مسابقات سراسری قرآن به ایستگاه آخر رسید/ بیانیه هیأت داوران

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی پایگاه خبری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین آخرین گروه از شرکت کنندگان مسابقات سراسری قرآن کریم در رشته‌های مختلف دیشب و امروز به ارائه برنامه‌های خود پرداختند و برگزیدگان امشب در آیین اختتامیه معرفی و تجلیل می شوند.

مراسم اختتامیه از ساعت ۱۹ امشب با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار انیشه حوزه هنری برگزار می‌شود و برترین قاریان و حافظان قرآن کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی و تجلیل می‌شوند.

با پایان این دوره از رقابت‌ها هیأت داوران مسابقات بیانیه‌ای صادر کردند که به شرح زیر است.

و نزلنا علیک الکتاب تبیانا لکل شی و هدی و رحمه و بشری للمسلمین

حمد و سپاس خداوندگار بزرگ را که دیگر بار توفیق خدمت به آستان مقدس قرآن کریم را در قالب برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم فراهم نمود تا نظاره‌­گر رقابتی زیبا و معنوی بین حافظان، قاریان، مرتلان، مؤذنان، دعاخوانان، همسرایان و اهالی تفسیر قرآن کریم باشیم. بدون تردید از رهگذر برگزاری چنین مسابقاتی انوار تابناک این کتاب آسمانی بر دل‌های انسان‌های پاک نهاد تابیدن گرفته و انس هرچه افزونتر تالیان کلام نور را با مفاهیم والای آن به دنبال خواهد داشت.

هیأت داوران این دوره از مسابقات ضمن سپاس و ارج نهادن به تلاش‌های شرکت­‌کنندگان و دست اندرکاران برگزاری به ویژه نماینده محترم ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه جناب حجت‌الاسلام خاموشی نظر مردم عزیز و کارگزاران ارجمند و خدوم را به موارد زیر جلب می‌نماید:

شرایط خاص کشور در دوسال گذشته به­ دنبال شیوع ویروس منحوس کرونا به گونه ای رقم خورده که در دوره پیشین شاهد برگزاری این مسابقات به شکل کاملا غیر حضوری و با استفاده از امکانات رسانه ای و فضای مجازی باشیم و اما به لطف خدای متعال و پس از بهبود نسبی شرایط در این دوره شاهد برگزاری مرحله نهایی که مهمترین مرحله این مسابقات است به صورت حضوری هستیم که چنین امری با عنایت به انتخاب افراد ممتاز این دوره برای حضور در مسابقات بین‌المللی مختلف که بطور معمول در حضور مردم و به شکل اجرای زنده انجام می‌گیرد به شرایط برگزاری چنین مسابقاتی نزدیک تر بوده و به انتخاب افراد اصلح کمک بیشتری می‌نماید.

همانند سالیان گذشته، در کنار برگزاری مسابقات بازهم تاکید هیأت داوران برگسترش آموزش به ویژه با استفاده از فضای مجازی توسط سازمان اوقاف در تمامی رشته‌های برگزاری مسابقات و به ویژه داوری مسابقات است کما اینکه در یکسال گذشته قدم‌های بسیار موثر تری نسبت به سال های پیش در این خصوص برداشته شده است اما همچنان ناکافی به نظر می رسد.

بدون شک برگزاری طرح سنجش و ساماندهی داوران در سال گذشته و تداوم آن در سال جاری اقدامی بسیار شجاعانه و مبارک در جهت ارتقا سطح علمی و تخصصی داوری در کشور به شمار می‌رود. بر این اساس شاهد آن بودیم که برای نخستین‌بار در سال جاری بالغ بر یکصد داور جدید در سطوح مختلف شهرستان، استان و سراسری اعم از بانوان و آقایان در این مسابقات به کار گرفته شدند که حضور چهره های تازه در کنار اساتید با تجربه در ترکیب مراحل نیمه نهایی و نهایی این مسابقات نشان از رویکرد جدید سازمان در برگزاری این مسابقات دارد.

اصلاح و بازبینی آیین نامه های مسابقات در هر چند سال یکبار از جمله کارهای بسیار مفید و نزدیک به صواب است که در دو دهه گذشته همواره در دستور کار مسئولان و اساتید مربوطه قرارداشته است. بحمدالله در سال گذشته نیز با اهتمام جمع کثیری از داوران طراز اول و بین المللی جمهوری اسلامی جدیدترین ویرایش و اصلاحات انجام و در مسابقات امسال آیین نامه های دقیق تر و به روز تری مورد استفاده هیئت داوران قرار گرفت.

نخبگان قرانی کشور که سالیان متمادی از عمر گرانبار خود را صرف افتخار آفرینی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده و با حضور در عرصه مسابقات جهانی و کسب رتبه‌های ممتاز موجب سربلندی ملت ایران شده اند در دوران بازنشستگی خود نیاز به حمایت های بیشتری از سوی مسئولان فرهنگی کشور دارند. در سال گذشته نماینده محترم ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه در بیانات خود قول تأسیس صندوق حمایت از نخبگان قرآنی را دادند که اگرچه مقدمات آن در حال فراهم شدن است اما همچنان جامعه قرآنی به ویژه نخبگان قرآنی را چشم انتظار باقی گذاشته است که امید است در سال جاری با حمایت‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر اسماعیلی به نحو شایسته و در خور شان نخبگان، به طور کامل محقق و عملیاتی گردد. مطمئنا وجود چنین حمایت هایی ضمن ارج نهادن به زحمات این عزیزان انگیزه های بسیار بیشتری را در نسل جوان کشور به منظور حضور هرچه فعال تر در عرصه قرآنی ایجاد می‌کند.

همانطور که بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالی شاهد بوده ایم با توجه به شرایط فرهنگی موجود در جهان و هدف قراردادن باورهای دینی و اعتفادی نسل جوان توسط دشمنان قرآن و اسلام از طریق بکار گیری ابزارهای رسانه ای جدید و فضای مجازی لازم است ارکان جامعه قرآنی اعم از تلاوت‌گران، مدرسان، مؤسسات و مسئولان فرهنگی کشور به عنوان پرچم داران خط مقدم مبارزه فرهنگی با درک این شرایط حساس و با استفاده از کلیه امکانات به ویژه همین فضای مجازی در جهت روشنگری و پاسخ به شبهاتی که مدتهاست توسط ماشین دروغ سازی استکبار و صهیونیسم جهانی در حال تولید محتواست اقدامات موثر تری انجام داده و بی تفاوت نمانند.

در این دوره با عنایت ویژه ریاست سازمان صدا و سیما شاهد حضور پر رنگ شبکه‌های مختلف این رسانه علی الخصوص شبکه جهانی قرآن و رایدو قرآن بودیم که امیدواریم در مسابقات بین‌المللی سال جاری و نیز سایر مسابقات قرآنی در سطح کشور کماکان تداوم داشته تا مردم از نزدیک با تلاش‌های فرزندان خود در عرصه قرآن بیش از پیش آشنا شوند. لذا از این طریق کمال سپاس خود را از کلیه عزیزانی که در انعکاس این رویداد همت گماردند اعلام می‌داریم.

هیأت داوران چهل و چهارمین دوره
سوم دیماه یکهزارو چهارصد

انتهای پیام/


نظر شما !!