رفع خطاهای سرچ کنسول

Restricted by robots.txt چیست,Soft 404 چیست,Unreachable گوگل چیست 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

خطاهای سرچ کنسول یا همان وب مستر تولز سابق و نحوه رفع آن ها، شاید از بزرگترین چالش هایی باشد که سئوکاران با آن روبرو می شوند. برای مثال پیگیری 12000 پیغام خطا که در سرچ کنسول ظاهر می شوند، می تواند شما را نسبت به ریشه کن کردن این ارورها (که ظاهرا غیرقابل حل هستند) ناامید کند. کلید حل مشکل این است که ابتدا بدانیم کدام ارورها تاثیر مخرب بیشتری دارند و چه مواردی به راحتی قابل حل هستند. دلیل اهمیت بررسی و توجه به خطاهای سرچ کنسول، تاثیری است که روی کاربران و رتبه سایت شما در نتایج موتور جستجو گوگل دارند.

خدمات تحلیل سئو سایت در نیوسئو، به دلیل اهمیت همین خطاهای سرچ کنسول می باشد و شما می توانید به راحتی راه حل و روش های رفع ارورهای سایت خود را با استفاده از این سرویس نیوسئو دریافت کنید.

برای مثال داشتن هزاران ارور 404 خصوصا آن هایی که متعلق به آدرس های ایندکس شده یا لینک شده به صفحات دیگر هستند، بصورت بالقوه باعث آزار کاربران شما می شود. اگر آن ها وارد چندین صفحه 404 در یک بخش شوند، اعتمادشان نسبت به سایت شما کاهش می یابد و البته باعث ناامیدی می شود.

Restricted by robots.txt چیست,Soft 404 چیست,Unreachable گوگل چیست

همچنین شما نباید ارزش بک لینک های ارسالی از سوی سایت های دیگر را با منتهی شدن آن ها به صفحه ای مرده! (دارای ارور 404) از دست بدهید. شما می توانید با رفع ارورهای 404 در سرچ کنسول سایت خود و ارسال آن به سمت آدرسی صحیح، باعث بهبود رنک سایت خود شوید.

گوگل برای هر سایت بنابر عوامل مختلف، بودجه کراول درنظر می گیرد؛ این یعنی زمان بررسی هر سایت توسط گوگل محدود است و ارورهای 404، علاوه مشکلاتی که در بالا ذکر شد، موجب هدر رفتن بودجه کراول سایت می شوند.

آموزش ریدایرکت صحیح برای گوگل,ارور 404 not found,ارور 404 چیست

آشنایی با انواع خطاهای سرچ کنسول

قبل از شروع آموزش رفع خطاهای سرچ کنسول، باید بگوییم که اکثر ارورها و هشدارهای سایت، در تب Coverage گوگل سرچ کنسول نمایان می شوند. بخش Coverage دارای 4 بخش دیگر است که به شرح زیر می باشند.

 1. بخش Errors: بخش ارورها، مهمترین قسمت تب Coverage است. در این بخش تمامی ارورهای موجود در سایت که توسط گوگل شناسایی شده اند نمایش داده می شوند. شما باید هرچه سریع تر، نسبت به رفع موارد ظاهر شده در این بخش اقدام نمایید.
 2. بخش Valid with warning: این بخش صفحاتی را نمایش می دهد که نمی توان گفت دارای خطاهای سرچ کنسول هستند، اما مواردی نیز جهت اصلاح در آن ها وجود دارد که بهتر است اقدامات لازم برای آن ها انجام شود.
 3. بخش Valid: این بخش، صفحاتی را نشان می دهد که بدون هیچ مشکلی در سایت شما وجود دارند.
 4. بخش Excluded: بعد از ارورها، این بخش مهمترین بخش Coverage می باشد. تمامی موارد موجود در این قسمت را نمی توان مشکل دانست. این بخش صرفا در مورد برخی صفحات به شما اطلاع رسانی می کنند. اما برخی از آن ها ممکن است به میزان ارورها مهم و برای سایت شما خطرناک باشند.

