قدیمی‌ترین ردپا‌های کشف شده از گربه‌ ها در جهان! (+عکس)

گربه‌ها هیچ اهمیتی نمی‌دهند که چه چیزی سر راهشان قرار دارد؛ آن‌ها به هر حال روی آن راه می‌روند. اما این طبیعتا روحیۀ تازه‌ای نیست. یک قطعه سفال ۲ هزار ساله که سال ۱۹۶۹ در شهر گلاستر انگلستان کشف شد نشان می‌داد که این عادت تاریخی گربه‌ها بوده است!

این قطعه سفال در واقع بخشی از پوشش سقف یک خانۀ رومی بوده است. با اینکه کشف سفال در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاد، اما تازه در سال ۲۰۱۵ بود که باستان‌شناسان متوجه وجود رد پای گربه روی آن شدند. یکی از باستان‌شناسان موزۀ گلاستر که در حال بررسی هزاران قطعه سفال موجود در موزه بود به این مورد جالب برخورد کرد.

سفال کشف شده در گلاستر

احتمال قوی این است که زمانی که قطعه سفال هنوز تازه و خیس بوده و آن را برای خشک شدن در محیط باز قرار داده بودند، گربه روی آن راه رفته است. این اتفاق در حدود سال ۱۰۰ میلادی افتاده است. رومی‌ها در بریتانیا گاهی از گربه‌های خانگی نگه‌داری می‌کردند تا از شر موش‌ها در امان باشند.

رد پا‌های باستانی گربه‌ها محدود به این یک مورد نیست. در سال ۲۰۱۷ و در جریان ساخت یک بزرگراه، قطعه سفال ۲ هزار سالۀ دیگری در منطقۀ لینکلن انگلستان کشف شد که ردپای یک گربۀ بازیگوش را بر خود داشت. این سفال نیز مربوط به سقف یک خانۀ رومی بوده است. بیشتر خانه‌ها در آن زمان در بریتانیا با چوب ساخته می‌شدند اما در ساخت خانه‌های اشرافی از مصالحی مثل سنگ و سفال هم استفاده می‌شد.

سفال کشف شده در لینکلن

اما گربه‌ها فقط به راه رفتن روی سفال اکتفا نمی‌کنند. مورد جالب‌تری که از ردپای گربه پیدا شد به سال ۲۰۱۳ و کشور کرواسی برمی‌گردد. در این سال یک کتاب قرون وسطایی مربوط به قرن پانزدهم میلادی در این کشور کشف شد که اثر راه رفتن یک گربه روی آن به جا مانده بود.

ردپای جوهری گربه روی کتاب

به احتمال زیاد در زمان نوشته شدن کتاب، یک گربه با پا‌هایی که در مرکّب مورد استفادۀ نویسنده فرو رفته بود از روی کتاب رد می‌شود و اثر خودش را همراه با کتاب جاودانه می‌کند!

منبع: فرادید

نظر شما !!