دلیل انتخاب لایت فارکس توسط تریدرهای ایرانی

لایت فارکس

یکی از بروکرهای خوش سابقه و قدیمی فارکس که از سال 1384 مشغول به ارائه‌ی خدمات کارگزاری بوده، لایت فارکس نام داشته که تا همین چندی پیش، افتتاح حساب در آن توصیه نمی‌شد. این عدم توصیه به دلیل کمبود اعتبار یا مشکل از سمت بروکر نبود، بلکه به دلیل کارمزدهای نسبتا بالا و سبد معاملاتی کوچک در مقایسه با سایر بروکرها بود. مدتی قبل، لایت فارکس با بازسازی برند خود، حساب‌های معاملاتی جدیدی را ارائه کرد که توانست مجددا راه خود را به لیست بهترین بروکرهای فارکس باز نماید. برای اطلاع از آخرین تغییرات در شرایط معاملاتی بروکر لایت فارکس می‌توانید برروی لینک کلیک نمایید.

دلیل انتخاب لایت فارکس توسط تریدرهای ایرانی

لایت فایننس

تیم مدیریتی جدید در اولین گام، نام برند را به لایت فایننس تغییر داد و حوزه‌ی فعالیت کارگزار را بسیار گسترده‌تر از قبل نمود. از جمله خدمات اضافه شده به این کارگزاری، می‌توان به لیست بلند بالای رمزارزهای قابل معامله در حساب‌های لایت فایننس اشاره کرد. تغییرات مدیریتی و خدمات این کارگزاری باعث شد تا مجددا در لیست بهترین بروکرهای فارکس فعال در ایران قرار بگیرد. ناگفته نماند که مهمترین تغییرات این کارگزاری، کاهش کارمزدهای دریافتی به میزان حداقل 60 درصد بود.

بررسی اعتبار لایت فارکس

کارگزاری لایت فارکس نه تنها برای شعبه‌ی اصلی خود رگولاتوری معتبر اروپایی CySec قبرس را دریافت کرده، بلکه برای مناطقی از جمله ایران، رگولاتوری سنت وینسنت را نیز دریافت کرده تا در کنار سابقه‌ای نزدیک به دو دهه، یکی از معتبرترین بروکرهای فعال در ایران باشد. بدین ترتیب، نه تنها این کارگزاری معتبر است، بلکه در حقیقت یکی از معتبرترین بروکرهای فعال در ایران بوده که خدماتی در سطح جهانی را به مشتریان ایرانی ارائه کرده است.

حساب های معاملات

مهمترین تغییر ساختاری لایت فایننس نسبت به لایت فارکس، معرفی سه حساب کاملا جدید بود که در آن، نه تنها میزان کارمزدها به شدت کاهش یافته بود، بلکه مبلغ حداقل دیپازیت نیز کاهش یافت و در کنار آن نیز یکی از بهترین سبدهای معاملاتی فارکس در اختیار مشتریان قرار گرفت. جالب است بدانید که لایت فارکس اولین بروکری بود که مفهومی با نام حساب سنت را ارائه کرد تا مشتریان تازه کار بتوانند با کمترین میزان سرمایه، تجربه‌ای کاملا واقعی از حساب‌های معاملاتی فارکس را بدست آورند. در حال حاضر نیز در کنار حسابی با نام سنت، لایت فارکس دو حساب با نام‌های کلاسیک و ECN را نیز معرفی کرده است.

اسپردهای لایت فارکس

به صورت کلی، حداقل اسپرد در حساب سنت معادل 1.8 پیپ بوده که به صورت شناور یا متغیر لحاظ خواهد شد. در حساب کلاسیک، میزان حداقل اسپرد به 0.7 پیپ کاهش یافته و در حساب ECN نیز اسپردها از حداقل 0 پیپ شروع خواهند شد. در یک میانگین‌گیری 24 ساعته، میزان اسپردهای میانگین نمادهای مختلف در سه حساب این کارگزاری، به میزان زیر ثبت شدند:

  • جفت ارز یورو/دلار: 2.21 پیپ در حساب سنت – 0.71 پیپ در حساب کلاسیک – 0.11 در حساب ECN
  • جفت ارز پوند/دلار: 2.70 پیپ در حساب سنت – 0.72 پیپ در حساب کلاسیک – 0.41 پیپ در حساب ECN
  • فلز گران‌بهای طلا: 49 پیپ در حساب سنت – 16 پیپ در حساب کلاسیک – 7.5 پیپ در حساب ECN
  • بیتکوین: 40 دلار در حساب‌های سنت و کلاسیک – 0.55 دلار در حساب ECN

اگر از میزان اسپرد بروکرهای مختلف مطلع باشید، متوجه خواهید شد که در حساب‌های معاملاتی جدید لایت فایننس، میزان اسپردها به شدت کاهش یافته و در بازه‌ای قرار گرفته که می‌توان گفت به صورت کلی، اسپردهای لایت فایننس در حد کم و استاندارد است. به همین دلیل نیز شرایط معاملاتی در این کارگزاری بسیار بهبود یافته و توانسته انتخاب مناسبی برای تریدرهای ایرانی باشد.

