رئیس جهاد دانشگاهی: همواره می‌کوشیم منشاء اثر ارزشمندی برای مردم و انقلاب باشیم

به گزارش فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در افتتاحیه کلینیک تخصصی آبزیان سازمان جهاد دانشگاهی تهران، فعالیت در حوزه آبزی‌پروری را از فعالیت‌های خوب جهاد دانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این موضوع با امنیت غذایی و سلامت مردم سر و کار دارد.
وی با بیان این‌که از بدو تأسیس جهاد دانشگاهی تاکنون کوشیده‌ایم در زمینه توسعه و پیشرفت دانش‌بنیان کشور الگوی مناسبی باشیم، خاطرنشان کرد: می‌توان با اقتصاد دانش‌بنیان و با اتکا بر توان داخلی و فناوری علمی خود و برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت رفع نیازهای ملی و بومی کشور خدمات شاخصی ارائه کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که توقع ما از هر واحد آن است که بتوانند با برنامه‌ریزی صحیح و حمایت ما حداکثر در ۲ تا ۳ زمینه کاری شاخص و مدعی حل مشکلات کشور باشند، گفت: اگر جهاد دانشگاهی تهران در حوزه فنی مهندسی گزینه اول نباشد قطعاً گزینه دوم در کشور است.

دکتر طیبی با بیان این‌که فعالیت در حوزه آبزیان کار ارزشمندی است که جهاد دانشگاهی تهران در آن حوزه فعالیت می‌کند، به توسعه فرهنگی اشاره کرد و گفت: قطعاً توسعه کشور نیازمند حضور افراد توسعه‌یافته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و حتی علمی و فناوری است.

برنامه‌ریزی برای تبدیل کلینیک تخصصی آبزیان به مرکزی مرجع برای آبزیان کشور

در ادامه این مراسم دکتر مسعود کمبرانی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که می‌کوشیم در این واحد فعالیت‌های چشمگیر مورد نیاز کشور و خارج از کارهای روتین و مرسوم دیگر سازمان‌ها را انجام دهیم، افزود: جهاد دانشگاهی تهران سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال فعالیت در حوزه آبزی‌پروری اعم از تولید واکسن و … را دارد و متخصصان توانمند و مجربی در این حوزه و با امکانات و هزینه فراوان توانسته‌اند استانداردهای پایه را برای کلینیک آبزیان تأمین کنند.

وی افزود: سعی شده این کلینیک، مرکزی کامل و جامع برای آبزیان باشد و طی ۲ تا ۳ سال آینده به برند و مرکزی مرجع برای آبزیان کل کشور تبدیل شود. خوشبختانه تاکنون نیز فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام شده و طرح‌های فناوری خوبی هم به اجرا در آمده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران از دیگر اقدامات این واحد از جهاد در جهت اشتغالزایی جوانان را ایجاد اشتغال شبکه‌ای برشمرد و افزود: در این راستا در نظر داریم با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم دامپزشکان سراسر کشور تحت شبکه‌ای با رعایت استانداردهای لازم با کلینیک تخصصی آبزیان همکاری داشته باشند. تاکنون با چندین تولیدکننده فرآورده‌های دریایی صحبت شده تا مرجع تغذیه مطمئنی را برای آن‌ها تأمین کنیم.

دکتر کمبرانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی تهران در بحث اشتغال شبکه و در زمینه مشاوره روانشناسی و سلامت روان خانواده و مردم فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده است و مرکز مشاوره جهت سازمان جهاد دانشگاهی تهران بستر مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان روانشناسی است.

وی با اشاره به وجود حدود ۳۰۰ هزار فارغ‌التحصیل روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا گفت: از این تعداد تنها ۵ تا ۶ هزار نفر زیر نظر انجمن روانشناسی ایران هستند اما ما می‌کوشیم با راه‌اندازی مرکز مشاوره «جهت» شمار فراوانی از روانشناسان(قریب ۱۰۰ هزار روانشناس) را برای ارائه خدمات مشاوره‌ای به کار بگیریم، بدین ترتیب جهاد تهران توانسته در حوزه اشتغالزایی هم فعال باشد.

طرح کلان پیشنهادی جهت ایجاد مزرعه الگو برای تولید ماهی سالم و بچه ماهی مقاوم

همچنین دکتر احمد عرفان‌منش مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که امروزه دنیا رویکرد جدیدی به آبزیان دارد، افزود: براساس اعلام ۲۰۱۷ فائو با افزایش جمعیت جهان روبرو هستیم و این موضوع منابع طبیعی برای تأمین پروتئین را محدود کرده است، لذا باید از آبزیان در جهت رفع این کمبود استفاده کرد.

وی با بیان این‌که فرمول پرورش ماهی در ابتدا ساده و تنها شامل مرزعه آب و گوشت سالم بود، افزود: اما بتدریج آیتم‌های دیگری چون واکسن و ضایعات حاصل از پرورش ماهی و آب آلوده مطرح شد که در نهایت به محیط زیست وارد می‌شوند.

مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران افزود: بر اساس آمار رسمی کشور از ۴۰۰ میلیون تخم ماهی قزل‌آلا که وارد صنعت گوشتی کشور می‌شود که حدود ۲۰۰ میلیون تخم به گوشت(۵۰ درصد) تبدیل و بقیه در قالب ضایعات وارد محیط زیست می‌شوند.

دکتر عرفان‌منش دومین موضوع حایز اهمیت در آبزی‌پروری را بحث مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه ایران به‌واسطه مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک در این زمینه جزو ۵ کشور نخست دنیاست.
وی نوپا بودن آبزی‌پروری و ضعف کشور در این حوزه را از دیگر مشکلات برشمرد و افزود: از این‌رو نیازمند توجه بیشتر به این حوزه هستیم و توجه به این‌مساله از اهداف راه‌اندازی کلینیک آبزیان توسعه و بهبود آبزی‌پروری است.

مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران ایجاد شبکه ارتباطی ملی، دسترسی ارزان جامعه به پروتئین در آینده را از دیگر اهداف تأسیس این کلینیک دانست و خاطرنشان کرد: پایداری در کسب و کارهای مرتبط با آبزیان از دیگر اهداف این کلینیک است.

دکتر عرفان‌منش با اشاره به افزایش سرانه مصرف ماهی در دنیا یادآور شد: از طرح‌های کلان پیشنهادی، ایجاد مزرعه الگو برای تولید ماهی سالم، تولید بچه ماهی مقاوم برای کاهش میزان ضایعات و کاهش میزان مصرف آنتی‌بیوتیک، ارائه خدمات تخصصی و شبکه همکاری با دامپزشکان بخش خصوصی، کاهش میزان تلفات تابستانی ماهیان و … است.

کاهش زمان تخم‌ریزی ماهیان خاویاری از پروژه‌های در دست اقدام جهاد دانشگاهی

در حاشیه این مراسم دکتر حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی از کاهش زمان تخم‌ریزی ماهیان خاویاری به‌عنوان یکی از پروژه‌های در دست اقدام جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری جهاد دانشگاهی تهران و رویان در حال انجام است.
دکتر طیبی در جمع خبرنگاران آبزی‌پروری را از فعالیت‌های جدی جهاد دانشگاهی دانست و اظهار امیدواری کرد که این نهاد  تا ۶ ماه آینده به دانش و فناوری پرورش بچه ماهی از چشم‌زده تا ماهیان ۵ تا ۱۰ گرمی در قفس دست یابد.
وی گفت: بدین ترتیب می‌توان بچه ماهی را به‌صورت صنعتی تولید و در اختیار پرورش‌دهندگان آبزی قرار دهیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که بحث آبزی‌پروری با سبد امنیت غذایی مردم مرتبط است، افزود: دستیابی به فناوری‌های مورد نیاز پرورش ماهی در قفس را در دست اقدام داریم و تور و دانش آن را بدست آورده‌ایم این فعالیت در بوشهر زیر نظر جهاد دانشگاهی تهران در حال انجام است.
دکتر طیبی کار در حوزه تولید دارو و واکسن و غذا را از دیگر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه آبزی‌پروری دانست و خاطرنشان کرد: بخشی از پروژه‌ای که در جهاد مازندران داریم در زمینه تولید جلبک در ارتباط با غذاست.
وی با بیان این‌که چنانچه فناوری‌های خوبی در حوزه آبزی پروری پیشنهاد شود از آن حمایت خواهیم کرد، افزود: از همکاران می‌خواهیم در حوزه آبزیان پروژه‌های فناورانه تعریف و تولید کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی حوزه آبزی‌پروری را از اولویت‌های جهاد دانشگاهی دانست و گفت: در این حوزه پروژه‌های مختلفی از جمله زنجیره فناوری‌هایی که به پرورش ماهی سالم چه در دریا و چه در قفس منجر می‌شود را داریم.
دکتر طیبی با بیان این‌که برنامه‌ریزی‌ها در جهاد دانشگاهی نه کوتاه مدت بلکه ۵ ساله است، افزود: ما هم‌اکنون خودمان را برای برنامه هفتم جهاد دانشگاهی آماده می‌کنیم و در این نهاد به‌دنبال تأمین نیازهای روز فناورانه دنیا در حوزه پزشکی، کشاورزی، فنی مهندسی، علوم انسانی و اجتماعی هستیم.
وی با بیان این‌که ایمنی غذایی و بحث تولید ماهی از بحث‌های جدی ماست، یادآور شد: هم‌چنین در حوزه بذرهای هیبریدی، اصلاح نژاد دام‌های سبک و سنگین بشدت فعالیت‌ها را توسعه داده‌ایم به عبارتی جهاد دانشگاهی به‌دنبال فناوری‌هایی با بیشترین وابستگی و ارز

انتهای پیام 

نظر شما !!