فروش NFT برای کمک به اوکراین باعث افزایش کارمزد اتریوم شد

با بمباران اکراین توسط روسیه و افزایش شمار کشتگان، جامعه بین‌الملل در صدد انتقال منابع و ارسال سرمایه به سازمان‌های مختلف برآمده است تا از ارتش اوکراین حمایت کند. به همین دلیل، مجموعه توکن NFT با هدف محقق ساختن این هدف به وجود آمده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ambcrypto، یکی از طرح‌های وب۳ به اسم RELI3F UKR، به فروش توکن های NFT پرداخته و گفته است که تمام سود مالی حاصل از این فروش به اقدامات رهایی از جنگ در اوکراین تعلق خواهد گرفت. طبق گزارش اپن‌سی، کف قیمت این توکن NFT معادل با ۰.۰۵۳ اتر بود و در حال حاضر حجم معاملات آن به ۴۵۶ اتر رسیده است.

همانند بسیاری از پروژه‌های NFT، افزایش علاقه به این توکن NFT باعث رشد بسیار زیاد کارمزد گس شده است. اوایل روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) میانگین هزینه گس به ۱۳۰۰ gwei رسید و سپس به کمتر از ۱۰۰ gwei کاهش یافت.

میانگین هزینه گس – اکانت های مصرف کننده گس

در این خصوص، RELI3F با تمجید از خود در توییتر نوشت:

فروش ما تمام شد. با توجه به قیمت ۰.۰۵ اتر، حضور ۳۷ هنرمند و ۲۰۰ نسخه از توکن های NFT، مجموعا این فروش ۳۷۰ اتر ارزش داشت. طی ۳۰ ثانیه بیش از یک میلیون دلار برای مردم اوکراین به دست آمده است. این قدرت وب۳ است. از صمیم قلب از شما تشکر می‌کنم.

اگرچه رقم قابل توجهی جمع‌آوری شده است، اما بسیاری از کمک‌کنندگان از پولی که به خاطر کارمزد گس از دست داده‌اند ناامید شده و اذعان داشته‌اند که این سرمایه می‌توانست به مردم اوکراین تعلق بگیرد.

کمک‌های مالی به صورت کریپتو به گزینه محبوبی برای کسانی تبدیل شده است که در صدد حمایت مالی از گروه‌های آزادی‌بخش اوکراین و یا حتی ارتش این کشور هستند. در یکی از گزارش‌ها تخمین زده شده است که بیش از ۴ میلیون دلار به صورت بیت کوین به ارتش اوکراین کمک شده است.

انتقاد صاحب‌نظران از جذب سرمایه ارز طریق توکن NFT

توکن های NFT کاربردهای مختلفی دارند، اما ابزارهای بشردوستانه برای جذب سرمایه قطعا یکی از غیرمنتظره‌ترین کاربردهای این توکن ها است. فقط در ماه جاری، گروهی که خود را سایفرپانک‌ها (Cypherpunks) معرفی می‌کنند با کمک یکدیگر توانسته‌اند AssangeDAO را ایجاد کنند. این DAO بیش از ۴۵ میلیون دلار اتر جذب کرده‌اند تا NFT مدنظر خود را فروخته و سرمایه لازم برای دفاع از جولیان آسانژ موسس ویکی لیکس را فراهم کنند.

هرچند، منتقدان جذب سرمایه از طریق توکن های NFT به از دست رفتن سرمایه از طریق کارمزد گس اشاره کرده‌اند.

علاوه بر این، صندوق حیات وحش جهانی نیز اخیرا به دلیل مسائل زیست محیطی به صنعت NFT و مجموعه «توکن برای طبیعت» که در بلاک چین پالیگان صادر شده، حمله کرده است.

نظر شما !!