دلسوزانه و آگاهی بخش، مورایس و مصاحبه‌ای برای همیشه/ فوتبال سیاه  سفید و ستاره‌هایی که جهانی نمی‌شوند

به گزارش “ورزش‌سه”، ژوزه مورایس حالا چندمین ماه مربیگری خود را در تیم ایران سپری می‌کند. در فاصله تعطیلات لیگ برتر و اردوی طلایی پوشان اصفهانی در تهران گفتگویی با مربی پرتغالی و شناخته شده این تیم داشتیم و درباره موضوعات مختلف گفتگو کردیم.
این مصاحبه که در آن از چگونگی قبول هدایت سپاهان، ارتباط با محرم نویدکیا، ستاره های جدا شده از تیم، نفرات مورد نظر برای آینده سپاهان صحبت به میان آمده را ادامه بخوانید. یکی از نکات جالب این مصاحبه توجه ویژه سرمربی پرتغالی تیم فوتبال سپاهان به زیرساخت‌های لیگ برتر و همینطور دو موضوع اساسی آن است که سبب شده کیفیت فوتبال ایران پایین‌تر از چیزی که باید باشد به نظر برسد.

مشروح این مصاحبه را در ادامه بخوانید…

*شما در شرایطی کار در سپاهان را قبول کردید که محرم نویدکیا به عنوان یکی از اسطوره های تیم تصمیم به جدایی گرفته بود. چطور متقاعد شدید در چنین شرایطی هدایت سپاهان را قبول کنید؟
ژوزه مورایس- درباره تاریخ باشگاه سپاهان باید بگویم که سپاهان یک باشگاه بزرگ و با سابقه است. می‌دانستم یکی از باشگاه‌های بزرگ ایران است که دو رقیب تهرانی را نیز به دنبال دارد. وقتی دعوتنامه را از سوی باشگاه دریافت کردم، در وهله اول به این فکر کردم که چطور زندگی را با سپاهان در ایران آغاز کنم، چون شکی نداشتم که باشگاه سپاهان سودای قهرمانی را در سر دارد و می‌خواهند در لیگ قهرمانان آسیا هم شرکت کنند. به هر حال عقبه تیم برایم مشخص بود. همیشه سعی می‌کنم در تیمی مربیگری را ادامه بدهم که به دنبال عناوین قهرمانی باشد. وقتی دعوت را پذیرفتم اول از هر چیزی میخواستم با تیم فوتبال سپاهان احساس آرامش و راحتی داشته باشم و این آسایش و راحتی از سوی باشگاه سپاهان به نحو احسن ارائه شد.

*آمدنتان به تیم کمی مرموزانه بود. 
ژوزه مورایس- آمدنم به سپاهان مرموزانه نبود. دعوتنامه به من داده شد و من آن را پذیرفتم. در وهله اول به دنبال این بودم که چه کاری می‌توانم برای سپاهان انجام بدهم و احساس می‌کنم کاری که انجام می‌دهیم برای قهرمانی باشد. می‌خواهم انرژی‌ای برای تیم بگذارم که روحیه قهرمانی را برای تیم به ارمغان بیاورد، چون این روحیه قهرمانی فقط نباید از سمت مربی باشد که باید از سوی بازیکنان و کسانی که تیم را سازماندهی می‌کنند هم دیده شود. دنبال رسیدن به این هدف هستم و خودم را چه از نظر ذهنی و چه فنی به چالش می‌کشم. می‌خواهم به بهترین شکل کارم را در سپاهان انجام بدهم. مردم در اصفهان وقتی صحبت می‌کنند خیلی پرانرژی هستند. اشتیاق اعضای هیئت مدیره و باشگاه هم زیاد بود و این اشتیاق برای پذیرفتن من خیلی برایم ستودنی بود و این شد که تصمیم گرفتم بمانم.

