مسی و امباپه بایرن را حذف می‌کنند

  عصر ایران؛ اهورا جهانیان  امشب تیم‌های پاری سن ژرمن و بایرن مونیخ در بازی برگشت از مرحلۀ یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مونیخ به مصاف هم می‌روند و هر تیمی که حذف شود، به معنای حذف زودهنگام یکی از مدعیان قهرمانی این تورنمنت است.

  پاری سن ژرمن بازی رفت را در خانۀ خودش 1 بر صفر به حریف واگذار کرد در حالی که باید برنده از زمین خارج می‌شد. اشتباه دوناروما در به ثمر رسیدن گل بایرن نقش مهمی داشت و پاریسی‌ها، اگرچه در حمله خوب بودند، در گلزنی موفق عمل نکردند.

از چهار دهه قبل به این سو، بایرن مونیخ معمولا در جام‌های اروپایی، در خانۀ حریف بهتر از خانۀ خودش بازی کرده است و امشب هم شاید همین نقطه ضعف موجب صعود پاری سن ژرمن شود.

  از سوی دیگر، پاریسی‌ها با اینکه در چند سال اخیر پول کلانی خرج تیم‌شان کرده‌اند، موفقیت درخوری نصیب‌شان نشده. بهترین نتیجۀ آن‌ها در لیگ قهرمانان، شکست در فینال فصل 20-2019 است که در برابر همین بایرن مونیخ رقم خورد.

  پاریسی‌ها در فصل 21-2020 در نیمه‌نهایی مغلوب منچسترسیتی شدند و فصل گذشته (22-2021) نیز با اینکه مسی را هم در اختیار داشتند، در یک‌هشتم نهایی مقابل رئال مادرید حذف شدند.

مسی و امباپه بایرن را حذف می‌کنند

  قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ذاتا کار بسیار دشواری است ولی تیم‌هایی که عمدتا مبتنی بر پول کلان‌اند، نه تاریخی در خور در فوتبال اروپا، مشکل دیگری هم دارند و آن فقدان شخصیت لازم برای قهرمانی در این مسابقات است.

  نمونه‌اش، من‌سیتی است که حتی با بهترین مربی قرن بیست‌ویکم (گواردیولا) نیز نتوانسته فاتح لیگ قهرمانان شود. پیشتر هم با مانچینی نتوانسته بود.

   از این حیث بایرن مونیخ و حتی لیورپول وضع به مراتب بهتری نسبت به چنین تیم‌هایی دارند. بایرن در دهۀ اخیر دو بار فاتح لیگ قهرمانان شده در حالی که به مراتب کمتر از منچسترسیتی ریخت‌وپاش مالی داشته است.

  با این حال پاری سن ژرمن امشب مسی و امباپه را در اوج آمادگی در اختیار دارد. دو بازیکنی که همین دو ماه و نیم قبل، زیباترین فینال جام جهانی را طی 56 سال اخیر (یعنی از 1966 به این سو) و بلکه در کل تاریخ جام جهانی رقم زدند.

  امباپه چند روز قبل در آخرین بازی پاری سن ژرمن در لیگ فرانسه، رکورد گلزنی در تاریخ این باشگاه را شکست و مسی نیز پس از جام جهانی، تقریبا در هر بازی پاری سن ژرمن یک گل زده و یک پاس گل داده است.

  اگر پاری سن ژرمن با این دو بازیکن هم، آن هم در این سطح از آمادگی و درخشش و موفقیت، نتواند از سد بایرن مونیخ بگذرد، فقط به درد لای جرز می‌خورد! بویژه اینکه پاریسی‌ها در بازی رفت نیز برتر از بایرن بودند.

  انگار در تیم پاری سن ژرمن همیشه چیزی کم است. پارسال مسی خوب نبود، امسال دوناروما عالی نیست. گاهی مربی تیم در حد بازیکنان نیست و زمانی هم که توماس توخل را داشتند، تجربۀ چمپیونزلیگی بازیکنان تیم کافی نبود.

