لوله لنس و کاربردهای آن

لوله لنس چیست و چگونه ساخته می­شود

لوله لنس که از لوله‌های فولادی تشکیل شده‌اند، بیشتر برای انتقال گاز و سایر پودرهای مذاب استفاده می‌شوند. اکثر گازها از جمله آرگون، اکسیژن و نیتروژن را می‌توان با استفاده از این لوله‌ها به مقصد موردنظر انتقال داد و یا به‌اصطلاح تزریق کرد. در مقابل، مخازن بزرگ، بطری‌های تولید، نازل‌ها و سیستم‌های دروازه کشویی همگی با استفاده از لوله‌ لنس تمیز و شسته می‌شوند. لوله لنس اکسیژن نوع خاصی از لوله لنس هستند که اکثر مردم آنها را به‌عنوان لوله لنس می­شناسند. 10٪ کربن، 3٪ گوگرد و 1.4٪ فسفر از جمله مواد شیمیایی موجود در ورق فولادی مورداستفاده برای ساخت لوله لنس هستند. هدف از این ترکیب محافظت و جلوگیری از آسیب رسیدن به مواد مذاب در حال حرکت از طریق لوله لنس است. علاوه بر این، ورق فولادی مورداستفاده برای ساخت لوله­های لنس از این ترکیب استحکام و سختی بیشتری به دست می‌آورد.

از سوی دیگر، فرو منگنز پرکربن به توانایی آلیاژ برای افزایش سختی، استحکام کششی و مقاومت در برابر سایش محصول نهایی فولاد کمک می‌کند. فرو منگنز پرکربن با محتوای بالای منگنز (حدود 72-80٪) و کربن (حدود 6-8٪) و همچنین مقادیر کمی سیلیکون، فسفر، گوگرد و سایر عناصر مشخص می‌شود.

لوله لنس

کاربرد­های لوله لنس

در صنعت ذوب، از لوله لنس برای سوزاندن کوره‌های ذوب روباز، مانند کوره‌های بلند، کوره‌های اکسیژن اولیه و همچنین کوره‌های الکتریکی و القایی استفاده می‌شود. این کوره‌ها فروآلیاژ، مس، روی و سایر فلزات آهنی و غیرآهنی تولید می‌کنند.

کوره قوس الکتریکی یا کوره بلند برای ذوب مخلوط سنگ معدن منگنز، کک و سنگ‌آهن برای ایجاد فرو منگنز پرکربن که نوعی فروآلیاژ است، استفاده می‌شود. ویژگی‌های فولاد و سایر محصولات آلیاژی را می‌توان با استفاده از فروآلیاژها که آلیاژهای آهن و یک یا چند فلز اضافی هستند، بهبود بخشید. در مورد فرو منگنز پرکربن و فرو منگنز متوسط کربن، معمولاً در فرایند فولادسازی به‌عنوان عامل اکسید زدایی، گوگردزدایی و آلیاژی استفاده می‌شود.

لوله لنس علاوه بر کاربرد در انتقال گازها و پودرهای مذاب، در فرایندهای مختلف صنعتی نیز کاربرد دارد. به‌عنوان‌مثال، در صنعت فولاد، از لوله­های لنس در فرایند فولادسازی از طریق تزریق اکسیژن و سایر گازها به کوره استفاده می‌شود. این به افزایش کارایی فرایند با افزایش دما و حذف ناخالصی‌ها کمک می‌کند. از لوله لنس در تولید مواد شیمیایی مانند تولید آمونیاک نیز استفاده می‌شود. در این فرایند، از لوله­های لنس برای تزریق بخار و هوا به داخل ظرف واکنش برای کمک به سنتز آمونیاک استفاده می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای لوله لنس در زمینه مدیریت زباله است. این لوله‌ها برای تزریق اکسیژن به محل‌های دفن زباله استفاده می‌شوند تا رشد باکتری‌هایی را که زباله‌ها را تجزیه می‌کنند و میزان گاز متان تولیدی را کاهش می‌دهند، تقویت کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که استفاده از لوله لنس به دلیل فشارها و دماهای بالا مستلزم اقدامات احتیاطی مناسبی است. لوله‌ها باید از مواد باکیفیت بالا ساخته شده و به طور مرتب برای هر گونه علائم سایش یا آسیب بررسی شوند.

در نتیجه، لوله لنس جزء مهمی در فرایندهای مختلف صنعتی برای انتقال گازها و پودرهای مذاب هستند. آنها نقش مهمی در افزایش کارایی و اثربخشی این فرایندها دارند و همچنین در مدیریت پسماند استفاده می‌شوند. بااین‌حال، اقدامات ایمنی مناسب باید برای اطمینان از استفاده ایمن و مؤثر از لوله لنس انجام شود.

