روایت یک مستند چینی از مداخله سازمان جاسوسی آمریکا در کودتای 28 مرداد+فیلم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، در ابتدای این فیلم مستند آمده است: آمریکا یک تاریخچه طولانی در زمینه دخالت در امور داخلی دیگر کشورها دارد که بسیاری از این دخالت ها در مستندات رسمی خود آمریکا نیز ثبت شده است. راه های دخالت آمیز آمریکا شامل یک طیف بزرگی از عملیات محرمانه تا عملیات نظامی است.

گزارش می افزاید: شاید جنگ عراق مهمترین مورد علنی علاقه آمریکا به دخالت در امور سایر کشورها باشد اما همیشه اینگونه علنی نبوده است و عملیات پنهانی دستگاه اطلاعاتی آمریکا بیشتر یک قاعده است تا یک استثنا.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: محمد مصدق در بازه زمانی 30 تیر 1331 تا 28 خرداد سال 1332 نخست وزیر ایران بود. وی ملی سازی صنعت نفت ایران را رهبری کرد اما این مساله برای آمریکا و انگلیس نگران کننده بود. در مرداد 1332 حکومت مصدق با کودتا سرنگون شد در حالی که پیشتر شاه فرمان برکناری او را صادر کرده بود.

در ادامه این گزارش با اشاره به درگیری بین طرفداران شاه و مصدق و سرانجام زندانی شدن مصدق آمده است: دولت آمریکا در اگوست 2013 با انتشار بخش عمده ای از اسناد سری خود به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد اعتراف کرد. این اسناد سری نشان داد آمریکا برنامه ریزی و اجرای این کودتا را به عهده داشته و سیا اعتراف کرد این کودتا با هدایت این دستگاه اطلاعاتی انجام شده است.

بر اساس گزارش تلویزیون انگلیسی زبان چین، کودتای 1332 در تهران مورد تایید بلندپایه ترین مقامات دولت وقت امریکا قرار گرفته بود.

انتهای پیام/

نظر شما !!