*شما در برهه‌‍ای هدایت تیم را برعهده گرفتید که سپاهان پس از دو فصل با محرم نویدکیا نتوانسته بود قهرمان شود و با توجه به جدایی چند بازیکن کلیدی‌اش هم در شرایط اصلا خوبی قرار نداشت.
ژوزه مورایس- همه باشگاه‌ها لحظات و موقعیت‌هایی داشته‌اند که نیاز به سازماندهی دوباره دارند. ما هم می‌خواستیم سازماندهی کنیم. برای اینکه به سطح بالاتری برسیم. هر تیمی موفقیت‌هایی دارد و باید به این فکر کنیم که به موفقیت‌های بعدی دست پیدا کنیم. باشگاه سپاهان هم همینطور بوده است. باشگاه سپاهان در پس زمینه خودش به موفقیت‌هایی رسیده و هدف این است که آن موفقیت‌های سابق دوباره تکرار و افزوده شوند.

*آیا با محرم نویدکیا ارتباط داشته اید؟
با میگل ( یکی از دستیاران پرتغالی سپاهان که در دو فصل گذشته هم دستیار محرم نویدکیا بود) درباره‎ او صحبت کردم. میگل چیزهای خیلی خوبی درباره او گفت. نه تنها از بعد شخصیتی که چقدر نویدکیا شخصیت خوبی دارد، بلکه اقدامات قبلی ایشان هم میگل درمورد آنها به من گفته است. من احترام زیادی برای آقای نویدکیا قائل هستم. با اینکه حضوری نتوانسته‌ام ایشان را ملاقات کنم. ایشان در زمان خودشان سعی کرده‌اند بهترین را ارائه بدهند. کسانی که هم قبل از محرم نویدکیا هم بوده‌اند، تلاش خودشان را برای بالا بردن سپاهان انجام داده‌اند. اما به عنوان یک اسطوره خیلی خوب است که از محرم نویدکیا یاد می‌شود. برای او احترام خیلی زیادی قائلم. نتوانسته‌ام او را ببینم ولی همیشه با روی باز از او استقبال می‌کنم. می‌دانم با وجود اینکه سال قبل هم نتوانستند قهرمانی را برای تیم رقم بزنند ولی بهترین خودشان را ارائه کرده‌اند.

*پس از پایان فصل برخی از بازیکنان کلیدی سپاهان نظیر سجاد شهباززاده، گئورگی گولسیانی، سروش رفیعی، دانیال اسماعیلی فر، رضا میرزایی و … جدا شدند و به تیم‌های رقیب پیوستند. شما در جریان این جدایی ها بودید و تلاشی برای نگه داشتن این بازیکنان انجام دادید؟
ژوزه مورایس- من همیشه سعی کرده‌ام تا بازیکنان خوب را در تیم نگه دارم، اما همیشه تفاوتی بین خواسته بازیکن و باشگاه هست. در پنجره نقل و انتقالات فوتبال همیشه یک بحث رقابتی وجود دارد. بازیکن بهترین انتخاب را برای آینده خود می‌خواهد و باشگاه هم سعی می‌کند با پرداختی‌هایی که می‌تواند داشته باشد نظر یک بازیکن را به ماندن جلب کند. این موضوعی است که باید در خلال یک فصل بررسی شود. بله من دیر به تیم ملحق شدم. تصمیم من برای آمدن ماه جولای بود. تصمیمی که می‌شد برنامه‌ریزی شود ولی نقل و انتقالات باید بین ماه می و آوریل برنامه ریزی می‌شد. من باید به ترکیب تیم نگاه می کردم تا بازیکنی بماند یا باشگاه را ترک کند. در پایان فصل بازیکن انتخاب‌های زیادی برای رفتن و ماندن دارد و این تصمیم‌گیری برای باشگاه یک مقدار چالش برانگیز می‌شود. بله یک سری بازیکنان را می‌خواستم که باشند ولی شانس صحبت کردن و نگه داشتن آنها را نداشتم، چون آنها از قبل رفته بودند. باز هم می‌گویم روی آنهایی که بعدا رفته‌اند هم می‌توانیم حساب باز کنیم. چون سپاهان تیمی بزرگ و سازمان یافته با افرادی است که بسیار مسئولیت پذیر هستند و کار خودشان را به خوبی انجام می‌دهند تا به رشد سازمانی مورد نظر دست پیدا کنند. من همیشه می‌خواهم ثبات تیمی را داشته باشم. بهترین را برای باشگاه می‌خواهم و با وجود اینکه دیر به باشگاه اضافه شدم توانستم آرامش و امنیت روحی را به بازیکنان بدهم. در واقع باشگاه سپاهان باشگاه خوبی برای بهترین‌هاست تا اینجا با من کار بکنند و بتوانیم بهترین عملکرد را ارائه بدهیم.