 

تعریف بازار جهانی لوله لنس

لوله لنس لوله‌ای است که دارای دهانه‌ای برای تمیزکردن دیواره‌های کوره و سایر سطوح غیرقابل‌دسترس با هوا، آب یا بخار است. یک لوله لنس در دستگاه‌های تمیزکننده از نوع دمنده پسماند استفاده می‌شود که در هنگام تخلیه، مایع را روی سطوح آلوده مبدل‌های حرارتی مانند سطوح سرباره دار لوله‌های دیگ می‌پاشد. لوله لنس برای انواع مختلف لنج‌ها که در کاربردها و محیط‌های مختلف مانند لنج‌های تزریق زغال‌سنگ پودر شده برای کوره‌های بلند و لنج‌های کوره آهک مورداستفاده قرار می‌گیرند. حتی رسوبات سخت شده را به طور کامل و مقرون‌به‌صرفه از بین می‌برد و اغلب باعث صرفه‌جویی در هزاران دلار می‌شود و درعین‌حال بهره‌وری را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، سیستم‌های نیمه‌خودکار می‌توانند تعداد 100 لوله را، 75 درصد سریع‌تر از روش‌های دستی تمیز کنند، با احتساب ابعاد بسته‌بندی لوله و در نتیجه تمیزکردن مواد سیستم‌های کاملاً خودکار می‌توانند آنها را 90٪ سریع‌تر از روش‌های دستی تمیز کنند.

تعریف بازار جهانی لوله لنس

قیمت لوله ­های لنس

لوله لنس یکی از مهم‌ترین مواد در صنعت فولادسازی و فراوری مواد است. تولید این محصول از فولاد سبک و مقاوم انجام می‌شود، و بر اساس متراژ و نوع کاربری، قیمت آن می‌تواند متفاوت باشد. در اینجا، ابعاد شکل‌های مختلف لوله لنس می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت‌گذاری داشته باشد. برای مثال، لوله­های لنس با قطر بزرگ‌تر، بر روی بافت مواد مذاب کارایی بهتری دارد؛ بنابراین، قیمت آن نسبت به لوله‌هایی که قطر کوچک‌تری دارند، بیشتر است. همچنین، متراژ هر لوله لنس نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. چون هر چه متراژ لوله بیشتر باشد، نیروی کششی آن بیشتر، پایداری بیشتر و ظرفیت جذب گاز بیشتری دارد.

نوع کاربری لوله­های لنس نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیرگذار باشد. برای مثال، در فرایند تولید فولاد، لوله­های لنس به‌عنوان ماده اولیه به کار می‌رود؛ درصورتی‌که اگر در فرایند تولیدی استفاده شود، به کارایی بیشتری نسبت به کاربرد در تولید فولاد می‌رسد و طبعاً قیمت آن بیشتر است. در نتیجه، دیدن نمونه‌های تولیدی لوله لنس با ابعاد مختلف اگرچه می‌تواند به درک بیشتری از روش تولید آن کمک کند، اما برای قیمت‌گذاری دقیق‌تر، نیاز به درک دقیق و جامع‌تر از ابعاد، متراژ و کاربردهای مختلف لوله لنس است.

 

فرو منگنز پرکربن چیست

فرو منگنز پر کربن  نوعی فروآلیاژ است که از ذوب ترکیب سنگ معدن منگنز، کک و سنگ‌آهن در کوره قوس الکتریکی یا کوره بلند ساخته می‌شود. فروآلیاژها آلیاژهایی از آهن و یک یا چند فلز دیگر هستند که برای بهبود خواص فولاد و سایر محصولات آلیاژی استفاده می‌شوند. در مورد فرو منگنز پر کربن، معمولاً به‌عنوان عامل اکسید زدایی، گوگردزدایی و آلیاژی در فولادسازی استفاده می‌شود.

فرو منگنز پر کربن با محتوای بالای منگنز (حدود 72-80٪) و کربن (حدود 6-8٪) و همچنین مقادیر کمی سیلیکون، فسفر، گوگرد و سایر عناصر مشخص می‌شود. محتوای کربن بالای فرو منگنز پر کربن آن را به یک اکسید زدا و گوگردزدایی عالی تبدیل می‌کند؛ زیرا در طی فرایند فولادسازی با اکسیژن و گوگرد واکنش می‌دهد و مونوکسید کربن (CO) و دی‌اکسیدکربن (CO2) را تشکیل می‌دهد که سپس به‌صورت گاز آزاد می‌شوند. از سوی دیگر، محتوای منگنز به توانایی آلیاژ برای افزایش سختی، استحکام کششی و مقاومت در برابر سایش محصول نهایی فولاد کمک می‌کند.

فرو منگنز پر کربن

فرو منگنز کربن متوسط چیست

آهن، منگنز و کربن آلیاژ فروآلیاژی را تشکیل می‌دهند که به نام فرو منگنز متوسط کربن شناخته می‌شود. در کوره بلند یا کوره قوس الکتریکی، مخلوطی از سنگ معدن منگنز، سنگ‌آهن و کک برای ایجاد آن ذوب می‌شود. در مقایسه با فرو منگنز کم‌کربن و فرو منگنز با پرکربن دارای غلظت کربن بالاتری است. معمولاً شامل 1 تا 1.5 درصد کربن، 65 تا 75 درصد منگنز و مقادیر کمی سیلیکون، فسفر و گوگرد است.

فرو منگنز متوسط کربن در درجه اول به‌عنوان یک عامل آلیاژی، اکسید زدایی و گوگردزدایی در فرایند فولادسازی استفاده می‌شود. ترکیب منگنز و کربن این آلیاژ به افزایش سختی و استحکام کششی و با کاهش احتمال ترک‌خوردن و سایر عیوب جوش در محصول نهایی فولادی کمک می‌کند. فرو منگنز متوسط کربن به دلیل افزایش جوش‌پذیری فولاد نیز مشهور است.

نظر شما !!