کمیسیون و حساب اسلامی

تنها در حساب ECN از معاملات شما کمیسیون دریافت شده که مبلغ آن حداقل 3.5 دلار به ازای هر لات معاملاتی است. جالب است بدانید که هر سه حساب قابلیت تبدیل به حساب اسلامی را داشته و لایت فارکس تنها کارگزاری است که امکان تبدیل کامل حساب به حساب اسلامی (بدون محدودیت در زمان و نماد) را ارائه کرده است. نحوه ثبت درخواست حساب اسلامی لایت فارکس نیز بسیار ساده بوده و تنها با یک کلیک در کابین شخصی و قسمت پروفایل، امکان پذیر است. برای این کار، می‌توانید به مقاله بروکر لایت فارکس مراجعه کرده و بخش آموزش کابین شخصی LiteForex را مطالعه نمایید.

پلتفرم تریدینگ ویو لایت فارکس

یکی از نکات بسیار جالب در لایت فارکس، نسخه‌ی وب تریدری است که در اختیار تریدرها قرار گرفته است. این کارگزاری علاوه بر دو پلتفرم محبوب متاتریدر 4 و متاتریدر 5، نسخه‌ای با نام وب تریدر را نیز ارائه کرده است که در حقیقت اشتراکی از تریدینگ ویو است. همانطور که می‌دانید، تریدینگ ویو پلتفرمی برای ارزیابی و تحلیل ارزش دارایی‌های مختلف بوده که به تریدرهای اجازه‌ی استفاده از انواع اندیکاتورها و … را می‌دهد. در حالت عادی، امکان معامله کردن در تریدینگ ویو برای کاربران ایرانی وجود ندارد، اما به لطف لایت فارکس، شما می‌توانید در پلتفرم وب تریدر از همان خدمات و ابزارهایی استفاده کنید که در تریدینگ ویو در اختیار شما قرار گرفته است.

مزایای لایت فارکس

لایت فارکس بروکر معتبر جهانی بوده که در بسیاری از کشورهای دنیا، حضور فعال دارد. این کارگزاری نه تنها اولین معرفی کننده‌ی حساب کم ریسک سنت بوده، بلکه جزو معدود بروکرهایی است که امکان سوشال تریدینگ را در اختیار مشتریان خود قرار داده است. معروف‌ترین پلتفرم سوشال تریدینگ در سطح جهانی، eToro بوده که متاسفانه به ایرانیان خدمات نمی‌دهد. اما خوشبختانه لایت فارکس توانسته این کمبود را در بازار ایران جبران کرده و بستری برای تبادل نظر تریدرها و معاملات همزمان را فراهم کند. بدین ترتیب، تریدرها می‌توانند ضمن نقد و بررسی معاملات مختلف، نظرات خود را در خصوص ورود یا عدم ورود به معاملات بیان کرده تا تریدر بتواند با تکیه بر نظرات سایر تریدرهای حرفه‌ای، تحلیل‌های دقیق‌تری انجام دهد.

کارگزاری لایت فارکس حساب معاملاتی شما را در کمتر از 5 دقیقه تایید کرده و به این ترتیب، به محض ثبت نام در این کارگزاری می‌توانید پلتفرم معاملاتی خود را دانلود کرده و سرمایه‌گذاری در فارکس را شروع نمایید. اگرچه حداکثر اهرم قابل استفاده در لایت فایننس معادل 1،000 برابر ارائه شده است، اما همانطور که می‌دانید بالا بردن اهرم معاملاتی به معنای افزایش مستقیم ریسک معاملات بوده و همواره بهتر است تا از اهرم‌های کمتر استفاده نمایید. مزیت دیگر این کارگزاری، امکان دسترسی به حساب ECN با تنها 50 دلار به عنوان سپرده‌ی اولیه است که در میان سایر کارگزاری‌ها تقریبا بی نظیر است.