برای مثال، در بخش Excluded صفحاتی که دارای ویژگی نوایندکس هستند نمایش داده می شوند. این طبیعی است که ما بخواهیم برخی از صفحات سایت توسط گوگل ایندکس نشوند و در نتایج جستجو قرار نگیرند؛ اما نکته مهم اینجاست که باید بررسی کنیم آیا صفحه مدنظر به درستی نوایندکس شده است یا خیر.

به عبارت دیگر، ممکن است ویژگی نوایندکس به اشتباه برای یکی از صفحات مهم سایت قرار گرفته باشد. در این صورت تمام سرمایه گذاری ها مانند تولید محتوا و بک لینک سازی که برای آن صفحه انجام داده اید، به هدر می رود. بنابراین باید در سرچ کنسول، تمامی صفحاتی که دارای ویژگی نوایندکس هستند مشاهده شده و بررسی شود که آیا این صفحه باید نوایندکس باشد یا خیر.

توجه داشته باشید که تمامی ارورها و خطاها، در تب Coverage قرار نمی گیرند؛ بلکه ممکن است برخی از خطاها مانند خطاهای مربوط به سایت مپ (Site Map) یا نقشه سایت، در تب مخصوص خود نمایش داده شوند. ما ابتدا به معرفی و نحوه رفع خطاهایی که ممکن است در بخش Coverage با آن ها مواجه شوید می پردازیم و سپس سایر موارد را بیان خواهیم کرد.

اگر مایل هستید به تمامی موارد مربوط به سرچ کنسول، مانند تحلیل سایت از طریق این ابزار یا یافتن کلمات کلیدی مهم در آن مسلط شوید، می توانید از آموزش سئو غیر حضوری استفاده نمایید. در این آموزش تمامی موارد مربوط به سرچ کنسول و سایر نکات سئو (از صفر تا صد) ارائه شده است.

آموزش رفع خطاهای سرچ کنسول (بخش Error)

مهمترین خطاهای سرچ کنسول در بخش Coverage در ادامه شرح داده خواهند شد. همان طور که گفته شد در بخش های Error و Excluded ممکن است مواردی وجود داشته باشند که در صورت اصلاح نشدن، تاثیرات منفی در سئو سایت بگذارند. در ادامه مهمترین موارد مربوط به بخش Error مطرح می شوند، سپس به موارد Excluded خواهیم پرداخت.

رفع ارور Submitted URL has yield issue

این خطا هنگامی رخ می دهد که خزنده های گوگل هنگام خزیدن یک آدرس در سایت، دچار مشکل شوند. این مشکل به دلایل مختلف ممکن است به وجود آمده باشد. برای حل آن باید ابتدا از بخش URL inspection، آدرس صفحه مورد نظر را بررسی کنید. پس از اتمام بررسی، مشکلات موجود برای کراول شدن آن صفحه توسط کد مخصوص نمایش داده خواهد شد.

توجه کنید که در سایت های وردپرسی، ممکن است به دلیل همزمان شدن آپدیت برخی از افزونه یا هسته وردپرس با کراول گوگل، این خطا در سرچ کنسول نمایش داده شده باشد و در اصل، خطا غیر واقعی است. برای حل این مشکل کافی است درخواست ایندکس (Request Index) برای صفحه مدنظر ثبت کنید.

خطای Submitted URL blocked by robots.txt

به وسیله فایل robot.txt می توانید تعیین کنید که چه صفحات و آدرس هایی از سایت شما، توسط ربات ها قابل بررسی و ایندکس شدن باشند. به عبارت دیگر می توانید توسط این فایل و کدهای موجود در آن، از ربات ها بخواهید برخی از صفحات مشخص شده را بررسی نکنند.

