مجموعه درس‌گفتار «ایرانیان و زبان عربی» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز فرهنگی شهر کتاب، مجموعه‌جلسات درس‌گفتارهایی درباره‌ «ایرانیان و زبان عربی» به‌زودی طی روزهای دوشنبه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مسائل فرهنگی در کشور ما مسئله ارتباط میان زبان فارسی و عربی و برخورد ایرانیان با زبان عربی است. این مساله را در سطحی کلان‌تر هم می‌توان بررسی کرد و آن نحوه مواجهه برخی از ایرانیان با فرهنگ‌ها و زبان‌های بیگانه است. مواجهه این قبیل افراد با زبان عربی شباهت‌های فراوانی با رویارویی آنان با زبان‌هایی مانند فرانسه و انگلیسی دارد و از بررسی همه آنها می‌توان به یک روحیه مشترک که همانا خودباختگی در برابر فرهنگ بیگانه است رسید. به همین سبب است که مسئله مواجهه ایرانیان با زبان و فرهنگ عربی صرفاً یک مسئله تاریخی که به گذشته‌ها تعلق دارد، نیست. این مسئله واقعاً مسئله روز ماست. بسیاری از ما ایرانی‌ها به آسانی در برابر فرهنگ‌ها و زبان‌های دیگر به شدت مرعوب می‌شویم و خود را می‌بازیم.

در سده‌های نخست قمری، آشکارا می‌توان دید که بسیاری از ایرانی‌ها در عربی‌گرایی و عربی‌ستایی تا آنجا پیش می‌روند که کارشان به ایران‌گریزی و فارسی‌ستیزی کشیده می‌شود. این احساس ضعف در مواردی، به‌قدری شدت می‌گیرد که مثلاً دولت‌مرد دانشمند و فاضلی مانند صاحب بن عباد، می‌گوید: من از بیم آن‌که مبادا چهره یک ایرانی را ببینم، به آینه نگاه نمی‌کنم!

مرکز فرهنگی شهر کتاب بنا دارد مساله مواجهه ایرانیان با زبان عربی را در قالب یک‌مجموعه درسگفتار مورد بررسی قرار دهد. در این درس‌گفتارها راجع به مسائلی از این دست سخن گفته می‌شود: خودباختگی ایرانیان در برابر زبان عربی، عربی‌ستایی و فارسی‌ستیزی، برابر دانستن فضل و دانش با عربی‌دانی، تبدیل شدن زبان دیوانی و اداری حکومت‌های ایرانی به زبان عربی، انواع پیوندهای ایرانیان با زبان عربی، نفوذ عربی در زبان فارسی.

همه این مباحث بر اساس کتاب «چالش میان فارسی و عربی»، از زنده‌یاد آذرتاش آذرنوش مطرح می‌شوند. این کتاب، به شیوه‌ای علمی و بدیع، مباحث گوناگونی را در این زمینه مطرح می‌کند. در این درس‌گفتارها، به بازخوانی برخی از فصول این کتاب پرداخته می‌شود.

نشست‌های درس‌گفتارهایی درباره‌ «ایرانیان و زبان عربی» با تدریس ایرج شهبازی در سه جلسه در روزهای دوشنبه ۱۳، ۲۰ و ۲۷ دی از ساعت ۱۱ صبح برگزار و به صورت مجازی پخش می‌شوند.

این‌برنامه‌ها به‌طور زنده از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پخش می‌شوند.

نظر شما !!