در پشت صحنه برنامه «خندوانه» چه خبر است؟/ از تولد یلدایی رامبد جوان تا سوت آغاز رقابتی پرخنده

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قصه از چند سال پیش شروع شد، از وقتی که گروهی دست به کار شدند تا بهانه‌ای شوند برای تولید عنصر کمیاب این روزها، یعنی خنده. اسمش را هم گذاشتند «خندوانه». حالا این مجموعه که مدتی است سری جدید آن در حال پخش است، برای شب یلدا تدارک ویژه‌ای دیده است. این ماجرا باعث شد تا ما هم سری به پشت صحنه آن بزنیم تا ببینیم چه خبر است.

البته قبل از آن خوب است با هم مروری داشته باشیم به روندی که «خندوانه» در این سال‌ها طی کرده. این برنامه هر فصل با تغییرات زیادی همراه می‌شود، از حضور مهمان‌ها و بازیگر‌های جدید گرفته تا اضافه شدن آیتم‌هایی متفاوت برای جلب توجه همه مخاطبان با همه سلیقه‌ها. از جمله این آیتم‌ها می‌توان به بازی‌هایی که در هر فصل برای دورهم بودن مهمان‌ها طراحی شد مثل ادابازی، لباهنگ، نی نی رو و … اشاره کرد.

خوب است بدانید که در آخرین نظرسنجی رسانه ملی برای آبان ماه خندوانه به عنوان پربیننده‌ترین برنامه هم انتخاب شد. حالا بعد از گذشت هشت فصل از این برنامه شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در پشت صحنه آن چه خبر است؟

استودیوی جدید خندوانه جایی است حوالی برج معروف ایران یا همان برج میلاد خودمان. چند روز پیش که به آنجا رفتم بعد از گذشتن از راهرویی نسبتاً طولانی با اتاق‌ها و بخش‌های مختلف مثل گریم، لباس، هماهنگی و … به راهروی ورودی استودیو رسیدم.

همه سر جایی که باید باشند، بودند و در کنار کار جدی، آرامش و نظم، بازار شوخی و خنده هم بین اعضای گروه گرم بود. خلاصه کل گروه مشغول بودند تا بتوانند برای شب یلدا، ویژه برنامه‌ای که قولش را داده بودند را روی آنتن ببرند.

تا یادم نرفته بگویم که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضا‌های مختلف استودیو از مواردی است که در بدو ورود به مجموعه با چک کردن کلی شروع شد و در طول کار هم ادامه داشت.

در این سری همانطور که حتماً دیده‌اید، استودیو نسبت به قبل جمع و جور‌تر شده و به خاطر آن ویروس اسمش را نبر، تماشاچی‌های کم‌تری هم در برنامه حاضر می‌شوند. حتی در مقطعی دیگر از حضار استودیویی خبری نبود، اما بعد با بهتر شدن اوضاع‌و‌احوال کلی، باز هم بینندگان از نزدیک خندوانه را با هم دیدند و پیش بردند.

رامبد جوان

دیگه چه خبر؟

خب، برگردیم به همان راهرو و اتاق‌هایی که نظم آن‌ها در چشم می‌زد. در کنار اتاق عوامل و بخش‌های مختلف، فضای مخصوصی هم برای مهمانان برنامه که آن روز بخشی از کمدین‌های تازه نفس بودند، در نظر گرفته شده است. البته علاوه بر شرکت‌کنندگان خنداننده‌شو، اتاقی برای دیگر مهمانان هم وجود داشت، چون برای شب یلدا قرار است مهمانان تازه‌ای را در برنامه ببینیم.

هر طرف را که نگاه می‌کردم، گروهی سخت مشغول کار بودند. آن روز دست کم ۱۲۰ نفر در قسمت‌های مختلف حضور داشتند. همانطور که در اتاق‌ها سرک می‌کشیدم، رامبد جوان، سکان‌دار جناب خندوانه را دیدم. او در پشت صحنه هم مثل جلوی دوربین پر از انرژی و لبخند است. تا حدی که می‌توان گفت که از حول و حوش ساعت ۱۲ ظهر که من آنجا بودم تا حوالی ساعت ۶ بعد از ظهر همچنان می‌خندید و بقیه را هم شارژ می‌کرد.

بعد از سلام و احوال‌پرسی، سراغ کنج دیگری از استودیوی مستطیلی شکل بزرگ برنامه رفتم. تماشاگر‌ها مشغول هماهنگ شدن با یکی از بچه‌های تیم تولید بودند. ماجرا از این قرار است که همانطور که احتمالاً دیده‌اید بین برنامه شعرخوانی گروهی و موارد دیگری مثل تشویق و … وجود دارد، برای رسیدن به نتیجه هر چه بهتر لازم است تا حاضران اندازه‌ای با نظمی که باید برای این بخش‌ها داشته باشند، آشنا شوند. این همان هماهنگی است یکی از عوامل سخت مشغول آن بود.

