طرز تهیه یک شیرینی خوشمزه برای نوروز

با نزدیک شدن به ایام نوروز پخت انواع شیرینی‌های خوشمزه خانگی رونق می‌گیرد. شیرینی‌های خانگی مخصوص نوروز معمولا خشک، ریز و بسیار متنوع و رنگارنگ هستند.

شیرینی فندقی شکلاتی یکی از انواع شیرینی‌های خانگی خوشمزه است که پودر فندق از مواد اصلی تشکیل دهنده این شیرینی به شمار می‌رود و در ترکیب با شکلات طعم بسیار دلچسبی دارد. این شیرینی علاوه بر طعم خوب، ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارد و برای پذیرایی در ایام نوروز مناسب است؛ همچنین دستور پخت بسیار آسانی دارد.

در ادامه این مطلب طرز تهیه شیرینی فندقی شکلاتی همراه با نکات مهم و فوت و فن‌های مربوط به پخت این شیرینی خوشمزه تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه شیرینی فندقی شکلاتی

آرد سفید شیرینی: ۱۰۰ گرم
پودر قند: ۸۰ گرم
فندق آسیاب شده: ۱۰۰ گرم
کره: ۱۰۰ گرم
شکلات تخته‌ای: ۵۰ گرم

نکات مربوط به مواد اولیه

طرز تهیه یک شیرینی خوشمزه برای نوروز

۱ ـ نکات مربوط به آرد

نکته مهمی که باید در مورد آرد به آن توجه کنید، کیفیت آرد‌های موجود در بازار است که با هم تفاوت دارند. به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم‌تر یا زیاد‌تر از مقداری شود که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد شیرینی درحال سفت شدن است؛ ولی هنوز مقداری از آرد باقی مانده است؛ یعنی آردی که اضافه کرده‌اید، کافی است و بقیه را اضافه نکنید. اگر هم طبق دستور عمل کردید؛ ولی حس کردید مواد شما هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همیشه مقدار آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این مقدار با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.

۲ ـ نکات مربوط به پودر قند

طرز تهیه یک شیرینی خوشمزه برای نوروز

پودر قند باید حتماً از قند تهیه شده باشد؛ یعنی قند را پودر کرده باشد. اگر شکر را آسیاب کنید، هرگز به نرمی قند آسیاب شده نخواهد بود. پودر قند مرغوب پودر قندی است که به نرمی آرد باشد. توجه داشته باشید که پودر قند بعد از مدتی که داخل کیسه یا ظرف بماند، ممکن است سفت شود؛ بنابراین قبل از اینکه آن را به مواد شیرینی اضافه کنید، حتماً با گوشت‌کوب بکوبید و سپس الک کنید.

طرز تهیه شیرینی فندقی شکلاتی

طرز تهیه یک شیرینی خوشمزه برای نوروز

۱ ـ ابتدا کره را از یخچال خارج کنید و اجازه بدهید به دمای محیط برسد؛ سپس کره را داخل یک کاسه بریزید و پودر قند، پودر فندق، و آرد سفید شیرینی را به آن اضافه کنید و با همزن برقی بزنید تا خمیر نرمی به دست بیاید.

۲ ـ خمیر را با دست جمع کنید و داخل یک کیسه فریزر بریزید و آن را به مدت یک ساعت داخل یخچال بگذارید تا استراحت کند.

۳ ـ بعد از اینکه خمیر استراحت کرد، از خمیر به اندازه گلوله‌های ۸ گرمی بردارید و کف دستتان گرد کنید و با فاصله از هم داخل سینی فر بچینید. کف سینی فر را حتما کاغذ روغنی پهن کنید. حالا سینی فر را به مدت یک ساعت دوباره داخل یخچال بگذارید تا استراحت کند. فر را با دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشن کنید و ده دقیقه زمان بدهید تا گرم شود؛ سپس سینی شیرینی را به مدت ۱۵ دقیقه داخل فر بگذارید تا شیرینی بپزد و بعد از فر خارج کنید و اجازه بدهید شیرینی‌ها کاملا خنک شوند.

۴ ـ شکلات تخته‌ای را با روش بن ماری روی بخار آب جوش کتری یا سماور آب کنید و اجازه بدهید از حرارت بیفتد؛ سپس از شکلات آب شده ته شیرینی بمالید و ته شیرینی دیگر را روی آن بگذارید تا با شکلات به هم بچسبند و بعد کنار بگذارید تا شکلات سفت شود و ببندد. شیرینی فندقی شکلاتی خوشمزه شما در این مرحله آماده سرو است.

منبع: فرارو

نظر شما !!