عبور از کنار این کرم‌ دردناک است! (+فیلم)

کرم آتشین ریشدار یک گونه از کرم است که در آب‌های گرمسیری اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه زندگی می کند. می‌توانید آنها را در حال استراحت در زیر سنگ‌ها در مناطق صخره‌ای یا علف‌های دریایی یا تغذیه از مرجان‌های نزدیک سطح آب پیدا کنید.

این کرم‌ها سمی هستند و یک نوروتوکسین قوی تولید می‌کنند که می‌تواند شکارچیان آنها را ضعیف کند و باعث ایجاد واکنش‌های نامطلوب در انسان شود. افرادی که به طور تصادفی از کنار کرم آتشین ریش دار می شوند، ممکن است علائمی مانند سوزش، حالت تهوع و سرگیجه را از خود نشان دهند.

کرم آتشین ریش دار موجودی متمایز است که بدن آن با تکه‌های رنگارنگ و ابریشم‌های سفید پوشانده شده‌است. موهای سفیدی که از بدن آنها بیرون زده اند پر از سم هستند. کرم آتشین ریشدار متعلق به گروه کرم‌های قطعه‌ای در کلاس Polychaeta است که شامل کرم‌های دریایی معروف به کرم‌های مودار می‌شود. اینگونه از کرم‌ها در محیط های‌آبی و آب‌های شور یافت می شود.

طول اینگونه از کرم‌ها معمولا بیشتر از 15 سانتی‌متر است و حتی توانند تا 30 سانتی‌متر رشد کنند. رنگ آنها متفاوت است و می تواند از زرد تا قرمز، سبز و سفید متغیر باشد. ظاهری شبیه به هزارپا دارند و دارای ابریشم های سفید، برآمدگی های جانبی بدن و آبشش های قرمز یا نارنجی در کنار بدنشان هستند. هر بخش بدن دارای موهای سفید پر از سم است که پس از نفوذ به گوشت می‌شکند.

این کرم ها نام خود را از احساس سوزشی که در قربانیان خود در تماس با موهایشان ایجاد می کنند گرفته اند. سم آنها در تضعیف شکارچیان دریایی آنها مؤثر است، آنها برای انسان نسبتاً بی ضرر هستند. با این حال، تماس با نوروتوکسین آنها می تواند باعث تحریک شدید و احساس سوزش دردناک در اطراف محل تزریق شود.

منبع: خبرآنلاین

نظر شما !!