در فدراسیون هم خطا وجود دارد/ ضرب‌المثل جالب تاج: دیکته نانوشته غلط ندارد!

به گزارش “ورزش سه”، نشست هفتگی اعضای کارگروه ورزش حزب مؤتلفه اسلامی با حضور مهدی تاج رئیس و مهدی محمدنبی نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال و مشاور ورزشی وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

تاج در خصوص عملکرد تیم ملی و حواشی به وجود آمده در جام جهانی قطر گفت: تيم ملی فوتبال قسمتی از بدنه جامعه هر کشوری است که عملکرد آن می‌تواند در افزایش روحیه جامعه نقش بسزایی ایفا کند. اگر تيم ملی در هر مسابقه‌ای به ویژه میادین بين‌المللی، آسیایی، جهانی و المپیک پیروز شود، انرژی مثبت و شادی حاصل از آن در پیکر جامعه تزریق خواهد شد بر عکس شکست‌ها هم حال جامعه را بد می‌کند.

او در ادامه گفت: پس وظیفه تک تک بازیکنان تلاش در جهت افتخار آفرینی برای کشور است. بدیهی است سیاست‌بازان همیشه دنبال فرصت هستند تا طعمه‌های خود را از ميان چهره‌های مطرح خصوصا ورزشکاران انتخاب کنند به همین دلیل درگیر شدن بازیکنان در مسائل سیاسی می‌تواند آینده خود آنان را خراب کند. نکته مهم دیگر این که وقتی برخی از ورزشکاران درگیر و طعمه این سیاست‌بازان شوند، حرکاتی از خود نشان می‌دهند که خودشان نیز به آن کار اعتقاد ندارند و از عواقب‌ آن با خبر نیستند!

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به لزوم راه‌اندازی اتاق فکر در فدراسیون فوتبال گفت: قبول دارم که باید چنین مرکزی را داشته باشیم البته همین الان هم من، آقای نبی به عنوان نایب رئیس و دیگر همکاران در تصمیم‌گیری‌ها از مشورت و هم‌اندیشی افراد مختلف استفاده می‌کنیم با این وجود می‌پذیرم که دایره مشورت باید گسترده‌تر باشد.

تاج در ارتباط با لزوم تقویت برخی کمیته‌ها گفت: اینکه کم و کاستی‌هایی در عملکرد برخی از کمیته‌ها و دیگر ارکان فدراسیون وجود داشته باشد امر طبیعی است با این وصف دیکته نانوشته غلط ندارد. وقتی حجم کار بالا باشد امکان بروز خطا هم وجود دارد. کار در فدراسیون فوتبال با فدراسیون‌های دیگر متفاوت است. امروزه فوتبال تنها یک ورزش نیست بلکه این رشته در مباحثی چون صنعت، فرهنگ، تبلیغات، جامعه و حتی  سیاست تأثیر می‌گذارد لذا باید در پیگیری مسائل، تمام ابعاد آن در نظر گرفته شود.

رئیس فدراسیون فوتبال همچنین درباره قانون جدید کمیته انضباطی و اینکه گفته شده، جریمه‌های اعمال شده را خود بازیکن باید پرداخت کند، توضیحاتی ارائه داد و گفت: ما دیدیم اگر قرار باشد جور تخلف بازیکن را باشگاه بکشد و هر دفعه آن‌ها جریمه شوند نه تنها ورزشکار به خود نمی‌آید بلکه ممکن است ناهنجاری‌های بیشتری درست کند لذا به این نتیجه رسیدیم که از این پس هر بازیکنی جریمه شد باید آن را شخصا بپردازد، این امر باعث می‌شود تا ورزشکاران به خود آیند و حواسشان باشد که تخلف نکنند و در صورت تکرار با جرائم سنگین‌تری مواجه خواهند شد تا اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که چرا قرارداد مربیان خارجی غالبا به نفع آن‌ها و به ضرر فوتبال ما تمام می‌شود گفت: طبق مقررات فیفا هر مربی که دو ماه حقوق نگرفته باشد می‌تواند شکایت کند و باشگاه نه تنها باید مبلغ کامل قرارداد او را بپردازد بلکه مربی مذکور می‌تواند با دریافت مطالبات خود قرارداد را هم یک‌طرفه فسخ کند. مشکلات در پرداخت ارز به مربیان خارجی از دلایل اصلی شکایت آن‌هاست. تلاش داریم مسئله را به نوعی مرتفع کنیم تا مشکلاتی از این دست گریبان فوتبال ما را نگیرد.

رئیس فدراسیون فوتبال در ارتباط با حرفه‌ای شدن باشگاه‌ها گفت: آن‌ها باید موارد معین شده را رعایت کنند از جمله اینکه لازم است قرارداد با بازیکنان و مربیان شفاف و سقف بودجه آن‌ها مشخص باشد. مسائل فرهنگی و موارد دیگر هم در این مبحث دیده شده که ضرورت دارد تمام این موارد از شفافیت کامل برخوردار باشد. هر باشگاه استانداردها را رعایت کرد می‌تواند مجوز حرفه‌ای بگیرد. یکی دیگر از وظایف آن‌ها سازندگی و پرورش استعدادهاست که بعضا مورد غفلت واقع شده است. باشگاه‌ها اگر به جای هزینه چند صد میلیونی برای جذب دو بازیکن صاحب نام، این پول را صرف سازندگی و تیم‌های پایه خود کنند، آن وقت صاحب چند بازیکن صاحب نام خواهند شد، اما متاسفانه بیشتر باشگاه‌های ما نتیجه‌گرا شده و وظایف خود را در راه سازندگی و بازیکن‌سازی از یاد برده‌اند.

ایشان در باب ضعف عملکرد برخی از هیئت‌های استان هم گفت: اینکه در تعدادی از استان‌ها با ضعف عملکرد هیئت‌ها مواجه هستیم غیر قابل کتمان است به همین دلیل شخصا همه استان‌ها را زیر نظر دارم و از نزدیک پیگیر فعالیت آن‌ها هستم. سعی خواهیم کرد اگر تغییراتی در رأس هیئت‌ها انجام می‌گیرد به نفع فوتبال باشد.

تاج در رابطه با انجام بازی دوستانه تیم ملی با تیم‌های دیگر را درگیر پاره‌ای از مشکلات دانست اما در عین حال تأکید کرد امر مذکور نیز محقق خواهد شد و طبق تقویم فیفا انجام می‌شود.

نظر شما !!