رامبد جوان و جناب خان

رنگارنگ و یلدایی

یکی از اتفاقاتی که از همان اول بعد از طی کردن آن راهروی معروف چشم‌تان را حتما می‌گیرد، دکور و رنگ‌آمیزی است که آن هم تم یلدایی گرفته بود، جریانی که حال و هوای جالب و خوشایندی را به برنامه و فضا داده بود.

با گذشت حدود ۳ ساعت هنوز ضبط آیتم بعدی شروع نشده بود و از آنجا که قرار بود تا این بازدید در سکوت و بدون گفتگو برگزار شود، چاره‌ای نداشتم جز چرخیدن و چک کردن اتاق‌های همان طبقه. این بین درست وقتی هماهنگی با تماشاچی‌ها تمام شد، سری به آن‌ها زدم. با هم از برنامه‌ای گفتیم که هفت سال است روز و شب‌های پرخنده‌ای را رقم زد.

نرگس ۳۷ ساله از شهر همدان آمده بود و چشم‌هایش از خوشحالی و انرژی برق می‌زد. می‌گفت: برای دومین بار است که به خندوانه آمدیم. انرژی ما با حضور در برنامه خیلی بیشتر می‌شود، چون با خنداونه چند ساعتی از دغدغه‌های زندگی دور می‌شویم.

بعد از او هم مبینا جمالی که ۱۷ سال دارد و یکی دیگر از حضار برنامه است، از اینکه پای ثابت خندوانه بوده و هست، گفت و افزود: من از فصل چهارم به طور مرتب در استودیو حاضر می‌شدم و بیشتر بخش جناب خان و استند آپ کمدین‌ها را دوست دارم.

امیرحسین جعفری با ۱۹ سال سن از تهران هم گفت که بیشتر از ۲۰ بار در برنامه حضور پیدا کرده و در پشت صحنه اتفاقات جذابی را شاهد بوده. در واقع او از آن دسته تماشاگرانی است که علاوه بر جلوی دوربین، عاشق روندی است که قبل از شروع برنامه اتفاق می‌افتد؛ پشت صحنه و حس و حال متفاوتی که دیدنش لطف خودش را دارد.

داوران خنداننده شو

فائزه مجدآبادی هم درباره حضورش در خندوانه گفت: «در مقطعی حال خوبی نداشتم و دیدن برنامه خندوانه و حضور در پشت صحنه انرژی فوق العاده‌ای به من داد.»

یکی از تماشاگرانی که بار اول بود به استودیو می‌آمد هم معتقد بود که از نزدیک همه چیز جذاب‌تر از آن چیزی است که در تلویزیون دیده. عرفان مرادی ۲۴ سال دارد و از شروع سری جدید خنداننده شو هم پر از خوشحالی است.

در بین تماشاگر‌ها محمدجواد مظفری ۳۷ ساله از قائمشهر هم گفت: من در این چند سال برای حضور تصمیم نگرفته بودم و امسال به عنوان تماشاگر تماس گرفتم و خیلی زود دعوت شدم. تجربه جالبی برای من بود چراکه حضور ما همزمان با ویژه برنامه شب یلدا و افتتاحیه خنداننده شو شد.

مهمان ۵۵ ساله برنامه هم گفت که به اصرار دخترش آمده تا ضبط این برنامه را از نزدیک تجربه کننند؛ اما نکته جالب حضور دختر خانم ۲۳ ساله بود که بیشتر از ۳۰ بار در برنامه خندوانه حضور پیدا کرده بود. او فصل قبل را هم بیشتر دوست داشت.

آقای گل محمدی ۵۰ ساله هم می‌گفت: من خیلی زود شاد نمی‌شوم، اما با حضورم در پشت صحنه تجربه خوبی را داشتم و با توجه به بیماری که دارم این برنامه‌ها برایم خوب است.

در ادامه، سراغ سعید امیر ساعی دستیار کارگردان خنداونه رفتم و گفتگویی کوتاه با او داشتم. امیرساعی درباره همکاری با برنامه خندوانه گفت: من از فصل دوم برنامه به گروه اضافه شدم و هفتمین فصلی است که کنار عوامل هستم. در طول این سال‌ها از آقای جوان به عنوان یکی از حرفه‌‌ای‌ترین برنامه سازان یاد گرفتم و احترام متقابل که در گروهشان بوده از دیگر دلایلی است که این همکاری ادامه دار شد. 

