ماهواره‌های اینترنتی استارلینک، بر فراز اوکراین

کسری حسنی / در پی درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین در روز شنبه، ماهواره‌های اینترنتی استارلینک کمپانی SpaceX بر فراز اوکراین استقرار پیدا کرده‌اند. این در حالی است که طبق گفته‌های ایلان ماسک، تعداد بیشتری از این ماهواره‌ها در راه هستند.

همچنین، میخایلو فدرو، وزیر تحولات دیجیتالی اوکراین ضمن اشاره به اختلال اینترنت در این کشور و درخواست فعال‌سازی ماهواره‌های استارلینک در اوکراین در توییتی خطاب به ایلان ماسک، نوشت: «آقای ماسک، در حالی که برای ایجاد تمدن در مریخ و بازگرداندن موشک‌های SpaceX از فضا تلاش می‌کنید، روسیه سعی دارد اوکراین را اشغال کند و موشک‌های روسی به مردم این کشور حمله می‌کنند.»

ایلان ماسک در پاسخ این توییت نوشت: «سرویس استارلینک بر فراز اوکراین فعال است. ماهواره‌های بیشتری در راه هستند.»

در چند روز اخیر و در جریان حمله روسیه به اوکراین، اتصال اینترنت در بخش‌های شرقی و جنوبی اوکراین که درگیری‌ها برای دفع پیشروی نیروهای روسی شدیدترین بوده است، با مشکل مواجه شده است.

ماهواره‌های استارلینک، ابزاری هستند که می‌توانند بدون نیاز به کابل‌های فیبر نوری بر روی زمین، اینترنت با پهنای باند زیاد را از طریق فضا فراهم کنند. با وجود این تکنولوژی، امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت برای تمامی افرادی که در مناطق دور دست زندگی می‌کنند، فراهم می‌شود و استقرار این ماهواره‌ها بر فراز اوکراین به این معنی است که می‌توان در این کشور بدون نگرانی از قطعی اینترنت، از آن استفاده کرد.

نظر شما !!