*شما در مسابقات شروع خوبی داشتید ولی به یکباره تیم دچار افت شدیدی شد. دلیلش چه بود؟
ژوزه مورایس- فکر می‌کنم بتوانیم فصل را تا اینجا به شکلی که مطلوب ماست آنالیز بکنیم. یک سری بازی‌ها با رقبایی که برای قهرمانی می‌جنگند برگزار کردیم. هیچ وقت هم آسان نبوده در لیگی جدید با بازیکنانی جدید کار کنید. در وهله اول من طرز فکرم این بود که تیمی درست کنم با بازیسازی و کیفیت خوب. ترکیه که بودیم یک زمین چمن تمرینی خیلی خوب را آنجا داشتیم که توانست کیفیت بازی ما را در آنجا بالا ببرد، اما چیزی که من فکر می‌کنم در ایران مشکل ساز شده زمین‌های چمن لیگ برتر است که کیفیت لازم را ندارند. ما بازی اول که در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال بازی کردیم، نمی‌گویم چمن کیفیت فوق‌العاده‌ای داشت ولی حداقل مطلوبیت کیفیت را داشت و قابل قبول بود، اما از بازی دوم به بعد متوجه شدیم که زمین بازی‌های ایران کیفیت لازم را ندارد و ما به مشکل خوردیم. در واقع این روند ادامه پیدا کرد و متوجه شدیم بیشتر تیم‌هایی که می‌خواهند با حالت تدافعی بازی کنند، فرصت و شانس بیشتری نسبت به تیم‌هایی دارند که با ضرب کم می‌خواهند بازی را انتقال بدهند. به خاطر شرایط چمن استادیوم‌ها عموما تیم‌های غالب به مشکل می‌خورند و نمی‌توانند بازی مدنظرشان را به اجرا بگذارند. بر این باورم که فدراسیون فوتبال ایران باید کیفیت چمن‌ها را ارتقا دهد و تدبیری برای آنها اندیشیده شود. با این شرایط تیم‌ها بیشتر به ضربات آزاد و ضربات کرنر روی می آورند. این هم به خاطر این است که زمین کیفیت لازم را ندارد و تیم‌ها به این تاکتیک روی می‌آورند تا با این ترفند و البته با کمی شانس به دنبال بردن باشند. این یکی از مسائلی است که در ایران به آن برخورده‌ایم و باید حل شود.

*شما چهار بازیکن خارجی اضافه کردید و در کنار بازیکنان دیگر قرار دادید. آیا فکر می‌کنید در موقعیتی قرار دارید که تغییرات زیادی را در پنجره زمستانی برای سپاهان به همراه داشته باشید؟
ژوزه مورایس- همانطور که قبلا گفتم هدفم ایجاد ثبات در تیم است. به اینکه بخواهم در ترکیب تیمم به خصوص در نیم فصل تغییرات ایجاد کنم خیلی فکر نمی‌کنم. ما برای یکی دو بازیکن با کیفیت درهای باشگاه را به روی آنها باز می‌گذاریم که بخواهند به ما ملحق شوند؛ البته بدون اینکه بخواهیم بازیکنی را از دست بدهیم یا به فکر جدا شدن بازیکنی از تیم باشیم.