خطای Submitted URL blocked by robots.txt در واقع صرفا یک اطلاع رسانی است نه یک خطا. ممکن است صفحه مدنظر به درستی توسط فایل robots.txt مسدود شده باشد. شما باید ابتدا روی url مربوط به صفحه کلید کرده و بررسی که می خواهید آن صفحه توسط ربات های گوگل بررسی شود یا خیر.

حال اگر متوجه شدید که صفحه مورد نظر به اشتباه در فایل robots.txt مسدود شده است، باید ابتدا محدودیت آن صفحه را در فایل robots.txt حذف کنید، سپس دکمه Validate Fix کلیک کنید. همچنین مطمئن شوید که آدرس مدنظر، در سایت مپ شما قرار نداشته باشد.

حالا وقتشه! اینو بخون: فایل robots.txt چیست و چه کاربردی دارد؟پیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

خطاهای مربوط به سرور (5xx)

خطاهای سرور معمولا در قالب خطاهای 500, 502, 503, 504 ظاهر می شوند و وجود عدد 5 در ابتدای آن ها نشان دهنده این است که خطا از سمت سرور سایت شما می باشد. برطرف کردن ارورهای سرور معمولا نیاز به تخصص خاص خود را دارد و برای حل اینگونه موارد می توانید از پشتیبانی هاست وب سایت خود کمک بگیرید.

خطای submitted url not found (404)

خطای 404 یک کد وضعیت HTTP است به این معنی که صفحه‌ای که کاربر سعی می کند به آن برسد در سرور سایت یافت نمی شود یا صفحه مدنظر برای کاربر بارگیری نمی شود زیرا دیگر وجود ندارد. این خطا ممکن است به دلایل زیر رخ دهد.

 • صفحه مدنظر کاملا از روی سرور پاک شده باشد.
 • توسط یک لینک داخلی یا بک لینک، به صفحه‌ای با آدرس اشتباه که آن آدرس در سایت شما وجود ندارد لینک داده شده باشد.
 • صفحه حذف شده و هیچ ریدایرکتی برای آن درنظر گرفته نشده باشد.

برای رفع ارور 404، باید دلیل به وجود آمدن آن را بررسی کنید. اگر صفحه مدنظر از روی سرور حذف شده است و قبلا رنک قابل قبلی در نتایج جستجو داشته، باید آن را روی یک صفحه مرتبط ریدایرکت 301 کنید و اگر آن صفحه دارای رنک مناسبی نبوده، می توانید از ریدایرکت 410 استفاده نمایید.

خطای Submitted URL noted noindex

این مورد یکی از مهمترین خطاهای سرچ کنسول است. ارور Submitted URL noted noindex هنگامی رخ می دهد که یکی از صفحات موجود در سایت مپ شما، دارای ویژگی نوایندکس باشد. این امر نباید رخ دهد زیرا می تواند بودجه کراول شما را هدر داده و حتی موجب کاهش آن از سمت گوگل شود. برای رفع ارور Submitted URL noted noindex باید به طریق زیر عمل کنید.

 1. اگر ویژگی نوایندکس صفحه قرار گرفته در سایت مپ به اشتباه ایجاد شده است، آن ویژگی را از صفحه حذف کنید.
 2. اگر ویژگی نوایندکس برای سایت به اشتباه قرار نگرفته و می خواهید همچنان توسط گوگل در نتایج جستجو نمایش داده نشود، آدرس آن صفحه را از سایت مپ خود حذف نمایید.

افزونه های سئو وردپرس مانند Yoast و Rank Math به طور خودکار صفحات نوایندکس را از نقشه سایت حذف می کنند. اما به خاطر داشته باشید که تگ noindex ممکن است در سطح HTTP Header تعریف شود که خارج از وردپرس بوده و در سطح وب سرور مدیریت می شود.

