درگذشت آخرین نفر از چهار ستاره کلاسیک فوتبال جهان

به گزارش ورزش سه، فوتبال پیش از ظهور مسی و کریستیانو رونالدو، چهار بت بزرگ داشته است: یوهان کرویف، آلفردو دی استفانو، پله و دیه‌گو مارادونا. با مرگ ستاره برزیلی، این چهار نفر برای همیشه علاقمندان به فوتبال را ترک خواهند کرد؛ در حالی که هر کدام به شیوه‌ای استثنایی فوتبال را در دوره خود به ورزشی مهم‌تر و جذاب‌تر بدل کردند.

آلفردو دی استفانو، آرژانتین (1926-2014)
این اسپانیایی- آرژانتینی، قدیمی‌ترین چهره این چهار نفر است و در سال 2014 در سن 88 سالگی درگذشت. دی استفانو از ریورپلاته آرژانتین شروع به کار کرد اما در رئال مادرید بود که تبدیل به یک چهره جهانی شد‌. او 11 سال پیراهن رئال را بر تن کرد و در 282 مسابقه‌ای که با لوس بلانکوس انجام داد، هشت لیگ و پنج جام قهرمانی اروپا به ارمغان آورد و  216 گل به ثمر رساند. او در سال‌های 1957 و 59، توپ‌ طلای اروپا را برده و مربی تیم‌هایی مثل والنسیا، رئال و ریورپلاته بوده است. او به نوعی اولین اسطوره فوتبال دنیا محسوب می‌شود.

یوهان کرویف، هلند (1947-2016)
این ستاره سابق آژاکس و بارسلونا هم در دوره فوتبال و هم در دوره سرمربیگری، چهره‌ای درخشان و استثنایی بوده است. کرویف سه توپ طلا 1971، 1973 و 1974 به دست آورده و در تاریخ فوتبال به عنوان یکی از انقلابی‌هایی بزرگ، چه در زمین و چه در مربیگری شناخته می‌شود. او روی نیمکت بارسلونا برای همیشه تاریخ تیم کاتالان را تغییر داد. کرویف به دلیل سرطان ریه در سال 2016 درگذشت.

دیه‌گو آرماندو مارادونا، آرژانتین (1960-2020)
دهه استثنایی فوتبال جهان از آرژانتین. او یک ستاره بی نظیر و تکرار نشدنی و یک یاغی در معمای کامل بود. بازیکنی که جام جهانی 1986 را به مثابه یک ارتش تک نفره فتح کرد و در این بین گلی مقابل انگلستان به ثمر رساند که یکی از بهترین گل‌ها و شاید بهترین گل تاریخ فوتبال محسوب می‌شود. مارادونا همچنین به خاطر قهرمان کردن ناپولی در ایتالیا افسانه‌ای شده است. او بعد از انتقال از بارسلونا به ایتالیا، این تیم منطقه فقیر جنوبی ایتالیا را به تنها عناوین تاریخ لیگ خود در سری آ 1986-87، 1989-90 رساند و تنها عنوان اروپایی آنها را با قهرمانی در جام یوفا 1989 به دست آورد. نقش او به عنوان یک فوتبالیست در زمین، فراتر از بازی فوتبال بود و به همین دلیل همواره به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال شناخته شده است. او دو سال پیش در همین روزها درگذشت.

پله، برزیل (1940-2022)
پله آخرین کابوی کلاسیک بزرگ فوتبال است که ما را ترک می‌کند. او در سن 82 سالگی بر اثر سرطان روده درگذشت و به یک سال حضور در بیمارستان پایان داد. افسانه فوتبال برزیل، با سه جام جهانی و عناوین بی شمار با سانتوس، اولین فوق ستاره جهانی فوتبال محسوب می‌شود. فوتبالیستی که تمام عناوین ممکن را در باشگاه و تیم ملی کسب کرده و از سوی فیفا به عنوان بهترین فوتبالیست قرن بیستم لقب گرفته است. یک برزیلی محبوب که به همراه محمد علی، سمبل‌های ورزش جهان در سال‌های دور محسوب می‌شوند.

نظر شما !!