*در چه پست‌هایی سپاهان به دنبال جذب بازیکن است؟
ژوزه مورایس- در تمام پست‌ها به این موضوع فکر می‌کنیم. البته پیش از هر چیزی مد نظر ما بازیکن با کیفیت است تا اینکه بخواهیم به پست بازیکن فکر کنیم. این را هم متوجه هستیم که باید در پست گلزنی بازیکن با کیفیت به تیم دعوت کنیم و هر کسی بتواند کیفیت مدنظر ما را داشته باشد، می‌تواند به تیم اضافه شود. البته این‌ها چیزهایی طبیعی هستند که در فصل نقل و انتقالات می‌تواند برای هر تیمی رخ بدهد. ما به صورت یک تیم گل‌های زیادی را زده‌ایم و باید اینجا این نکته را هم یادآور بشوم که گل زدن یک اتفاق انفرادی نیست که از سوی یک شخص رخ بدهد؛ گل زدن یک کار تیمی است و من از کار تیمی بازیکنانم در راستای گل زدن ابراز رضایت دارم. در کل اگر بخواهم صحبت کنم در حال حاضر از شرایط تیم رضایت دارم و به این موضوع هم فکر نمی‌کنم که در پنجره نقل و انتقالات تغییراتی ایجاد کنم. نگران این موضوع هم نیستم. من بدون فکر کردن به اتفاقات پنجره زمستانی کارم را ادامه می‌دهم. اما ما به دنبال یک استعدادیاب هستیم که بازیکنان مستعد را برایمان پیدا کند. باز هم می‌گویم که نگران پنجره نقل و انتقالات نیستیم چون فکر می کنم با همین بازیکنان با کیفیتی که داریم و می‌دانند چگونه کارشان را انجام بدهند، می‌توانیم ادامه بدهیم.

*در مقطعی از فصل زمزمه‌هایی درباره جدایی شما از سپاهان ایجاد شد؟ آیا فصل آینده نیز شما را در سپاهان و ایران خواهیم دید؟
ژوزه مورایس- همانطور که قبلا گفتم من شخصیت با ثباتی هستم. قرارداد من سه ساله است و هدف من همکاری سه ساله با سپاهان است. قصد دارم اعتمادی که به من شده را با کسب عناوین قهرمانی برگردانم و تا جایی که می‌توانم این روند را طی خواهیم کرد. یک سری کارهایی را باید انجام بدهم. من قرار است به همان نحو اعتمادی که به من شده را برگردانم و تا آخر این فصل با تیم باشم.

*درباره عملکرد تیم ملی ایران تحت هدایت کارلوس کی‌روش صحبت کنید. عملکرد ایران را چطور دیدید؟
ژوزه مورایس- می‌دانید من مربی تیم ملی نیستم و نمی‌توانم در این مورد صحبت کنم. این اصول من است وقتی در جایگاهی نیستم، در موردش صحبت نکنم. اما اگر در مورد عملکرد تیم از من بپرسید در بازی اول مقابل انگلیس بازی خیلی سختی بود و بازی اول هم بود. در بازی دوم بازی مدیریت شد و تیم رو به جلو حرکت کرد. در بازی سوم باید تصمیم گیری نهایی انجام می‌شد؛ برای حداقل گرفتن تساوی در برابر یک تیم بزرگ، یک تیمی که سازماندهی خوبی داشت. تیم ایران اگر کمی خوش شانس بود و می‌توانست نتیجه لازم را بگیرد، می توانست به مرحله بعدی برود. خب از آن طرف هم کارلوس کی‌روش وقت کافی را نداشت و دیر به تیم اضافه شد. بازیکنان لژیونر هم دیر به تیم اضافه شدند. یک هفته قبل از مسابقات به تیم اضافه شدند. در واقع حضور تیم ایران حضور خوبی بود و از شرایط با توجه به کمبود وقت بهره لازم را بردند ولی برای یک بازی تیمی لازم است که تیم‌ها بیشتر در کنار هم باشند، چیزی که در مورد تیم ملی ما (تیم ملی پرتغال) هم دیده شد، اما تیم ملی ایران کیفیت لازم را دارد ولی متاسفانه دنیا نتوانست این کیفیت را ببیند و دیده نشد. بازیکنانی در ایران داریم که به لیگ‌های قطر و لیگ‌های عربی دیگر رفته‌اند؛ تعداد کمی بازیکن هم داریم که در لیگ های اروپایی هستند؛ مثل لیگ آلمان، پرتغال، دسته یک انگلیس و دسته‌های پایین تر اروپا. این‌ها بازیکنانی هستند که کیفیت لازم را برای تیم ایران به ارمغان آوردند  ولی به طور کلی بازیکنان در ایران به دو دلیل در دنیا دیده نمی‌شوند.

