.

در سری آ ایتالیا هم به مانند لالیگا، تعیین جایگاه تیم‌ها در جدول بر اساس بازی رو در رو است اما تفاضل گل تا پیش از پایان فصل، ملاک قرار گرفتن تیم‌ها در رده‌های مختلف است. به طور مثال در این فصل از رقابت‌ها تورینو هر دو بازی رفت و برگشت را برابر اودینزه پیروز شده اما در جدول رده‌بندی با وجود امتیاز برابر، به خاطر تفاضل گل در رده پایین‌تر قرار دارد.

اوضاع در لیگ جزیره به کلی متفاوت است و تفاضل گل و در ادامه گل زده، تعیین‌کننده جایگاه تیم‌ها در جدول رده‌بندی است که باعث شد جدول تاریخی فصل ۱۲-۲۰۱۱ ثبت شده و من‌سیتی با تفاضل گل بهتر نسبت به منچستر، قهرمان جزیره شود.

در لیگ یک فرانسه نیز برای تعیین رتبه تیم‌ها، اولویت با تفاضل گل، گل زده و در نهایت نتیجه بازی رو در رو است.

در بوندسلیگای آلمان هم به مانند انگلیس و فرانسه، تفاضل گل تعیین‌کننده جایگاه تیم‌هاست و بعد از آن نوبت به گل زده می‌رسد.

در لیگ اردیویسه هلند نیز، تفاضل گل و گل زده در اولویت برای تعیین رتبه تیم‌ها در جدول رده‌بندی قرار دارد.

نظر شما !!