در رقابت با استقلال و پرسپولیس، پیکان و سایپا/ آکادمی کیا، موفق‌ترین مجموعه فوتبال پایه ایران

به گزارش “ورزش سه”، مسئله فوتبال پایه و صحبت در خصوص توجه به رده‌های سنی پایین‌تر همواره به شکل کلیشه‌وار در بحث‌های فوتبالی وجود داشته است. این مسئله اگر به صورت باالفعل در بیاید بدون شک پیشرفت بزرگی در فوتبال بزرگسالان ایران رخ می‌دهد و نیروی جوان به باشگاه‌ها و لیگ ایران تزریق می‌شود.

پرونده چهار رده پایه لیگ برتر تهران تقریبا بسته شده و فقط بازی نهایی لیگ جوانان باقی مانده است. استان تهران سرآمد لیگ‌های پایه کشور محسوب می‌شود و به همین دلیل بسیاری از بازیکنان شهرستانی برای تحقق رویای خود به تهران می‌روند.

در لیگ‌های پایه تهران باشگاه کیا، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و خودروسازان سایپا وضعیت مطلوبی دارند و جزو تیم‌های خوب به حساب می‌آیند. تیم پیکان نیز که یکی از تیم‌های مهم و بازیکن‌ساز رده‌های پایه به حساب می‌آید در چهار رده سنی جزو پنج تیم اول بوده است. تمام لیگ‌های پایه تهران با ۱۶ تیم برگزار می‌شود.

در رده نونهالان تیم کیا بالاتر از رقبا به مقام قهرمانی رسید. آریا پارس و سایپا رده‌های دوم و سوم را در اختیار رفتند. در این لیگ سرخابی‌ها رتبه‌های اول را کسب نکردند و پرسپولیس با ۴۶ امتیاز ششم و استقلال با ۳۴ امتیاز سیزدهم شد. در این رده سنی از استقلال به دلیل تخلف صغر سنی ۲۲ امتیاز کسر شده است.

در یک رده سنی بالاتر، سایپا در یک رقابت سخت قهرمان نوجوانان شد. سایپا ۶۵ امتیاز کسب کرد و کیا که مدعی قهرمانی بود با ۴ امتیاز کمتر دوم شد. استقلال تهران با ۶۰ امتیاز در رده بعدی قرار گرفت. پس از آنها پیکان و پرسپولیس به ترتیب چهارم و پنجم شدند.

در رده سنی جوانان باز هم آکادمی کیا مدعی بود و در آخر قهرمانی را نیز در رقابت با استقلال و پرسپولیس به دست آورد. جوانان کیا با ۷۱ امتیاز اول شدند و پیش از برگزاری هفته آخر استقلال ۶۶ و پرسپولیس ۶۵ امتیازی است و باید دید در نهلیت کدام تیم دوم و سوم خواهند شد‌.

در نهایت، در رده امیدهای تهران استقلال و پرسپولیس با یکدیگر رقابت‌ داشتند که آبی‌پوشان با ۶۴ امتیاز قهرمان شدند، پرسپولیس با شش امتیاز کمتر نایب قهرمان شد و پیکان در رده سوم قرار گرفت. در این رده سنی کیا در لیگ برتر تیم ندارد.

سرمربی‌های سه تیم سرآمد لیگ برتر تهران و تیم قهرمان رده نوجوانان به شرح زیر است:

*استقلال:
نونهالان: امین منوچهری
نوجوانان: سبو شهبازیان
جوانان: سیاوش اکبرپور
امیدها: آرش برهانی

*پرسپولیس:
نونهالان: حسن خان محمدی
نوجوانان: فرزاد اشوبی
جوانان: مهدی عطالو
امیدها: محمود انصاری

*کیا:
نونهالان: هادی مهدوی کیا
نوجوانان: هادی مهدوی کیا
جوانان: مجتبی بوستانی

*سایپا:
نوجوانان: کامی سلسله

برترین گلزنان لیگ‌های پایه به شرح زیر است:

*نونهالان:
احسان بلوچ- ۲۹ گل (کیا)
محمدطاها  پناهی- ۲۰ گل (استقلال)

*نوجوانان:
امیرحسین محمودی-۲۰ گل (پرسپولیس)
امیرحسین امانی پور- ۲۰ گل (سایپا)
ابوالفضل حسنی- ۱۹ گل(استقلال)
اسماعیل آرخی- ۱۹ گل (فولاد کاوه)

*جوانان:
رضا میرزایان- ۲۸ گل (کیا)
آرش هاشمی- ۲۱ گل (پرسپولیس)
حسام اسکندری- ۱۸ گل (استقلال)

*امید:
کیوان صامتی- ۱۹ گل (مقاومت)
محمد مهدی قلاب دوز- ۱۵ گل (دنا صبا)

نظر شما !!