وی درباره خاطره تلخ و شیرین خود در خندوانه اظهار کرد: تجربه تلخ یادم نمی‌آید، هر روز خندوانه یک تجربه جدید و دلنشین بوده و هر کدام آن‌ها لحظات شیرینی برای من داشت.

امیرساعی عنوان کرد: از فصل چهارم که مسابقه ادابازی را شروع کردیم، فاصله من با استودیو زیاد بود و مجبور بودم از بالکن کنار همکاران صدا و موسیقی صدای خودم را به استودیو برسانم. آقای جوان پیشنهاد دادند که یک میکروفن بگذاریم تا صدا به استودیو برسد. بعد از مدتی دیدم صدای من در پخش استفاده می‌شود.

وی گفت: در بخش‌های مختلف برنامه خندوانه عوامل تلاش کردند آیتم‌های جدید تولید شود و مسابقه‌هایی مثل ادابازی و استد آپ کمدین را طراحی کند و این در برند سازی خندوانه تاثیر زیادی داشته است.

جناب خان در خندوانه

فصل سوم خنداننده‌شو

در همین بین و گیرودار صحبت‌ها بعد از لحظاتی صدای شاه حسینی معروف خندوانه برای هماهنگی به گوش رسید و ضبط بخش دیگری از برنامه با صدای خانم امیرساعی شروع شد.

از ظاهر برنامه معلوم بود که خندوانه در شب یلدا، با افتتاح یک ویژه برنامه به خانه‌های مردم می‌رود. کمدین‌های برتر دو فصل قبل هم آنجا بودند و با خندانننده‌های جدید مشغول تبادل تجربه. میثم درویشان پور و ابوطالب حسینی در این فصل از مسابقه از مربیان خنداننده شو هستند. همه این‌ها نشان می‌داد که فصل جدید خنداننده شو از همین یلدا شروع می‌شود.

داوران این فصل هم جالب هستند و از چهره‌هایی اند که خودشان جزو طنازان دوست‌داشتنی‌اند؛ امیرمهدی ژوله، حسن معجونی و رامبد جوان قرار است که در طول این فصل اجرای ۲۰ شرکت کننده را در ۵ مرحله داوری کنند.

اما قصه به اینجا ختم نمی‌شود و آیتم‌های جذاب خندوانه هم انگار به بلندای شب یلدا هستند. از اجرای موسیقی بابک افرا، استندآپ علی صبوری و خوانندگی جوان مستعد عصر جدید گرفته تا شیطنت‌های جناب خان و … فقط بخش‌هایی از ویژه برنامه شب یلدا خندوانه‌اند. برنامه‌ای که امشب آن را می‌توانید تماشا کنید.

جشن تولد یلدایی

در بخش دیگری از ماجرا‌های پشت صحنه عوامل در تدارک یک تولد بودند. تولد کارگردان و مجری برنامه یعنی همان رامبد جوان که نزدیک ضبط آیتم بعدی مدام از این طرف به سمت دیگر سر می‌زد. همان موقع ضبط شروع می‌شود و شاه حسینی شوخی شوخی، اما جدی همراه با یک کیک راهی دکور می شود. این شروع جشن تولد یلدایی برای رامبد جوان است. در ادامه هم جوان از همه همکارانش به خاطر همراهی در این سال‌ها تشکر می‌کند. این‌ها پیشگویی‌هایی هستند که کامل آن را خودتان باید در برنامه ببینید.

بعد از این تولدبازی وقفه‌ای بین کار داده می‌شود تا گروه برای آیتم بعدی و ضبط آن آماده شوند. از طرفی تماشاگر‌ها هم کمی این طرف و آن طرف می‌شوند تا خستگی از تنشان در برود.

خنداننده شو

کمدین‌های تازه نفس وارد می‌شوند!

در ادامه بعد از ضبط چند آیتم در استودیوی خندوانه که پر است از کاغذ‌های طلایی و جادویی، نوبت می‌رسد به ضبط بخش خنداننده‌های تازه وارد و پر امید و آرزو. ۲۰ شرکت کننده خنداننده شو بعد از چند بار تمرین و هماهنگی با مربی‌هایشان وارد استودیو بزرگ خندوانه می‌شوند تا جوانمردانه یا شاید هم ناجوانمردانه با هم رقابت کنند. رقابتی که از اول دی ماه شروع می‌شود و باید دید این بار قرار است باعث معرفی چند نفر به دنیای طنز و لبخند‌ شود.

نظر شما !!