راوی «مهاجر سرزمین آفتاب» سرپرست معنوی کاروان پارالمپیک شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سبا بابایی راوی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» و مادر شهید محمد بابایی، به‌عنوان سرپرست معنوی کاروان اعزامی سردار دل‌ها به پارالمپیک توکیو دیشب شنبه ۳۰ مرداد وارد این‌شهر شد.

سبا بابایی (کونیکو یامامورا) در سن ۲۲ سالگی از ژاپن خارج شد و در سال ۱۳۳۸ به جایی که اصلاً نمی‌دانسته در کجای جغرافیای جهان است، یعنی ایران، آمد. از این زمان او شاهد اتفاقاتی است که در تاریخ معاصر ما از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اتفاقاتی مانند خرداد سال ۴۲. فرزند دوم ایشان (محمد) در همین سال متولد می‌شود و بعدها در جبهه به شهادت می‌رسد. خانه وی در خیابان نیروی هوایی بود که کم‌کم به پایگاه انقلابی‌ها تبدیل شد. در این‌خانه اتفاقات عجیبی تا آستانه پیروزی انقلاب برایش رخ می‌دهد و در نهایت آغاز جنگ، او را به مسیر جدیدی وارد می‌کند که رفتن فرزند اولش به جبهه و بعد، اعزام محمد (فرزند دوم) و شهادت در فکه (۱۳۶۲) از جمله این اتفاقات است. این اجمالی از زندگی ایشان تا سال ۶۲ است.

بابایی تابلویی از دو فرهنگ ایرانی و ژاپنی و از دو مسلک آیین بودایی با گرایش به مکتب شینتو و اسلام با نگاه شیعی است. بعد از جنگ نیز خاطرات جالبی از خانم بابایی را شاهد هستیم. خانم بابایی هیچ‌گاه آرام و قرار ندارد. او گاه مترجم می‌شود، گاه به تدریس در دانشگاه می‌پردازد و گاه نیز در کسوت معلم هنر فعالیت می‌کند. با گروه جانبازان شیمیایی برای سفر به هیروشیما همراه می‌شود و در نهایت، حلقه اتصال ایرانی‌ها و ژاپنی‌ها در ماجرای جانبازان شیمیایی می‌شود.

آن‌سوی قصه زندگی سبا بابایی، مردی به نام اسدالله بابایی قرار دارد؛ یک مسلمان ریشه‌دار اهل یزد که زیبا و هنرمندانه همسرش را همراهی کرد. این زوج در ابتدای زندگی زبان ارتباطی نداشتند، کونیکو یامامورا فارسی نمی‌دانست و بابایی هم ژاپنی بلد نبود؛ در نتیجه این‌دو با هم به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند. سبا بابایی تا فرزندان‌شان به دنیا بیایند، فارسی نمی‌دانست و با فرزندانش کلاس اول را خواند.

Koniko Yamamura، به‌تازگی به‌عنوان سرپرست معنوی کاروان پارالمپیک کشور برای اعزام به کشور ژاپن انتخاب شده است. انتخابی که مورد تائید و تشویق ورزشکاران و مدیران ورزشی قرار گرفته است. خانم بابایی به همراه پارالمپین‌های کشورمان، دیشب شنبه ۳۰ مرداد وارد فرودگاه ناریتای توکیو شد.

نظر شما !!