دانشگاه "جانز هاپکینز" برشی از کیهان ارائه داد/ نقشه ای که امکان حرکت در عالم را فراهم می کند! (+فیلم و عکس)

عصر ایران ستاره‌شناسان در دانشگاه جانز هاپکینز یک نقشه تعاملی آنلاین خلق کرده اند که به کاربر اجازه می دهد از کهکشان راه شیری به سمت لبه قابل مشاهده عالم حرکت کند. دانشمندان با استفاده از داده های استخراج شده طی بیش از دو دهه از “نقشهبرداری آسمانی دیجیتال اسلون” (Sloan Digital Sky Survey)، موقعیت و رنگ های واقعی 200 هزار کهکشان را به تصویر کشیده اند. هر کدام از این کهکشان ها به صورت یک پیکسل در نقشه نشان داده شده است.

این نقشه تعاملی آنلاین از فضا با همکاری نیکیتا اشتارکمن (Nikita Shtarkman)، هنرمند و طراح سه بعدی، شکل گرفته و با ترکیب تمام داده های جمع آوری شده، محصول نهایی نه تنها از نظر علمی دقیق است، بلکه در دسترس مردم عادی نیز قرار دارد.

هدف این پروژه این است که عموم مردم زیبایی انکارناپذیر نقشه و مقیاس خیره کننده آن را تجربه کنند. این نقشه شامل کهکشان هایی است که از میلیاردها ستاره و سیاره شکل گرفته و هر کدام به صورت نقطه ای کوچک نشان داده می شود. به گفته بریس منارد، استاد دانشگاه جانز هاپکینز، فکر می کنم اکنون زمان آن فرا رسیده تا تصویر جدیدی از فضا ایجاد کرده و آن را با همه به اشتراک بگذاریم.

نقشه ای تعاملی که نمایانگر وسعت عالم است

اگرچه اخترفیزیکدانان در سراسر جهان سال هاست که این داده ها را آنالیز می کنند، اما هیچ کس از این فرصت استفاده نکرده بود تا نقشه ای که نمایانگر زیبایی عالم است را ترسیم کرده و آن را نه فقط برای دانشمندان، بلکه در اختیار همه قرار دهد.

تیم دانشگاه جانز هاپکینز با این ایده و طی همکاری با نیکیتا اشتارکمن، دانشجوی سابق علوم کامپیوتر در این دانشگاه، یک نقشه تعاملی، رایگان و در دسترس برای همه را ایجاد کرده که عالم را آن گونه که هست نشان می دهد و درک بهتری از موقعیت ما در کل عالم ارائه می کند.

این نقشه تنها برشی از عالم را به تصویر می کشد و هر نقطه در آن نمایانگر کل یک کهکشان است.

اطلاعات پروژه:

نام: نقشه عالم قابل مشاهده (The map of a understandable Universe)

توسعه دهندگان: ستاره شناسان دانشگاه جانز هاپکینز و نیکیتا اشتارکمن، هنرمند و طراح سه بعدی


تماشاخانه


ببینید| بازگشت پلیکان‌های مهاجر به پایتخت مکزیک




ببینید| بازگشت پلیکان‌های مهاجر به پایتخت مکزیک

logo-vid


ردیابی گوگرد در هوای تهران / اگر مازوت مقصر نیست پس مقصر کیست؟ (فیلم)


logo-vid
فیلم های دیگر

15 سال پیش در چنین روزی

نظر شما !!