معایب لایت فارکس

مهمترین مشکل این کارگزاری، روش‌های دسترسی به تیم پشتیبانی فارسی زبان است. اگرچه تریدرها همواره می‌توانند از طریق پنل کاربری خود به تیم پشتیبانی پیام دهند، اما به هر حال بهتر بود که این تیم فارسی زبان، از طریق تلگرام یا واتزآپ نیز پاسخگو بود. با این حال، طبق بررسی‌های انجام گرفته، سرعت پاسخگویی در پنل کاربری بسیار بالا بوده و علاوه بر دانش فنی بسیار بالا، ادب و احترام نیز توسط این تیم پشتیبانی حفظ شده است. بنابراین، به صورت کلی می‌توان گفت که این کارگزاری تقریبا هیچ نقطه ضعفی نداشته و به همین جهت نیز لایت فایننس توانسته مجددا راه خود را به لیست برترین بروکرهای فعال در ایران باز نماید.

یکی از نکاتی که بهتر بود لایت فارکس برای کاربران ایرانی تسهیل نماید، مرحله‌ی احراز محل سکونت است. از آنجاییکه صدور قبض‌های کاغذی لغو شده است، عموما دسترسی به مدرکی که بیانگر محل سکونت باشد دشوار شده و به همین جهت نیز ممکن است مرحله ثبت نام لایت فارکس به دلیل نیاز به این مدرک، به تعویق افتد. اما به هر حال، احراز محل سکونت برای افتتاح حساب واقعی لایت فارکس اجباری بوده و باید مدرکی شامل آدرس و کد پستی که به نام خود تریدر (یا پدر) باشد، ارائه شود. امید است با توجه به شرایط کنونی ایران، مرحله احراز محله سکونت در لایت فارکس نیز همانند بسیاری از بروکرهای معتبر دیگر در ایران، اختیاری شود.

نمادهای معاملاتی لایت فارکس

در لایت فارکس، به بیش از 220 نماد معاملاتی دسترسی دارید که شامل 57 جفت ارز ماژور، مینور و کراس؛ چهار فلز گران‌بها، نفت و گاز مناطق مختلف دنیا، شاخص بورس چندین کشور از سرتاسر دنیا، بیش از 100 نماد بازار سهام معتبر و در نهایت 60 رمزارز شناخته شده است. با اضافه شدن نمادهای 60 رمزارز به بخش کریپتوی این کارگزاری، در حال حاضر لایت فارکس یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین سبد معاملاتی بخش کریپتو را در میان تمامی بروکرهای فعال در ایران داشته و به همین جهت نیز توانسته لقب بروکر رمزارز را از آن خود کند.

واریز و برداشت بدون کمیسیون

یکی از بخش‌های مهم ارزیابی بروکرها، سهولت واریز و برداشت بوده که لایت فارکس در آن سنگ تمام گذاشته است. اولین اقدام مثبت لایت فارکس، پس دادن کمیسیون واریز پول به حساب معاملاتی است. برای مثال، اگر از پرفکت مانی استفاده نمایید، باید بین 0.5 تا 2 درصد بابت تراکنش کارمزد پرداخت کنید که لایت فارکس این کمیسیون پرداخت شده را به حساب شما اضافه خواهد کرد. این امر به معنای احترام کارگزار به مشتریان خود بوده که در کمتر بروکری اتفاق افتاده است. نکته دوم، برداشت آنی و تمام اتوماتیک در این کارگزاری است.

عموما درخواست برداشت در بروکرها با وقفه‌ی زمانی همراه بوده که باید توسط تیم پشتیبانی بررسی شده و در صورت تایید، مبلغ برای شما منتقل شود. اما در لایت فارکس، برداشت‌های تا سقف 3،000 دلار بدون لحظه‌ای تاخیر انجام خواهند شد. این بدان معناست که زیرساخت حساب‌های معاملاتی این کارگزاری عاری از هرگونه باگ و مشکل بوده و به همین جهت نیز نیازی به بررسی تخلف و … وجود ندارد. این مزیت استثنایی تقریبا در هیچ کارگزاری دیگری ارائه نشده است. بنابراین، بهترین بروکر از لحاظ سهولت واریز و برداشت، بدون شک کارگزاری لایت فایننس است.

بونوس و پاداش لایت فایننس

لایت فارکس در ایام مختلف سال، برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی داشته که تریدر می‌تواند از با استفاده از این طرح‌ها، دیپازیت حساب خود را افزایش دهد. این طرح‌ها عموما شامل بونوس خوش آمدگویی و بونوس واریز بوده که در بیشتر مواقع سال، قابل استفاده هستند. اگرچه شرایط برداشت این بونوس‌ها اندکی دشوار بوده، اما وجود آن‌ها در حساب به معنای افزایش دیپازیت و در نهایت تحمل بیشتر حساب نسبتا به نوسانات بوده که عملا کال مارجین را به تاخیر انداخته و در نتیجه تریدر می‌تواند با امنیت و آرامش بیشتری معاملات خود را باز بگذارد.