*این دو دلیل را توضیح می‌دهید؟
ژوزه مورایس- یکی از دلایل کیفیت زمین‌های ایران است که اجازه نمی‌دهد بازیکن تصمیم گیری خودش را در آن واحد در زمین پیاده کند و کیفیتش را نشان بدهد. چرا که با این وضعیت زمین‌ها در ایران کارهایی که بخواهیم بکنیم مثل دریبل، پاس‌های سریع و کوتاه، کنترل، ارسال و .. آن کیفیت لازم را ندارد. بازیکنی که بخواهد با یک ضرب کار کند باید توپ را کنترل کند و بعد تصمیم گیری کند. همین وقفه باعث می شود در تصمیم گیری خلل وارد شود و توپ را به راحتی از دست بدهد. این زمین فوتبال است که اجازه نمی‌دهد بازیکنِ با کیفیت خودِ واقعی‌اش را نشان بدهد. ما یک سری استعدادیاب‌ها در سراسر دنیا داریم که وقتی بازیکن را به این شکل می‌بینند مردد می‌شوند که این بازیکن واقعا خوب است یا نه. چون بازیکن خود واقعی‌اش را نمی‌تواند در زمین چمن نشان بدهد.

سرمربی سپاهان سپس دلیل دوم دیده نشدن بازیکنان ایرانی را اینطور تشریح کرد:
ژوزه مورایس- موضوع دوم اینکه در واقع پخش تلویزیونی یعنی بخشی که ساز و کار اصلی دیده شدن بازیکنان است و می‌تواند کاری کند که بازیکنان دیده شوند، در ایران خوب نیست. کشورهایی هستند که به دنبال بازیکنان با کیفیت هستند و می‌خواهند بدانند بازیکنان در لیگ خودش چه وضعیتی دارد، ولی متاسفانه چون ایران یک سری وسائل با کیفیت دیده شدن را ندارد، به عنوان مثال من اگر بخواهم از یک کشور دیگر مثل پرتغال بازیکن جذب کنم، نمی‌توانم آن بازیکن را ببینم. بازیکنان زیادی هستند که اطلاعاتی درباره آنها نداریم. در حالی که به طور ذاتی بازیکنان با کیفیتی هستند. مثل شریفات که در آتن بودند و بازیکن بسیار با کیفیتی بود و به دنبالش بودیم (مربوط به گذشته). همچنین در تیم ما بازیکنان خوبی داریم مثل یاسین و … ولی نمی‌خواهم اسمشان را بیاورم چون نمی‌خواهم آنها را از دست بدهم ( باخنده). بازیکنان با کیفیت دیگر زیادی هم هستند که عمر فوتبالی آنها رو به پایان است مثل فرشاد، مثل دانشگر که خیلی کیفیت دارد، ولی نمی توانند دیده شوند. بله بازیکنانی مثل عزت اللهی، طارمی، کریم انصاری فرد و … در خارج دیده می شوند چون آنجا پخش تلویزیونی کیفیت لازم را دارد ولی بازیکنانی که ما در تیم‌مان داریم، بازیکنانی که جوان هستند ولی کیفیت لازم را دارند مثل آریا (یوسفی) ، یا یاسین (یاسین سلمانی) و … بازیکنانی هستند که به خاطر دیده نشدن و البته کیفیت زمین‌های ایران نتوانسته‌اند کیفیت لازم خودشان را داشته باشند و نشان بدهند.

نظر شما !!