  اگر دوناروما امشب لغزشی نداشته باشد، بعید است پاری سن ژرمن از پس بایرن مونیخ برنیاید. امباپه هم پس از شکست در بازی رفت، از امکان صعود در زمین مونیخ حرف زد ولی دیروز توماس مولر گفت که امباپه را درک می‌کنم اما شانس اول صعود بایرن مونیخ است.

  برخلاف نظر مولر، باید گفت شانس پاری سن ژرمن برای صعود بیشتر است اگرچه اکثر تحلیلگران احتیاط می‌کنند و چنین حرفی را نمی‌زنند مبادا حدسشان نادرست از آب درآید.

  اما تا جایی که به کیفیت بازیکنان دو تیم مربوط است، پاری سن ژرمن باید بتواند از پس بایرن برآید. با این حال نتیجۀ یک بازی فوتبال به سیستم و تاکتیک و مربی و شانس هم وابسته است.

یولیان ناگلسمان: مربی بایرن مونیخ

مسی و امباپه بایرن را حذف می‌کنند

  باید دید تفکرات ناگلسمان و گالتیه تا چه حد می‌تواند در رقم خوردن سرنوشت دو تیم در بازی امشب موثر باشد. ناگلسمان مربی بایرن است و گالتیه مربی پاری سن ژرمن. هر دو در دورانی که در میادین فوتبال توپ می‌زدند، مدافع بودند ولی امشب تیم گالتیه باید حمله کند بلکه آب رفته را به جوی بازگرداند.

کریستوف گالتیه: مربی پاری سن ژرمن

مسی و امباپه بایرن را حذف می‌کنند

  ناگلسمان اما می‌تواند بایرن را دفاعی‌تر از معمول روانۀ میدان سازد و به ضد حملات چشم داشته باشد. البته شاید غرور آلمانی مونیخی‌ها با بازی دفاعی در خانۀ خودشان جور درنیاید، ولی به هر حال ژرمن‌ها ثابت کرده‌اند که در فوتبال بیش از آنکه مغرور باشند، خردمند هستند.

  اما سوای این نکات، انگیزۀ بالای لیونل مسی را در بازی امشب نباید دست کم گرفت. مسی آخرین بار سال 2015 فاتح لیگ قهرمانان شده و به خوبی می‌داند احتمالا حداکثر فقط یکبار دیگر می‌تواند فاتح این جام رویایی شود.

  اگر او در کنار این همه ستاره نتواند از سد بایرن بگذرد، کار دشواری برای فتح مجدد چمپیونز لیگ دارد زیرا کسی نمی‌داند سال بعد شرایط چگونه است و ضمنا ماندن خودش در پاریس نیز تا حد زیادی در گرو حذف نشدن زودهنگام از لیگ قهرمانان است.

  مسی سال گذشته با پاری سن ژرمن در مرحلۀ یک‌هشتم نهایی چمپیونز لیگ حذف شد و اگر امسال هم آن تجربۀ تلخ برایش تکرار شود، بعید است که در پاریس بماند.

  او در بارسلونا چهار بار فاتح لیگ قهرمانان شده (2006، 2009، 2011، 2015) و اگر با پاری سن ژرمن هم فاتح این جام شود، دست کم به خودش ثابت می‌کند که آن قهرمانی‌ها صرفا محصول حضور او در بارسا نبوده.

 مسی و امباپه بایرن را حذف می‌کنند

  در واقع مسی نمی‌خواهد مثل گواردیولا شود که دو بار با بارسا فاتح چمپیونز لیگ شد ولی با بایرن مونیخ دستش از این جام کوتاه ماند و تاکنون با منچسترسیتی هم جز ناکامی نصیبی در لیگ قهرمانان اروپا نمی‌برد.

   به هر حال، اگرچه پیش‌بینی در فوتبال کار دشواری است، ولی حدس راقم این سطور این است که امشب مسی و امباپه بایرن مونیخ را حذف می‌کنند. پس بنشینیم و ببینیم!

 

نظر شما !!