نکته‌ی جالب در خصوص این بروکر، اختصاص سود به دیپازیت‌های استفاده نشده است. این بدان معناست که اگر حساب معاملاتی خود را شارژ نموده اما به هر دلیل وارد معامله نشوید، سود سپرده به شما تعلق خواهد گرفت که در پایان دوره زمانی مشخص، قابل برداشت است. عملا بدین ترتیب، بخشی از سرمایه که وارد ترید نشده باشد، همانند سپرده‌های بانکی عمل کرده و مشمول سودهای دلاری خواهد شد. بنابراین، نه تنها به معاملات بلند مدت هیچگونه سوآپ یا بهره اعمال نشده، بلکه برای سپرده‌های استفاده نشده نیز سود در نظر گرفته شده است.

بررسی لایت فارکس

اگر تا بدینجای مقاله را با دقت بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد که لایت فایننس با یک تغییر مدیریتی و ساختاری، مزایایی را ارائه کرده که در کمتر بروکر دیگری مشاهده می‌شود. در کنار قدمت و اعتبار، لایت فایننس بهترین شرایط معاملاتی را برای تریدرها فراهم کرده است تا بهترین زیرساخت برای ورود به فارکس برای مشتریان فراهم شده باشد. بنابراین، در صورتیکه قصد ورود به بازار فارکس را دارید، قطعا لایت فارکس یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما خواهد بود که اجازه‌ی استفاده از تمامی استراتژی‌های معاملاتی را به شما خواهد داد.

سایت اصلی لایت فارکس

کارگزاری لایت فارکس دارای دو سایت مجزا با نام‌های لایت فارکس و لایت فایننس بوده که بسته به محل سکونت تریدر، یکی از سایت‌ها در اختیار وی قرار خواهد گرفت. در هنگام ثبت نام، در صورتیکه از ایران باشید، به صورت اتوماتیک به وبسایت مختص کاربران ایرانی منتقل خواهید شد. خوشبختانه دسترسی به این سایت در حاضر برای ایرانیان مقدور بوده و نیازی به تغییر لوکیشن و آی پی برای ورود به سایت وجود ندارد. پس از ورود به این سایت، در کمتر از 2 دقیقه می‌توانید حساب کاربری خود را ایجاد کرده و پس از ساخت حساب معاملاتی جدید، از ترید کردن در فارکس، لذت ببرید.

ثبت نام لایت فایننس

پس از ورود به وبسایت اصلی این کارگزاری، در صورتیکه زبان وبسایت فارسی نبود، از منوی بالای صفحه، زبان فارسی را انتخاب نمایید. همانطور که مشاهده می‌کنید، به دلیل جهانی بودن لایت فارکس، وبسایت این کارگزاری به چندین زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده که همین امر نیز بیانگر اعتبار جهانی لایت فارکس است. پس از تغییر زبان، از منوی بالای صفحه برروی گزینه ثبت نام کلیک نمایید. تصویر صفحه‌ی اصلی لایت فایننس در زیر نمایش داده شده است.

دلیل انتخاب لایت فارکس توسط تریدرهای ایرانی

در گام بعدی، یک فرم ساده با سه فیلد کشور، ایمیل یا تلفن و در نهایت فیلدی برای انتخاب پسورد به شما نمایش داده خواهد شد. دقت داشته باشید که در کشور، حتما ایران انتخاب شده باشد و در فیلد بعدی نیز ایمیل یا شماره موبایل صحیح خود را وارد نمایید. دقت داشته باشید که احراز ایمیل و شماره موبایل اجباری بوده و هر کدام را که انتخاب نمایید، در گام بعدی باید گزینه‌ی دیگر را نیز وارد کرده و تایید نمایید. پس از این مرحله، حساب شما ایجاد شده که باید ضمن تایید ایمیل (یا تلفن)، مراحل احراز هویت را دنبال نمایید.

