فعالیت حدود ۳۰۰٬۰۰۰ ولیدیتور در شبکه اتریوم؛ بیش از ۲۵ میلیارد دلار ETH قفل شده است

بررسی شبکه اتریوم نشان می‌دهد تعداد ولیدیتورهای آن به طور پیوسته در حال افزایش است و این بلاکچین برای انتقال کامل به الگوریتم اثبات سهام آماده می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، یکی از توسعه‌دهندگان برجسته بزرگ‌ترین شبکه قرارداد هوشمند دنیا در توییتی اظهار داشت تعداد ولیدیتورهای اتریوم به ۳۰۰٬۰۰۰ عدد نزدیک شده است. همچنین حدود ۹.۵ میلیون رمزارز ETH توسط این ولیدیتورها سپرده‌گذاری یا استیک شده‌است.

با توجه به قیمت روز اتر که در زمان نگارش این خبر برابر ۲٬۶۹۳ دلار است، حجم ETH سپرده‌گذاری شده برابر ۲۵ میلیارد دلار است.

نمودار تعداد ولیدیتورهای اتریوم و میزان اتر استیک شده توسط آن‌ها

همانطور که مشاهده می‌شود قبل از انتقال کامل اتریوم به گواه اثبات سهام (Proof of Stake)، مقدار ETH استیک‌شده به طور پیوسته در حال افزایش بوده‌ است و اکنون به ۹٬۵۷۰٬۶۳۹ ETH رسیده است. با توجه به اینکه برای فعالیت به عنوان ولیدیتور این شبکه باید ۳۲ ETH را سپرده‌گذاری کرد، افزایش حجم ETH استیک شده با افزایش تعداد نودهای ولیدیتور در شبکه همخوانی دارد؛ چنانکه اکنون تعداد کل نودهای ولیدیتور یا اعتبارسنج به ۲۹۹٬۰۸۵ رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود که سود استیک‌کردن اتر به تدریج افزایش یابد و حتی به دو برابر مقدار فعلی، پس از ادغام شبکه اصلی اتریوم و بیکن‌چین، برسد. به این ترتیب سود استیک کردن اترممکن است از APR فعلی ۴.۳٪ تا ۵.۴٪، تا ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) به ۹٪ تا ۱۲٪ افزایش یابد.

کار ولیدیتور تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌های جدید در الگوریتم‌های اجماع گواه اثبات سهام (PoS) است و در ازای این اقدامات، کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. انتخاب ولیدیتور به شما بستگی دارد؛ این که مثلا نرخ ریسک به ریوارد چقدر است؟ میزان نقدینگی ولیدیتور چقدر است؟ چه کارهایی انجام می‌دهد و غیره. با وجود تعداد بسیار زیاد Validatorها، چگونه باید اعتبارسنج درست را انتخاب کنیم؟ مقاله «چگونه یک ولیدیتور مناسب برای استیکینگ انتخاب کنیم؟» برای کسب اطلاعات بیشتر به شما کمک می‌کند.

نظر شما !!