راز موفقیت رئال مادرید در فروتنی است

به گزارش ورزش سه، برای موفقیت یک تیم فاکتورهای بسیاری لازم است و کارشناسان می توانند بازی ها را آنالیز فنی کنند یا از ذهنیت برنده رئال در مسابقات اروپایی حرف بزنند اما در کنار تمامی ویژگی های فنی و روانی چیزی متفاوت خودنمایی می کند. فروتنی و از خود گذشتگی.

هرچند از کودکی طرفدار رئال مادرید بودم و عاشق نسل کهکشانی ها و یا شیفته نسلی که با مربیگری زیدان سه چمپیونز لیگ متوالی را برد ولی تیم کنونی رئال شاید برای من دوست داشتنی ترین نسل رئال مادرید باشد. در دوران کهکشانی های اول دوست نداشتن ستاره های بزرگ فوتبال دنیا بسیار سخت بود، چه کسی میتوانست نسبت به زیدان، دیوید بکهام، رونالدو نازاریو و رائول و روبرتو کارلوس بی تفاوت باشد؟ همه آنها ستاره و نخبه های زمان خود بودند و مورد علاقه فوتبال دوستان، اما داستان رئال در سال 202 2و سپس در فصل اخیر بسیار متفاوت است. این تیم با مربی جنتلمن خود احترام همه فوتبال دوستان را بر انگیخته است. کامبک های دیوانه وار فصل گذشته و این فصل هیجان بسیاری در سراسر دنیا به وجود آورد.
برای موفقیت یک تیم فاکتورهای بسیاری لازم است و کارشناسان می توانند بازی ها را آنالیز فنی کنند یا از ذهنیت برنده رئال در مسابقات اروپایی حرف بزنند اما در کنار تمامی ویژگی های فنی و روانی چیزی متفاوت خودنمایی می کند.  «فروتنی و از خود گذشتگی» .

رئال مادرید کارلو آنجلوتی ثابت کرده اصلا تیم مغروری نیست و به حریفان خود احترام میگذارد و در رفتار کارلتو مربی جنتلمن تیم میتوان تواضع را به روشنی مشاهده کرد. از طرفی گروهی از بازیکنان در کنار هم قرار گرفته اند که به عنوان مکمل یکدیگر فعالیت کرده و فراتر از آن  برای تیم خود و همبازیان از خودگذشتگی بالایی به نمایش می گذارند. قوهای سپید نه از دفاع کردن ابایی دارند و نه پشت هم تیمی خود را خالی می کنند. رابطه بسیار خوبی بین بازیکنان وجود دارد و تیم در پذیرفتن تاکتیک های سرمربی بسیار انعطاف پذیر است و حتی تعویض ها کارلتو را به راحتی می پذیرد. از ابتدای فصل چندین بازیکن در پست های غیر تخصصی به میدان رفته اند اما با فروتنی و از خود گذشتگی جز به موفقیت تیمی فکر نکرده اند. 
در خط حمله کهکشانی ها کاپیتان و رهبر تیم کریم بنزما سالهاست که ثابت کرده در خدمت تیم است و اصلا مغرورانه بازی نمی کند و با یاران کناری خود همیشه توانسته به هماهنگی بالایی برسد. وینسیوس جونیور زوج خوبی با کریم تشکیل داده و پاس گلهای فراوانی برای او ارسال نموده از طرفی بر خلاف هموطن خود نیمار بسیار بیشتر به خط دفاعی تیم کمک کرده و با دوندگی بالا در پرس و دفاع تیمی هم مشارکت میکند. رودریگو با وجود درخشش چندین باره و گلزنی و ارسال پاس گل با نیمکت نشینی مشکلی ندارد و در طول فصل گذشته در هر سه پست هجومی تیم در سمت راست و چپ و مرکز بازی کرده و هر بار موثر واقع شده.

در خط هافبک لوکا مودریچ در کنار تونی کروس بیش از یک دهه بدون حاشیه و پر تلاش به کارش ادامه داده و ارتباط بسیار خوبی با همبازیان و داوران و رقبا داشته و به محبوبیت بالایی در میان فوتبال دوستان رسیده است. فدریکو والورده بدون توجه به گلزنی ها و درخشش خود به دوندگی و پرس و پوشش بازیکنان هم تیمی می پردازد و تکل های جانانه او در بازی دیشب مقابل لیورپول نشان میداد که با تمام وجود بازی می کند. کاماوینگای جوان انگار کلیدی است که هر دری را می گشاید. او در پست هافبک میانی و هافبک دفاعی ظاهر شده بعلاوه بازی خوب او در دفاع چپ تحسین همگان را برانگیخته است و نشان داده برای موفقیت تیم از هیچ تلاشی دریغ نمیکند.

در مرکز خط دفاع ادر میلیتائو و رودیگر از جان مایه میگذارند و داوید آلابا گوش به فرمان کارلتو گاهی در سمت چپ و گاهی در دفاع میانی به میدان رفته است. ناچو یکی از کاپیتان های رئال مانند یک آچار فرانسه است که در تمامی پست های خط دفاع به میدان می رود. هرچند که پست اصلی او دفاع میانی است اما بارها در دفاع راست به میدان رفته و  نقطه عطف بازی او دیشب پس از مصدومیت داوید آلابا و قرارگیری در پست دفاع چپ رقم خورد که توانست با استفاده از هوش بالای خود نمایشی بی نقص ارائه بدهد و در پیروزی تیمش نقش داشته باشد.
بازیکنانی همچون آسنسیو و دنی سبایوس با وجود نیمکت نشینی هر بار به ترکیب اضافه شده اند پر تلاش ظاهر شده و گل ها و پاس گلهای زیادی را به ثبت رسانده اند.
درست است که فوتبال یک بازی تیمی است و به کار تیمی و از خود گذشتگی نیاز دارد ولی معمولا در تیم های بزرگ اروپایی دو سه بازیکن در یک تیم این نقش را ایفا میکنند اما این تیم رئال مادرید با اکثریتی از بازیکنان فداکار و متواضع تشکیل شده و همین رابطه خوب و از خود گذشتگی کاری کرده که ترکیب قوهای سپید دوست داشتنی تر از هر زمان دیگری باشد.

آنقدر دوست داشتنی و قابل احترام که در ورزشگاه آنفیلد مورد تشویق هواداران لیورپول قرار بگیرد!

کاوه گلمرادی

نظر شما !!