خطای submitted url seems to be a soothing 404

از دیگر ارورهای سرچ کنسول، ارور submitted url seems to be a soothing 404 می باشد. این ارور نشان دهنده آن است که ربات های گوگل، آدرس صفحه‌ای را در نقشه سایت (سایت مپ) شما پیدا کرده‌اند که گوگل آن را 404 نرم یا (soft 404) می داند.

Soft 404 به صفحه گفته می شود که کد دریافتی آن از سمت سرور کد 404 نیست بلکه 200 است. اما گوگل نمی تواند محتوایی را در آن پیدا کند. کد 200 کدی است که برای صفحات بدون مشکل از سمت سرور ارسال می شود و هیچگونه خطایی ندارند.

به عبارت دیگر صفحات soothing 404 صفحاتی هستند که با وجود داشتن کد 200، محتوای آن ها برای ربات های گوگل قابل مشاهده نمی باشد. برای رفع این مشکل باید صفحه مدنظر و محتوای داخل آن بررسی شده و عاملی را که موجب بروز مشکل شده است را حذف کنید.

خطاهای مربوط به تغییر مسیر (Redirect error)

این خاطاها همانطور که از نامشان پیداست، مربوط به ریدایرکت هستند. اگر هنگام تغییر مسیر یا همان ریدایرکت مشکلی رخ دهد، این خطا در سرچ کنسول شما ظاهر خواهد شد و یافتن روش حل کردن آن نیاز به بررسی های زیادی دارد.

آموزش رفع خطاهای سرچ کنسول (بخش Excluded)

ارورهای سرچ کنسول,خطاهای سرچ کنسول,روش صحیح redirect

همان طور که گفته شد، بسیاری از موارد موجود در بخش Excluded موجود در تب Coverage سرچ کنسول، ارور محسوب نمی شوند؛ اما ممکن است به اندازه ارور ها مهم باشند. در ادامه برخی از مهم ترین اخطارهایی که ممکن در Excluded سرچ کنسول خود با آن ها مواجه شوید را شرح خواهیم داد.

خطای Duplicate but user-selected authorized warnings

همان طور که حتما می دانید، هنگامی که مجبور هستید دو یا چند صفحه با محتوای یکسان یا بسیار مشابه به یکدیگر در وب سایت خود داشته باشید، باید از ویژگی یا اصطلاحا تگ کنونیکال استفاده کنید. طوری که باید یکی از آن صفحات مشابه به عنوان صفحه مرجع انتخاب شده و سایر صفحاتی که دارای محتوای یکسان با آن هستند؛ به آن صفحه مرجع کنونیکال دهند.

خطای Duplicate but user-selected authorized warnings هنگامی رخ می دهد که گوگل به دلیل پیدا کردن صفحه‌ای با محتوای کپی شده از صفحات دیگر از سایت و عدم وجود کنونیکال در آن، صفحه مدنظر را ایندکس نمی کند.

برای رفع این ارور باید یا محتوای صفحات مدنظر را تغییر داده تا جایی که مشابه هم نباشد، یا از بین آن ها صفحاتی که دارای اهمیت کمتری برای شما هستند، به صفحه‌ی با اهمیت تر کنونیکال دهند.

اگر حتی 40 درصد از محتوای دو صفحه با هم یکسان باشند، باید حتما از کنونیکال استفاده شود؛ در غیر این صورت گوگل آن را Duplicate Content یا محتوای تکراری درنظر خواهد گرفت.

