فرج‌نژاد؛ انسان پرسشگری که به جواب های دم دستی قانع نبود

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین گرامیداشت مرحوم محمدحسین فرج‌نژاد و تقدیر از نویسندگان همکار ایشان در کتاب «دین، انیمیشن و سبک زندگی» در انتشارات کتاب جمکران برگزار شد.

در ابتدای جلسه رفیع الدین اسماعیلی مدیرعامل مؤسسه شناخت، به بیان خاطرات از مرحوم فرج‌نژاد پرداخت و گفت: آنچه تاکنون از خاطرات استاد بیان شده نتوانسته حق مطلب را به درستی بیان کند و همه ابعاد وجودی او را که در برخورد و رفتارش ملموس بود به درستی بازنمایی کند.

وی ویژگی‌های بارز فرج نژاد را پرتلاش بودن، پای کار ماندن تا به ثمر نشستن و نتیجه دادن، تسلط در موضوعات مختلف، دلسوزی برادرگونه برای افراد، اعتقاد به کار جمعی و ارتقاء تک‌تک افراد گروه و تزریق اعتماد به نفس به آنها بیان کرد و درباره نوشتن کتاب «دین انیمیشن سبک زندگی» گفت: ازآنجا که برای مرحوم فرج نژاد بحث انیمیشن اولویت اصلی بود کتاب را شروع کرد و طبق روال همیشه که کار را به شکل جمعی پیش می‌برد دانشجوها و دوستان و شاگردان را جمع کرد و کتاب جمع آوری شد. طبق روال سخت‌گیری همیشگی گرچه کتاب حدود سال ۹۷-۹۸ تمام شده بود؛ مجدد کتاب را مطالعه می کرد و چندین بار تصحیح کرد که اگر اشکالی دارد اصلاح شود و از این رو تعداد کتاب هایی که دکتر فرج نژاد نوشته کم است اما از نظر کیفی جزء کتاب‌های مرجع و منبع شده است.

پس از این سخنان، برادر مرحوم فرج‌نژاد به بیان خاطرات پرداخت و او را نمونه‌ای از انسان‌های چندبعدی معرفی کرد که به هر عرصه‌ای ورود تخصصی داشته است و ورود او در هر کاری همواره با برکت و به ثمر نشستن همراه بود.

محمد حسنی مدیر عامل مؤسسه پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

وی در ابتدا با طرح سوال آیا انسان جهان را می سازد یا جهان انسان را؟ انسان زمان را می سازد یا زمان انسان را؟ انسان جامعه را می سازد یا جامعه انسان را؟ بر اهمیت ساخت جهانی متفاوت اشاره کرد و انسان پویا و پرسشگر را مسلط بر جهان و زمان و تکنولوژی دانست. انسانی پرسشگر که پرده‌های پندار دنیای مدرن را پاره کند و چون امام خمینی جهانی بسازد که ذیل آن افرادی چون آوینی بیایند و خرده زمان‌ها و جریان‌هایی بسازند و افراد را با خود همراه کنند.

وی فرج نژاد را فردی دانست که نمی توانست ذیل دنیای مدرن زندگی کند انسان پرسشگری که به جواب های دم دستی قانع نبوده و چون دنیای معارضش در همه عرصه ها ورود داشت اگر عمر او کفاف می داد او نیز برای تقابل با آن به هر عرصه ای ورود پیدا می کرد. به همین دلیل سعه وجودی او به قدری زیاد شده بود که بر افراد بسیاری اثر گذاشت. شاگردپروری او و جریان ساز بودنش به دلیل همین سعه وجودی بود. و همین مسئله سنگینی تکلیف را به وجود می آورد بعضی افراد در سطح فرد مانده و دنیایی فردی می سازند و فردی آتش به اختیارند و برخی چون فرج نژاد طبق دانش و امکان و سعه وجودی خود فراتر از فردیت رفته آن میزان از پرسشگری و تجربه و علم را دارند که افراد دیگری را هم در جهان خود شریک کنند. و این گونه هر شخصی باید جهان مختص خود را متناسب با زمانه خود بسازد. متناسب با شرایط و اقتضائات، پرسش های جدید. حوادث واقعه.

حسنی افزود: صحبت از این افراد باید از خاطره گویی فراتر برود و به بحث های تامل برانگیز منجر شود و افراد را به فکر وادارد که چه عاملی باعث تفاوت این افراد با سایرین می شود. وی افزود آنچه فرج نژاد به دنبال آن بود ساخت جهان و ادبیات‌سازی بر اساس مبانی اعتقادی ما در تقابل با دنیای مدرن و غرب است. و در آخر اخلاص مرحوم فرج نژاد را کمیایی دانست که عامل برکت داتشنو ثمر بخشیدن علم او شد.

محمد حسنی درباره نویسنده کتاب «دین، انیمیشن و سبک زندگی» گفت: از خصوصیات مرحوم فرج‌نژاد کمال‌گرایی در نوشتن کتاب بود به طوری که مدام کتاب را اصلاح می‌کرد و اگر نقد و چالشی به آن وارد می‌شد دغدغه داشت آن چالش را برطرف کند تا کتاب کامل‌تر شود.

از دیگر سخنرانان جلسه دو نفر از شاگردان و همکاران مرحوم فرج‌نژاد در کتاب «دین، انیمیشن و سبک زندگی» بودند. در بخش پایانی این جلسه به رسم یادبود به هر یک از نویسندگان این اثر لوح تقدیر و کتابی تقدیم شد.

نظر شما !!