سوئیفت توکنیزه کردن دارایی‌ها را بررسی می‌کند

شرکت بلژیکی سوئیفت که در خصوص انجام تراکنش‌های بین بانکی در دنیا فعالیت می‌کند برنامه دارد تا در سال ۲۰۲۲ به مشارکت در توکن‌سازی دارایی‌ها روی آورد. بر اساس مطلبی که در وبلاگ سوئیفت منتشر شده است در این طرح قرار است با شرکت‌هایی نظیر Clearstream، Northern Trust و SETL همکاری صورت گیرد. هدف از این همکاری بررسی امکان‌سنجی و مزایای استفاده از سوئیفت در نقش ارتباط دهنده پلتفرم‌های توکن‌سازی است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Bitcoin.com، تیم Swift مدت‌هاست بر روی رمز ارزها و فناوری بلاکچین مشغول فعالیت است. برای نمونه در سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۰ این شرکت گزارشی منتشر کرد که در آن اشاره شده بود در تراکنش‌های مصادیق مجرمانه و پولشویی کمتر از رمز ارزها و بیشتر از پول نقد استفاده می‌شود.

Swift در شهر La Hulpe در بلژیک تاسیس شد و حوزه فعالیت آن ارسال پیام‌های مالی از طریق شبکه بین‌المللی SWIFTNet است. پیام‌های مالی برای تسهیل تراکنش‌های برون مرزی استفاده می‌شوند. SWIFT تبدیل به یک استاندارد صنعت در پیام‌های مالی شده است. بیشتر بانک‌های بین المللی از شبکه SWIFT استفاده می‌کنند.

سوئیفت اخیرا در وبلاگ خود اعلام کرد در توکن‌سازی آزمایشی دارایی‌ها در سال ۲۰۲۲ مشارکت می‌کند.

در حال همکاری با شرکت‌های Clearstream، Northern Trust و SETL هستیم تا در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به کشف این موضوع بپردازیم که چطور می‌توان از توسعه بازار دارایی‌های توکنیزه شده حمایت کرد.

در گزارش اخیر سوئیفت پیش‌بینی‌ها و چشم‌اندازهای زیادی گنجانده شده است. در یکی از این پیش‌بینی‌ها تخمین زده شده است که ارزش بازار رمز ارزها، استیبل کوین‌ها و دارایی‌های توکنیزه شده تا سال ۲۰۲۷ به رقم ۲۴ تریلیون دلار خواهد رسید. سوئیفت می‌داند که دارایی‌های توکنیزه شده می‌توانند تقریبا برای هر چیزی اعمال شوند و موجب تقویت نقدینگی می‌شوند. همچنین دارایی‌های توکن‌سازی شده سبب دسترسی جهانیان به دارایی‌هایی می‌شود که در حالت عادی شاید دسترسی به آن‌ها میسر نبود.

در این گزارش ذکر شده است که توکن‌سازی در خصوص سهام و اوراق قرضه و دارایی‌های غیرنقدی نظیر کالاها و حتی آثار هنری نیز می‌تواند انجام شود. برای نمونه یک سهام یا اوراق قرضه با ارزش بیش از ۵۰۰ دلار در هر عدد می‌تواند به تکه‌های دیجیتالی کوچکتر تقسیم شود که هر تکه مالک و ارزش مخصوص به خود را داشته باشد. این موضوع نقدینگی کلی آن دارایی را اضافه خواهد کرد و به همگان این دسترسی را خواهد داد تا آن را خریداری کنند.

ویکش پاتل (Vikesh Patel) مدیر استراتژی اوراق بهادار سوئیفت اعلام کرد این سازمان تمایل دارد تا سیستمی آنی و بدون اصطکاک را خلق کند.

تراکنش‌های سریع و بدون اصطکاک از دید ما تنها برای دارایی‌های سنتی نیست و دارایی‌های تحت کلاس جدید را نیز شامل می‌شود. بینش بدست آمده از این تجربه در همکاری با بازیگران برجسته بازار، به ما کمک خواهد کرد تا اقدامات لازم برای توکن‌سازی دارایی‌ها را اولویت‌بندی کنیم.

نظر شما !!