متا با استفاده از فرمان صوتی، امکان اضافه کردن آیتم در متاورس را فراهم می‌کند

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا (فیسبوک سابق) به تازگی در رویدادی از برنامه‌های جدید این شرکت برای فضای متاورس رونمایی کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بی‌این‌کریپتو، روز گذشته مارک زاکربرگ پروژه هوش مصنوعی جدیدی را با تمرکز بر ساخت متاورس معرفی کرد. زاکربرگ در جریان معرفی این پروژه در رویداد «Inside a Lab» خاطرنشان کرد با توجه به رشد و تکامل متاورس، کلید بازگشایی بسیاری از پیشرفت‌ها در این زمینه هوش مصنوعی است.

پروژه‌هایی که مارک زاکربرگ به معرفی آنها پرداخت بر ساخت جهان‌های مجازی از طریق گفتار و فرمان صوتی، بهبود نحوه تعامل با دستیارهای صوتی و ترجمه زبان‌های مختلف تمرکز خواهند داشت. ایده کلی این است که ساخت و طراحی متاورس برای کاربران تسهیل شود.

زاکربرگ در این رویداد این پروژه هوش مصنوعی را امتحان کرد و به ربات سازنده دستور داد ساحل، ابر و درخت بسازد که همه آنها ساخته شد. این تجربه به خودی خود قابل توجه بود با این حال باید دید تا کجا می‌تواند پیش برود و آیا می‌تواند در ارائه تجربیات قوی خوب عمل کند یا خیر.

مدلی که برای ساخت این دستیار هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد Project CAIRoke نام دارد. علاوه بر این، در این رویداد یک دستگاه تماس ویدیویی که واقعیت افزوده و مجازی را یکپارچه می‌کند به نمایش گذاشته شد. البته جزییات زیادی از این پروژه‌ها هنوز ارائه نشده است اما به طور کلی تصویر واضحی از مسیر حرکت شرکت متا نشان می‌دهند.

به نظر می‌رسد شرکت متا به صورت تمام قد در حال توسعه متاورس باشد. البته در روزهای اخیر با ریزش بازارهای مالی، سهام متا نیز به شدت کاهش یافته و ارزش بازار آن، افتی چند صد میلیارد دلاری را تجربه کرده است. رشد کاربران فیسبوک در روزهای اخیر برای اولین بار با افت مواجه شده و سیاست جدید شرکت اپل بخش قابل توجهی از درآمد متا را کاهش داده است.

نبرد متاورس تازه شروع شده است

به نظر می‌رسد متاورس مسیری برای بهبود وضعیت شرکت متا باشد. با این حال، متا تنها شرکتی نیست که بر پروژه‌های متاورسی متمرکز شده است. مایکروسافت نیز تصمیم گرفته تا منابع زیادی را به این حوزه اختصاص دهد و با خرید شرکت اکتیویژن، گمانه‌زنی‌ها را برای حضور فعال در فضای متاورس بیش از پیش تقویت کرده است.

البته نگرانی‌هایی هم در این زمینه وجود دارد. زبان توهین آمیز و رفتار نابه‌جا یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های این شرکت‌هاست و به همین خاطر در تلاشند تا از امنیت فضای متاورس اطمینان حاصل کنند.

با این حال همه مشتاق سیستم‌های متاورسی و هوش مصنوعی نیستند. برخی ترجیح نمی‌دهند همیشه یک دستگاه هوش مصنوعی برای ارتباط با متاورس داشته باشند. البته هنوز به متاورس واقعی وارد نشده‌ایم و این تنها روزهای اولیه برای اهداف متاست بنابراین ممکن است با تغییرات یا چالش‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای مواجه شویم.

نظر شما !!