با تکمیل فرم قبلی، به کابین شخصی لایت فارکس منتقل شده که باید از قسمت پروفایل که در نوار کناری سایت قرار گرفته است، گزینه‌ی تایید مشخصات را کلیک نمایید. در باکس باز شده، تمامی موارد برای احراز هویت اعلام شده که شامل تاییدیه ایمیل، تاییدیه تلفن همراه، احراز هویت و نهایتا احراز محل سکونت است. طبق راهنمای تصویری هر مرحله می‌توانید گام به گام حساب کاربری خود را تایید کرده تا در زمانی کمتر از 5 دقیقه، یک حساب معاملاتی کامل در اختیار شما قرار بگیرد. برای احراز محل سکونت، نیاز به تصویر (اسکن مورد تایید نیست) از قبوض خدماتی، اجاره نامه، سند ملک، فیش بانکی به همراه آدرس و کد پستی و … بوده که حتما باید بارگذاری شود.

ساخت حساب معاملاتی لایت فارکس

از منوی سمت راست پنل کاربری، برروی گزینه متاتریدر کلیک نموده تا علاوه بر مشاهده‌ی حساب‌های معاملاتی موجود، بتوانید با کلیک کردن برروی گزینه حساب باز کنید، یک حساب معاملاتی جدید با تنظیمات دلخواه را بسازید. سپس در همین صفحه و از بالای آن، امکان دانلود ترمینال معاملاتی بر اساس حساب انتخاب شده، وجود داشته که با کلیک کردن برروی دکمه دانلود ترمینال می‌توانید متاتریدر 4 و یا متاتریدر 5 را دانلود نمایید. همچنین از منوی سمت راست و گزینه معامله نیز می‌توانید از نسخه وب تریدر استفاده نمایید که فعالیت در فارکس را به مراتب ساده‌تر از قبل نموده است.

وب تریدر لایت فارکس

همانطور که پیشتر مطرح شد، نسخه وب تریدر لایت فارکس در حقیقت همان تریدینگ ویو بوده که از طریق پنل کاربری این بروکر در اختیار شما قرار گرفته است. با ورود به این بخش از وبسایت، ابتدا می‌توانید بخش مد نظر مارکت (سهام، جفت ارز، رمزارز، شاخص بورس و …) را انتخاب کرده و سپس لیست نمادها را به صورت آنلاین مشاهده نمایید. در نهایت با کلیک کردن برروی نماد معاملاتی مد نظر، به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که نه تنها چارت زنده‌ی قیمتی را نمایش داده، بلکه امکان استفاده از ابزارهای تحلیل و همچنین معاملات آنی را نیز فراهم کرده است. نمایی از این صفحه در نماد معاملاتی AAPL یا همان سهام شرکت اپل، در زیر نمایش داده شده است.

دلیل انتخاب لایت فارکس توسط تریدرهای ایرانی

ارزیابی جامع لایت فارکس

این مقاله، بخشی از ارزیابی جامع لایت فارکس بوده که در وبسایت بهترین هست انتشار یافته است. برای مطالعه‌ی مقاله کامل می‌توانید برروی لینک قبلی کلیک کرده و از منوی سرمایه‌گذاری، وارد مقاله‌ی بروکر لایت فارکس شوید. علاوه بر این کارگزاری، بهترین هست تمامی بروکرهای معتبر و فعال در ایران از جمله بروکر ifc، ارانته، آمارکتس، آی تی بی، ویندزور، آلپاری و … را نیز بررسی کرده تا نقاط قوت و نقاط ضعف هر یک را بیان نماید. همچنین در انتهای هر مقاله، تریدرها نظر خود را از ترید کردن در هر کارگزاری بیان کرده‌اند. در هر مقاله، بهترین استراتژی معاملاتی که مناسب حساب‌های معاملاتی کارگزاری‌های مختلف باشد نیز بیان شده است تا افراد بتوانند به سادگی بر اساس استراتژی معاملاتی خود، بهترین بروکر را انتخاب نمایند.

برای مثال، عموما افرادی که به دنبال اسکالپینگ یا همان اسکالپ تریدینگ هستند، از میان بروکرهای لایت فارکس و IFC یکی را انتخاب می‌نمایند. چرا که هر دو بروکر اجازه‌ی استفاده از این استراتژی معاملاتی را داده و علاوه بر آن، هیچگونه قوانینی علیه معاملات کوتاه مدت نداشته که بابت تخلف اعلام کردن آن‌ها نگران بود. همچنین، افرادی که به دنبال متنوع‌تری لیست از نمادهای معاملاتی هستند، می‌توانند از خدمات بروکر IFC استفاده نمایند که بیش از 650 نماد را در حساب‌های معاملاتی خود ارائه کرده است. به صورت کلی، ملاک انتخاب بهترین بروکر برای ورود به فارکس، استراتژی معاملاتی فردی است و هر تریدر باید بر اساس سبک و سیاق معاملات خود، بهترین بروکر را از میان بروکرهای معتبر فعال در ایران، انتخاب نماید.

نظر شما !!