نگاهی به کارگاه اینترنت ماهواره‌ای فن‌آوا / پروژه استارلینک چه تهدیدها و فرصت‌هایی ایجاد می‌کند؟

در روز دوم نمایشگاه تلکام ۱۴۰۰، کارگاه اینترنت ماهواره‌ای با سخنرانی مهدی مظفری کارشناس شبکه و امنیت ماهواره‌ای در غرفه گروه فن‌آوا برگزار شد. تاریخچه اینترنت ماهواره‌ای، پروژه استارلینک و کاربردهای آن از مهم‌ترین محورهای اصلی این کارگاه بود.

مظفری بااشاره به فلسفه وجود اینترنت ماهواره‌ای سخنرانی خود را آغاز کرد. به گفته او، قرار دادن دکل در سطح دریاها، جنگل‌ها و مکان‌های صعب‌العبور امکان‌پذیر نیست، برای همین اینترنت‌های ماهواره‌ای به وجود آمدند تا دسترسی به اینترنت را برای همه افراد ازجمله افرادی که در مکان‌های صعب‌العبور قرار دارند با سرعت‌بالا ایجاد کنند.

او در تکمیل صحبت‌هایش توضیح داد: «هر ماهواره مانند آینه عمل می‌کند یعنی امواج دریافتی در ارتفاعات را به مناطق مشخصی منعکس می‌کند.» به گفته او، این فرایند در اصطلاح متخصصان مخابراتی رله کردن، نامیده می‌شود.

او در ادامه درباره  پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک صحبت کرد. به گفته او، ایده استارلینک با ویژگی‌های منحصربه‌فردش، در سال ۲۰۱۶ توسط ایلان ماسک صاحب شرکت تسلا مطرح شد و بعد از طی مراحل حقوقی و دریافت مجوزها به عرضه عمومی درآمد. استارلینک قصد دارد علاوه بر سرویس ارتباطی پهن باند بی‌سیم با دسترسی اینترنت پرسرعت ، سرویس‌های دیگری را هم اضافه کند.

مظفری بابیان اینکه رویکرد استارلینک نامحدود و بدون فیلترینگ است، اضافه کرد: «استارلینک سراسر کره زمین را پوشش می‌دهد،قدرت  پوشش دهی استارلینک تا حدی است که باعث اعتراض اخترشناسان شده است.»

او بااشاره به قیمت اجاره استارلینک بیان کرد: «بهای اجاره و اشتراک استارلینک ۹۹ دلار است و اکنون کشورهای ایالات‌متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشینزلند، استرالیا، فرانسه، لهستان، هند، بلژیک، جمهوری ایرلند، دانمارک، شیلی، پرتغال، سوئیس، ایتالیا، جمهوری چک، مکزیک کرواسی، سوئد و لیتوانی از این ماهواره استفاده می‌کنند.»

او در خصوص ویژگی‌های استارلینک گفت: «سرعت استارلینک ۲۵ برابر سرعت اینترنت‌های کنونی است که دانلود سریع فایل‌های صوتی، تصویری و نوشتاری را امکان‌پذیر و شرایط مشاهده فیلم‌ها و فایل‌های ویدئویی ۴k را  ایجاد می‌کند.» مظفری افزود: «بازی‌های آنلاین گرافیک سنگین (حتی در سطح دریاها) در این سامانه بدون تاخیر انجام می‌شود.»

به گفته او، این سامانه همزمان که اینترنتی با سرعت‌بالا و تاخیر کم را برای کشتی‌ها و هواپیماها فراهم می‌کند، تهدیدها و چالش‌هایی را هم برای حاکمیت‌ها به وجود می‌آورد. مظفری در راستای صحبت‌های خود توضیح داد: «باوجود اینترنت ماهواره‌ای، حاکمیت‌ها نمی‌توانند باسلیقه خود سایت‌ها را فیلتر کنند، اتصال و قطع اینترنت از دست دولت‌ها خارج می‌شود، ممکن است جریان‌های هدایت‌شده‌ معاند در سطح عمومی نفوذ کنند،  باتوجه به پایین بودن ارتفاع مداری و وجود قابلیت کارگزاری سلاح‌های هدایت‌شونده بر ماهواره‌ها، احتمال حمله به اماکن مهم از این طریق افزایش پیدا می‌کند و احتمال ارتباط پهن باند با شبکه‌های جاسوسی خارج از پوشش مخابرات بیش‌تر می‌شود.»

مظفری در پایان در پاسخ به سؤال راه پرداخت مبنی بر اینکه وجود اینترنت‌ ماهواره‌ای برای کسب‌وکارهای فعال در این حوزه فرصت است یا تهدید بیان کرد: «قطعاً فرصت است زیرا استاندارد جهانی اینترنت تغییر خواهد کرد. کسب‌وکارها و مجموعه‌ها هم برای راضی نگه‌داشتن کاربران و عقب نماندن از رقبایشان تلاش بیشتری خواهند کرد.»

نظر شما !!