خطای Duplicate, submitted URL not comparison as canonical

شرایط پیش آمدن این خطا، دقیقا مانند شرایط خطای قبلی است، با این تفاوت که شما برای صفحه مدنظر علاوه بر این که از کنونیکال استفاده نکرده‌اید، درخواست ایندکس نیز ثبت کرده اید. جهت برطرف کردن خطای Duplicate, submitted URL not comparison as authorized طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • از بخش URL Inspection متوجه شوید که گوگل کدام صفحه را به عنوان کنونیکال (صفحه متعارف) این صفحه درنظر گرفته است  بررسی کنید که آیا گوگل به درستی صفحه متعارف را انتخاب کرده است یا خیر.
 • اگر صفحه ای که توسط گوگل به عنوان کنونیکال انتخاب شده، صفحه مناسبی برای این کار بود، از صفحه دارای ارور به صفحه انتخابی توسط گوگل، کنونیکال دهید.
 • اگر به نظر شما صفحه مناسب تری نسبت به صفحه انتخابی گوگل جهت کنونیکال شدن وجود دارد، از صفحه دارای خطا به صفحه مدنظر خود کنونیکال دهید. همچنین بهتر است از صفحه دارای ارور و صفحه انتخابی توسط گوگل، با انکر تکست اصلی به صفحه‌ای که خودتان به عنوان متعارف درنظر گرفته‌اید، لینک داخلی بدهید.

هشدار Page With Redirect در سرچ کنسول

این مورد صرفا نشان دهنده صفحاتی است که ریدایرکت شده‌‌اند و نمی توان آن را تحت عنوان ارور یا خطا دانست. تنها کافی است آدرس های مربوطه را بررسی کنید و ببینید که آیا عمل ریدایرکت به درستی انجم شده است یا خیر.

خطای Crawled – now not indexed

این خطا بدان معناست که صفحه مدنظر توسط گوگل مورد بررسی قرار گرفته اما در فهرست گوگل جهت نمایش به کاربران در نتایج جستجو قرار ندارد. گوگل پاسخ واضحی در ارتباط با دلیل ایندکس نشدن این صفحات ارائه نمی دهد اما معمولا این خطا با روش های زیر قابل رفع است.

 • افزایش کیفیت و کمیت محتوای موجود در صفحه
 • مطمئن شوید که صفحه مدنظر از ساختار و سورس بهینه برخوردار می باشد.
 • مطمئن شوید که محتوای موجود در صفحه، منحصر به فرد بوده و از مکان دیگری در سطح وب، کپی نشده است.

هشدار detected – now not indexed

این مورد هم در دسته خطاهای سرچ کنسول قرار نمی گیرد و صرفا یک اطلاع رسانی است. معنی پیام detected – now not indexed این است که صفحه مدنظر توسط گوگل پیدا شده، اما هنوز بررسی و ایندکس نشده است. برای صفحاتی که محتوای با کیفیت دارند، این مورد با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

بروز هشدار detected – now not indexed معمولا در سایت های بزرگ که تعداد صفحات زیادی (بیش از 10000 صفحه) دارند طبیعی است و پس از مدتی برطرف می شود.

هشدار released by noindex tag

هشدار released by noindex tab در سرچ کنسول نیز ارور محسوب نمی شود و صرفا صفحات دارای تگ نوایندکس را نمایش می دهد. کافی است صفحات دارای این هشدار را بررسی کرده و مطمئن شوید اشتباها نوایندکس نشده باشند. اگر نوایندکس به درستی برای صفحه درج شده بود، مطمئن شوید که آدرس آن در نقشه سایت شما قرار نداشته باشد. اگر در بین صفحات دارای هشدار released by noindex tag، صفحاتی وجود داشتند که به اشتباه noindex شده بودند، کافی است تگ نوایندکس آن ها را حذف کنید.

نتیجه گیری

ابزار گوگل سرچ کنسول بدون ایراد نیست. در حالی که ما قدرت گوگل را به دلیل چیزهایی که می بیند تحسین می کنیم، ولی همچنان مواردی وجود دارد که نیاز به اصلاح دارند. گوگل بهترین موتور جستجو در جهان است، ولی شما نمی توانید تمامی مشکلات سایتتان را در سرچ کنسول مشاهده کنید. اما بازهم این ابزار بهترین گزینه برای یافتن مشکلات سایت است پس خطاهای سرچ کنسول را جدی بگیرید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

نظر شما !!